Z odštátnenia Polikliniky Tehelná sa pomaly stáva kauza. Bola zaradená do druhej etapy privatizácie zdravotníckych zariadení, ktorú vláda schválila ešte v júni minulého roka. Do dnešného dňa však k prevodu nedošlo, zato časť pozemkov patriacich k poliklin
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
FOTO SME - PAVOL MAJER
ike už zmenila svojho majiteľa a predaj ďalších sa chystá. Poslanci Nového Mesta, kde sa poliklinika nachádza, pred časom poverili starostu Richarda Frimmela, aby v prípade zjavne nevýhodného prevodu odstúpil od zámeru prevziať toto zdravotnícke zariadenie do správy mestskej časti.
Plynúci čas znepokojuje aj lekárov združených v Regionálnej lekárskej komore Bratislava – Nové Mesto. Prezidentka komory Anna Erenová za väčšinu dotknutých neštátnych a časť štátnych lekárov pracujúcich v poliklinike tlmočila obavy, či sa prevod v tomto volebnom období vôbec uskutoční.
„My si myslíme, že lepšieho užívateľa, ako je obec, nenájdeme. Ale keďže sa rozpredávajú pozemky patriace k poliklinike, môže sa stať, že Nové Mesto stratí záujem o toto zariadenie, do ktorého sa roky neinvestovalo,“ povedala. Dodala, že samospráva Nového Mesta dáva záruky spolupráce s lekármi, zlepšenia zdravotníckej starostlivosti i technického vybavenia polikliniky a je aj najlepšie kontrolovateľná občanmi.
Podľa názoru lekárov, združených v regionálnej komore, ide možno práve o to, aby obec stratila záujem. O privatizáciu sa totiž údajne zaujímajú viaceré subjekty.
Ministerstvo zámer nezmenilo
Hovorca ministerstva zdravotníctva Martin Urmanič povedal, že na zámere ministerstva previesť Polikliniku Tehelná na mesto sa nič nezmenilo a v krátkom čase by základný privatizačný projekt mali postúpiť ministerstvu privatizácie.
Dodal však, že je v kompetencii ministerstva zdravotníctva posúdiť, čo bude predmetom prevodu. „V rámci bezodplatného prevodu prechádzajú na obce predovšetkým funkčné časti zariadení, ktoré slúžia na poskytovanie zdravotníckej starostlivosti,“ povedal.
Je zrejmé, že pozemky v okolí polikliniky medzi vymedzené funkčné časti nepatria. Čo by sa stalo, keby Nové Mesto stratilo záujem o takýto prevod, sme sa spýtali hovorcu ministerstva privatizácie Róberta Merva.
Verejná súťaž o polikliniku nie je vylúčená
„O zariadenie ešte môže požiadať vyšší územný celok, alebo môže byť preradené do privatizácie. V druhom prípade by bola vyhlásená verejná súťaž,“ povedal. Postup by podľa jeho slov závisel od vzájomnej dohody ministerstiev.
Na otázku, či sú ministerstvu známi nejakí záujemcovia, povedal: „Je predčasné o tom hovoriť. Najprv by obec musela prejaviť nezáujem o bezodplatný prevod.“ Keby sa tak nestalo, bezodplatný prevod by sa podľa neho do skončenia funkčného obdobia tejto vlády určite dal stihnúť. „Posúdenie základného privatizačného projektu by na ministerstve privatizácie trvalo niekoľko týždňov, po schválení ho posunieme na Fond národného majetku SR, ktorý prevody realizuje.“
O predaji pozemkov v okolí polikliniky povedal: „Ide o štátny majetok a ministerstvo zdravotníctva ako zriaďovateľ polikliniky môže rozhodnúť, ako s ktorou časťou majetku naloží.“ Prostriedky z predaja časti štátneho majetku pred bezodplatným prevodom by tak podľa jeho vyjadrenia mohlo ministerstvo zdravotníctva použiť spôsobom osožným pre všetkých občanov Slovenska, nielen mesta.
Rozhodnutie, či Poliklinika Tehelná prejde pod správu mestskej časti Nové Mesto, leží v tejto chvíli na pleciach starostu Frimmela. Do správy ju však s najväčšou pravdepodobnosťou dostane od mesta prinajmenšom bez časti lukratívneho majetku polikliniky. Podľa Róbera Mervu si musí každá obec zvážiť, či vo svojom rozpočte nájde prostriedky na údržbu a prevádzkovanie takéhoto zariadenia. Niektoré obce na Slovensku sa už údajne dostali do problémov a rady by ich vrátili.