V hosteloch nebývajú iba študenti, tvoria približne len polovicu hostí. Druhú polovicu tvoria starší ľudia. Zväčša sú z bohatších krajín, kde si dôchodcovia môžu dovoliť cestovať. FOTO SME - PAVOL MAJER
Nedávny škandál spojený s americkým hororom Hostel, ktorý Slovensko vykreslil ako zaostalú krajinu, vzbudil záujem ľudí doma aj v zahraničí. Ak do internetového vyhľadávača v slovenskom jazyku zadáte slovo "hostel", vyskočia vám predovšetkým odkazy na film. V anglickom jazyku sa naopak objavia najmä odkazy na lacné ubytovanie po celom svete.
Vo veľkých metropolách, ako sú Rím alebo Londýn, je aj päťdesiat hostelov, v Bratislave je ich v lete asi desať. Komfort v takomto type ubytovania je úmerný cenám. Bežné ubytovanie v hosteli je v takzvaných dormitories, čo sú zmiešané izby pre 8 - 15 ľudí. V takejto izbe sú obyčajne len postele, v chodbe býva WC a kúpeľňa. Za jednu noc sa platí asi 400 korún. V jedno- alebo dvojposteľových izbách na súkromí je pohodlie väčšie, ale ubytovanie býva drahšie. Jedna noc vyjde na 600 - 800 korún.
Na hostely sa menia počas letných mesiacov aj študentské internáty. Jedna noc v jednoduchom dormitory sa tu dá zohnať už od 200 korún.
Návštevníkmi hostelov v Bratislave sú najmä Taliani, Francúzi, Španieli, ale aj Íri, Angličania či Česi. Študenti, ktorí sem prichádzajú na víkend, bývajú väčšinou práve v hosteloch. "Najmä mladí ľudia sa sem chodia zabávať, celé noci sú vonku. Ľudia, ktorí bývajú v okolí, sa niekedy sťažujú na hluk nad ránom, keď sa vracajú do hostela. Majstrami v pití sú najmä Íri, často nám po takýchto záťahoch znečisťujú chodby," hovorí študentka Daniela Ďurajková, ktorá robila v lete tlmočníčku na recepcii jedného bratislavskéhoh hostela.
V hosteloch však nebývajú len študenti, podľa Daniely tvoria asi polovicu hostí. "Chodia aj starší ľudia, napríklad z Japonska. Prišiel aj jeden 70-ročný Austrálčan s obrovským batohom na pleciach. Starší ľudia sú väčšinou z bohatších krajín - môžu si z dôchodku dovoliť cestovať," hovorí.
Návštevníci sa občas sťažujú. "U nás najmä na sociálne zariadenia. Sprchy sú len priehradky so závesom, dvere sa nedajú zamknúť. Študenti sú zväčša zvyknutí z internátov, ale starším ľuďom sa to nepáči," hovorí Daniela. Pri sťažnostiach sa stávajú aj kuriózne situácie. "Napríklad minulý rok prišiel za vrátničkou jeden Španiel. Vysvetlila mu, že musí mať slovenské peniaze, aby dostal kľúč od izby, on si však odmietol ísť peniaze vymeniť. Zavolal na políciu, ale nerozumel im, tak dal telefón paradoxne vrátničke. Policajti povedali, že nemajú čo riešiť a Španiel strašne rozzúrený odišiel."
Turisti, ktorí bývajú v hosteloch, nie vždy chodia do Bratislavy len za lacným pivom. "Jeden Švajčiar mi rozprával, že má veľmi rád Bratislavu. U nich totiž nemajú kaviarničky s terasami vonku, ktoré má veľmi rád. Je študent, donesie si sem učivo, no vraj má veľký problém. Keď vidí pekné dievča, musí sa za ním otočiť. A v Bratislave sa musí otáčať stále," smeje sa Daniela.
Pokusy o novelizáciu
City Hostel
Obchodná 38 (na snímke), 1-, 2-, 3- a 4-posteľové izby, cena od 500 korún za osobu a noc
Downtown Hostel Backpackers
Panenská 31, 2-posteľové izby, cena 800 korún za osobu a noc, zmiešané dormitory pre 8 ľudí, cena 600 korún za lôžko a noc
Star
Beckovská 42, 1-, 2- a 3-posteľové izby. Cena: 230 - 430 korún za osobu a noc
Orange Hostel
Dobrovičova 14, 1-, 2-, 3-, 4- a 5-posteľové izby, cena od 700 korún za osobu a noc, dormitory, cena od 500 korún za lôžko a noc
Patio Hostel
Špitálska 35, 2- až 4-posteľové izby, dormitory pre ženy (pre 6 alebo 8 osôb), zmiešané dormitory pre 8, 10 alebo 12 osôb.
Cena v izbe pre dvoch 700 - 900 korún za osobu a noc, v dormitory 450 - 550 korún za lôžko a noc
FOTO