SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Ožije Kúpajúce sa dievča a ďalších 120 fontán

Tesne pred Veľkou nocou, zajtra majú byť spustené všetky fontány, ktoré v Starom Meste spravuje mestská organizácia Paming. Ostatné fontány v Bratislave majú byť spustené najneskôr do 24. apríla.

Nová pitná fontána na Hlavnom námestí Novým prvkom na Hlavnom námestí bude strážna búdka s pitnou fontánkou. Fontánka je darom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti mestu a jeho obyvateľom, ktorí ju uvidia pri slávnostnom odhalení na deň otvorených dverí Bratislava pre všetkých 22. apríla o 17.00.

Strážna búdka je z pieskovca, strážnik, otočený k Maximiliánovej fontáne, má 195 cm. Bronzovú sochu navrhol maliar Marián Prešnajder, na realizácii sa podieľali aj autori projektu obnovy Hlavného námestia, architekti Otto Grossmann a Juraj Šimek.

Na druhej strane strážnej búdky je umiestnená spomínaná pitná fontánka zo žuly s mosadznou ružicou, ktorá predstavuje lupene kvetu. Na bočnej strane strážnej búdky je bronzová tabuľa s vyobrazením barokovej strážnice, ktorá v týchto miestach stála od roku 1767 do 60. rokov 19. storočia.

Tesne pred Veľkou nocou, zajtra majú byť spustené všetky fontány, ktoré v Starom Meste spravuje mestská organizácia Paming. Ostatné fontány v Bratislave majú byť spustené najneskôr do 24. apríla.

Paming má v správe 50 fontán vrátane deviatich pitných fontán a dvoch studní. Pitné fontánky sa nachádzajú na Námestí SNP, dve sú na Hviezdoslavovom námestí a jedna na Panskej ulici. V priebehu roka pribudnú ešte pitné fontánky na Hlavnom námestí a jedna po rekonštrukcii čitárne Červený rak na Michalskej ulici. Ostatné potrebujú obnovu.

Prevádzka fontán stojí mesto ročne približne tri milióny 300-tisíc korún. Z tejto sumy je 1,5 milióna vyčlenených na vodu a elektrickú energiu, zvyšné peniaze sú určené na údržbu - na napustenie a vypustenie fontán a na ich čistenie. V Bratislave je v súčasnosti okolo 120 fontán vrátane tých, ktoré spravujú mestské časti alebo súkromní vlastníci.

Náklady na fontányOprava a údržba fontán ročne:

Ganymedova fontána, Hviezdoslavovo nám. - 83-tisíc

Maximiliánova (Rolandova) fontána, Hlavné nám. - 70-tisíc,

Žena s krčahom, Františkánske nám. - 62-tisíc,

Kačacia fontána, Šafárikovo nám. - 65-tisíc,

Kvet, Námestie slobody - 680-tisíc, najväčšia bratislavská fontána (na snímke) je v zlom technickom stave a potrebovala by hĺbkovú opravu.

(Sumy sú zaokrúhlené.)

Zaujímavosti + Vo Vtáčej fontáne na Ventúrskej ulici tieklo víno. Stalo sa tak počas Korunovačných slávností 6. septembra 2003, keď sa Bratislava vrátila o 440 rokov a pripomenula si prvú korunováciu z roku 1563.

+ Mince z fontán podľa zákona nepatria nikomu. Bezdomovci ich vyberajú, dokonca si fontány dokážu vypustiť a k drobným prídu úplne bezprácne, teda aj bez žobrania. Keď sa fontány na zimu odstavujú, je v nich len zopár halierov.

+ S fontánami sú prekvapivo spojené počiatky skupinovej psychoterapie. Dr. Franz Mesmer (1734 - 1815), ktorému sa pripisuje znovuobjavenie hypnózy a ktorý psychickú silu v ľuďoch nazval magnetizmom, sa ju snažil zosilňovať prostredníctvom "sedení" s médiami. Ako inak - usadil ich okolo fontány, teda do kruhu, pochytali sa za ruky a sledovali, čo sa bude diať. Nešlo síce o skupinové liečenie prostredníctvom rozhovorov, ale ticho môže byť rovnako liečivé, zvlášť ak fontána funguje a jej šum pôsobí uvoľňujúco. Navyše, voda je vynikajúcim vodičom magnetizmu. Praktiky mesmeristov pútavo opisuje Stefan Zweig v knihe Liečenie duchom.

Svetový poštár si také umiestnenie nezaslúži

Umiestnenie fontány Svetový poštár nie je šťastné, nachádza sa vo frekventovanej pešej zóne, ktorá sa stráca v podchode. Okrem estetickej funkcie má každá fontána v lete priaznivo pôsobiť na mikroklímu v meste, ale má tiež silné sociálne pôsobenie. Stretávajú sa pri nej ľudia, oddychujú, orientujú sa podľa nej, preto sa fontány nachádzajú na námestiach či v parkoch. Svetovému poštárovi od sochára Martina Lettricha z tohto hľadiska zatvorili dvere pred nosom. Nevhodné umiestnenie fontány potvrdzuje aj silné veterné prúdenie na tomto mieste, čo býva pre okoloidúcich nepríjemné. Vietor zároveň znemožňuje vrchným tryskám chrliť vodu.

FOTO

Po čase spustia dve fontány

Tento rok ožijú dve fontány, ktoré neboli v prevádzke. Jedna je na Karadžičovej ulici, druhá v Karlovej Vsi na Novackého ulici. Fontánu Kúpajúce sa dievča od sochára Františka Draškoviča (na snímke hore) na Karadžičovej odstavili nútene. Rozvádzač s elektromerom z fontány bol od roku 1972 umiestnený v suteréne vchodu č. 45. Bytové družstvo ani vlastníci bytov minulý rok neumožnili zamestnancom Pamingu technickú revíziu a žiadali umiestnenie spomínanej techniky mimo obytného domu.

Po pätnástich rokoch spustia aj fontánu na Novackého ulici (dolu). Konečne sa jej ušli finančné prostriedky na rekonštrukciu, no aj sprejeri sa už na ňu stihli "podpísať". Fontána s dvomi kaskádovými nádržami je dielom atchitekta Jozefa Fabiáneka a keďže je len päť metrov od bytového domu, obyvatelia sa sťažovali na hlučnosť - dnes im už neprekáža.

Lotosový kvet pomaľovali deti, a sprejeri ho zdevastovali Lotosový kvet sa nachádza aj na Ožvoldíkovej ulici. Fontána je umiestnená v obdĺžnikovom bazéne s keramickým obkladom. Po vypustení bývala "vhodným" objektom pre sprejerov, čím jej vzhľad vždy trpel. Pretože Paming na generálnu opravu a úpravu nemal prostriedky, zabezpečil nákup farieb pre deti z kultúrneho centra v Dúbravke, ktoré ju pomaľovali. Milá fontánka je, žiaľ, už znovu zasprejovaná.

FOTO

Súkromné barokové fontány

Fontánky určené na pitie sú špecifické svojím umiestnením vo dvoroch domov. Začali si ich stavať pre svoje súkromné potreby bohatí mešťania ako estetickejšiu náhradu studní vo dvoroch. Na naberanie vody slúžila napríklad Scharitzerova fontána v Apponyiho paláci - tvorí zobrazenie mužskej hlavy (vľavo), z barokových prístenných fontán sa zachoval aj Putto s rybou II vo dvore na Bielej ulici (vpravo).

Na Ganymeda mesto stále nemá

Ganymedova fontána pred Slovenským národným divadlom z roku 1888 je od bratislavského rodáka Viktora Tilgnera, na podnet Felixa Pisztóryho ju objednala prešporská Prvá sporiteľňa za 40 000 korún.

Tilgner sa pri jej tvorbe podriadil monumentálnej architektúre vtedajšieho Mestského divadla. Ganymedova fontána bola prvá verejná fontána v meste, ktorá nebola určená na čerpanie úžitkovej a pitnej vody, mala výlučne okrasnú a dekoratívnu funkciu. Zároveň to bola prvá fontána v meste napájaná filtrovanou dunajskou vodou.

Viktora Tilgnera pri jej tvorbe inšpirovali fontány v Ríme a v Tivoli. Ústredným motívom fontány je grécka mytologická postava chlapca menom Ganymedes, ktorého na Olymp unáša najvyšší z gréckych bohov Zeus premenený na orla. Socha na vrchole fontány zobrazuje práve akt únosu. Detské postavičky v strednej časti držia v rukách štyri typické dunajské ryby - zubáč, kapor, sumec a šťuka. Všetky pôvodné barokové bronzové plastiky na fontáne sú od jej rekonštrukcie už štvrtý rok nahradené kópiami - odliatkami zo živice. Komora reštaurátorov, pamiatkari aj obyvatelia mesta žiadali zreštaurovanie a vrátenie originálov sôch na teleso fontány. Profesionálne zreštaurovanie tak, ako ho určuje zákon o ochrane pamiatok, si však vyžaduje investíciu, ktorá sa môže napriek dobrému stavu sochy vyšplhať do výšky milión korún. Paming toľko peňazí na jednu fontánu nemá, preto už takmer pätnásť rokov volí náhradné riešenia - robí nutnú údržbu a plastiky nahradil kópiami za 460-tisíc, pričom celkové náklady na reštaurovanie fontány boli milión 387-tisíc, ktoré okrem 440-tisíc od sponzora uhradilo mesto.

Stále platí rozhodnutie Pamiatkového úradu SR z roku 2003, že na fontánu sa musia vrátiť zreštaurované originály sôch. Ako nás informovala Eva Ševčíková z oddelenia výtvarných pamiatok úradu, Paming musí v dohľadnej dobe požiadať o predĺženie dočasného povolenia na uloženie sôch v depozite Mestského múzea a ich nahradení kópiami. Povoleniu skončila platnosť v septembri minulého roka.

Mesto napokon bude musieť nájsť peniaze na to, aby sa dielu dnes už ťažko vyčísliteľnej hodnoty vrátil celkový umelecko-historický výraz originálu jednej z najvýznamnejších a najexponovanejších pamiatok v meste.

Nataša a Marta pred Justičným palácom

V parčíku pred Justičným palácom sa nachádzajú dve fontány so ženskými menami Nataša a Marta - stred oboch fontán vypĺňajú plastiky symbolizujúce lekno. Fontány sú tu od roku 1974, ich autorom je akademický architekt Pavel Mikšík. Každá je umiestnená pred jedným krídlom budovy a hoci príjemne dotvárajú architektúru Justičného paláca, správca objektu pred rokmi nebol ochotný prispieť na ich obnovu. Obe fontány preto dlhšie nefungovali, až ich napokon Paming opravil za 600-tisíc korún. Natašu a Martu vyčistili, zrenovovali im rozvody vody a dostali nové čerpadlo. Po rekonštrukcii fungujú už tretí rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 222
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 701
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 751
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 429
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 6 661
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 649
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 489
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 360
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 305
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu