Na možné protizákonné konanie Lackovej upozornila okresná prokurátorka Miroslava Bartková. Podľa nej starostka porušila zákon a všeobecne záväzné nariadenie mestskej časti tým, že podpísala zmluvy so súkromnými firmami bez súhlasu zastupiteľstva.
Išlo o sumu približne 6 miliónov korún. Každú finančnú operáciu nad 20-tisíc korún pritom musia odobriť miestni poslanci. Podľa vicestarostu Františka Stana sa však zastupiteľstvo o existencii zmlúv dozvedelo až rok po ich podpísaní, v septembri minulého roka.
Kanalizácia a vodovod, na ktoré mali ísť peniaze, súviseli s výstavbou približne 300 bytov, ktoré však nestavala mestská časť, ale súkromný vlastník - bytové družstvo SlovByt. Starostka ako štatutárny zástupca mestskej časti podpísala minulý rok zmluvu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou o dobudovaní inžinierskych sietí na Ráztočnej ulici. Mestská časť mala prispieť sumou 4,8 milióna a vodárenská spoločnosť 5,8 milióna.
Deň po podpísaní zmluvy s vodárňami podpísala Lacková zmluvu s treťou stranou - sponzorom - neziskovou organizáciou Horné diely sever. Tá mala investíciu Vrakune vo výške 4,8 milióna zaplatiť. Predseda družstva Milan Treichel a riaditeľ neziskovej organizácie, ktorý figuruje na zmluve, je pritom tá istá osoba. Nezisková organizácia už neexistuje. Z obchodného registra bol vymazaný aj SlovByt.
Ako zistil vyšetrovateľ, účelovosť získaných peňazí mestská časť dodržala, na trestné stíhanie preto nie je dôvod.
Podľa vicestarostu Stana miestne zastupiteľstvo a poslanci budú rozhodnutie vyšetrovateľa akceptovať. Stanovisko k záveru vyšetrovania zaujmú na svojom najbližšom zasadnutí, to sa bude konať 26. apríla.
V súvislosti s upozornením prokurátorky o porušení zákona sa poslanci zaviazali prijať ďalšie opatrenia na zefektívnenie kontroly hospodárenia vo Vrakuni.
(sita, dot)
Čo hovorí vyšetrovateľ
V odôvodnení rozhodnutia sa uvádza, že v prípade daru alebo získania grantu na konkrétny účel sa táto skutočnosť premietne do najbližšej zmeny rozpočtu. Takto postupovala starostka aj v prípade získania peňazí na výstavbu kanalizácie a vodovodu, poslanci však zmenu v rozpočte odmietli schváliť. "Ani zákon o rozpočtových pravidlách s takouto skutočnosťou neráta a nehovorí o tom, či sa tieto zmeny schvaľujú pred alebo po uskutočnení účtovného prípadu. Zodpovední pracovníci musia preukázať dodržanie účelovosti, v opačnom prípade musia peniaze vrátiť," konštatuje vyšetrovateľ.