
Vedela som, že keď sa otvoria hranice, ľudia sa budú chcieť učiť jazyky,“ hovorí. Rozhodla sa teda otvoriť jazykové kurzy a poskytovať tlmočnícke a prekladateľské služby. „Prvej som to povedala mame, bola zhrozená. Odišla som z dobrého miesta zástupkyne riaditeľa a podnikať som začala ako 48-ročná. Vtedy sa už iné ženy pripravujú na dôchodok,“ usmieva sa Chadimová.
Za prvú pôžičku vycestovala na exkurziu po jazykových školách v Nemecku a Rakúsku. Domov sa vracala s hromadou informácií, kontaktov a s kufrom auta plným učebníc. „Vtedy každý, kto cestoval von, vozil domov mikrovlnky. A ja som mala plný kufor papierov. Keď sa ma colník spýtal, čo veziem, povedala som, že kapitál. Otvorila som kufor a on vyhlásil – robíte si zo mňa blázna. Vtedy som ani ja nevedela, akú pravdu som pustila z úst.“ V apríli 1990 otvorila Elvíra Chadimová spolu s manželom a dcérou gymnazistkou – vo firme prvou sekretárkou, jazykové kurzy.
„Bolo to najkrajšie obdobie, problémy sa riešili jednoduchšie a mali príchuť vzrušenia. No podnikanie je dobrodružstvo aj teraz, robia ho dobrodružným neustále sa meniace zákony, prebujnelá byrokracia, zložitá vymožiteľnosť práva.“
V roku 1992 kúpili Chadimovci na úver starú robotnícku ubytovňu na Prešovskej, pani Elvíra snívala, že tu zariadi vzdelávacie centrum. Skôr, ako stačili dokončiť rekonštrukciu, manžel zomrel. „Musela som sa rozhodnúť či pokračovať, alebo všetko nechať tak a budovu predať,“ hovorí. Nakoniec sa rozhodla – zobrala ďalší úver a budovu dokončila.
Dnes je na Prešovskej ulici Hotel Echo a vzdelávacie stredisko – vyučujú sa tu jazyky, bežia rekvalifikačné kurzy a kurzy mimovládnej organizácie Profesionálne ženy, ktorej členkou je aj Elvíra Chadimová. Na starosti má školenia pre začínajúce podnikateľky, keď niektorá zavolá, vždy jej rada poradí. Okrem toho je manažérkou roka 1995, predsedníčkou Top Centra podnikateliek a členkou predsedníctva Zväzu hotelov a reštaurácií. Firma Elvíry Chadimovej dnes prekladá, tlmočí, učí jazyky doma a sprostredkúva jazykové kurzy, školské pobyty a prácu v zahraničí. Má kontakty s 22 krajinami sveta. K firme patrí aj vydavateľstvo, ktoré sa špecializuje na vydávanie pôvodnej ženskej literatúry. A od roku 1993 sa napĺňa aj posledné želanie pani Chadimovej – vtedy totiž otvorila súkromné gymnázium na Žitavskej 1 v Bratislave, zamerané na výučbu jazykov slovanských aj neslovanských.
Za všetkými úspechmi sa však skrýva kus práce. „Dodnes som nesplatila všetky dlhy. Stane sa tak až tento rok v decembri, už sa pripravujem na veľký a mohutný výdych.“
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁhajduchova@sme.sk