FOTO |
reštaurátori vyrábajú jej presnú kópiu. Tá bude v júni nainštalovaná v budove miestneho úradu.
"Socha bude vystavená zrejme v priestoroch pred sobášnou sieňou, kde urobíme pre ňu výklenok," povedala o vajnorskej rarite Gabriela Zemanová z miestneho úradu.
Momentálne je už originál, podľa ktorého reštaurátorka Jana Balažíková kópiu vyrábala, späť v Galérii mesta Bratislavy. "Do troch štvrtín je už kópia sochy hotová," povedala.
Náročná práca si vyžadovala špeciálny postup. "Každý jednotlivý bod z originálu sme prenášali do drevenej hmoty bodovým strojčekom. Navyše, kópia musí byť vytvorená z identického dubového dreva."
Reštaurátorka sa snaží, aby sa nová socha podobala čo najviac sedemstoročnému originálu, napriek tomu však bude iná. "Nejdeme až do úplného detailu - originál je totiž prežraný červotočom, poznačený dobou," hovorí Balažíková.
Madona vystavená na miestnom úrade tiež bude bez pravej ruky, hoci tá na origináli je. Nie je však pôvodná, ale dorobená neskôr. "Nechceli sme vymýšľať rekonštrukcie. Pôvodná socha má svoj sloh," dodáva reštaurátorka.
Vajnorská madona má 155 centimetrov. Panna Mária drží dieťa v ľavej ruke, malý Ježiško si číta knihu. Dielo neznámeho sochára pochádza z obdobia okolo roku 1290, je teda neskorogotické. Predstavuje ojedinelý typ monumentálnej klasickej madony katedrálneho typu, aký sa v západnej Európe vyskytuje hlavne v kamennej produkcii.
Pôvodne bola socha aj farebná. Pred posledným reštaurovaním mala madona zlátený plášť a červené šaty, dieťatko malo zelené šaty. Sochu Madony z Vajnôr si môžu Bratislavčania pamätať tiež z kostola klarisiek, kde stála v rokoch 1943 - 1967 na južnej strane lode.
DOROTA KRÁKOVÁ
Vajnorská madona pochádza z konca 13. storočia. Od júna si kópiu vzácnej sochy budú môcť pozrieť Vajnorčania priamo v budove miestneho úradu. FOTO PRE SME - VLADIMÍR BIZÍK |