Všetky ocenené študentky po odovzdaní ceny nadácie. FOTO - ARCHÍV NADÁCIE |
Súťaž v písaní esejí Vízia 2020 prvýkrát vyhlásili pred dvoma rokmi. "Prvý ročník bol určený iba študentom vybraných vysokých škôl a univerzít na Slovensku a v Čechách a v úvodnej fáze sme neuvažovali nad jeho pokračovaním. Avšak už počas súťaže sa na nás začali obracať aj študenti iných škôl so záujmom zúčastniť sa. Tento záujem ako aj dobrá kvalita niektorých esejí, podporili naše rozhodnutie pokračovať vo vyhlásení ďalšieho ročníka zmeniť jednorazový projekt nadácie na dlhodobý. Vdruhom ročníku bola Vízia 2020 rozšírená na študentov denného štúdia všetkých vysokých škôl a univerzít na Slovensku a v Česku. Nadácia zároveň zvýšila odmenu za jednotlivé umiestnenia. Tretí ročník otvoril priestor aj pre interných doktorandov," opisuje vývin súťaže správkyňa Nadácie Penta Katarína Remiašová.
Kvalita prác je rôzna. "Sú práce, ktoré komisiu pri čítaní hneď oslovili. Ľahko spoznali, že autora téma zaujala a venoval sa jej. Bolo hneď zjavné, že oblasti rozumie a vyzná sa v nej alebo sa na danú tému pripravil, naštudoval si množstvo oblastí a problematík a svoje postrehy spracoval do myšlienok, názorov a záverov. Sú však aj také práce, kde autor doslova skopíroval texty a názory iných autorov a napísal k nim len pár viet, ktoré premostili jednotlivé časti," pokračuje.
Esej môže mať maximálne päť normostrán. Výberová komisia má jeden mesiac na prečítanie a vyhodnotenie prác. Komisia posudzuje kritériá, ktoré možno zastrešiť do troch oblastí. Prvou je schopnosť vyhľadať a spracovať informácie, druhou je tvorivý prístup k spracovanej téme a poslednou je logická správnosť a celistvosť názorov. Výberová komisia, ktorej predsedom je Ing. Ivan Klinec z Prognostického ústavu Slovenskej akadémia vied, je zložená z odborníkov private equity skupiny Penta a zo zástupcov vybraných vysokých škôl.
Najväčšiu šancu na úspech majú podľa Kataríny Remiašovej príspevky, ktoré sú originálne, s vlastným prínosom a vlastnými názormi a tiež práce, ktorým sa autor venoval dôsledne a svedomito, a v ktorých prináša určitý originálny pohľad. Komisia bude tiež klásť dôraz na individuálny prínos a vlastnú pridanú hodnotu autora. Nadácia Penta sa prioritne orientuje na podporu vzdelávania a školstva. V rámci tejto filozofie podporuje nadané deti na Slovensku, odmeňuje vynikajúcich študentov ekonómie a spolupracuje so študentmi žurnalistiky. "Prostredníctvom Vízie 2020 máme záujem vytvoriť priestor pre všetkých vysokoškolákov na Slovensku a v Čechách na prezentáciu originálnych a tvorivých názorov a podporiť v nich chuť k štúdiu, analýze a poznávaniu problematík v určitých spoločenských oblastiach. Na druhej strane im ponúkame možnosť získať finančnú odmenu, ktorú môžu investovať do štúdia, samovzdelávania a profesionálneho rastu," dodáva Katarína Remiašová. Celkovo sa do prvých dvoch ročníkov súťaže prihlásilo 102 študentov. Znich bolo ocenených 24 študentov, medzi ktorých rozdelili 430 000 korún.
Posledný termín na odovzdanie esejí na všetky témy je 20. apríl 2006. Výberová komisia vyhlási výsledky tretieho ročníka VÍZIE 2020 najneskôr 31. mája.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
Tento rok sú pripravené tieto tri témy1. ODVETVIE 2020 alebo, aké odvetvie hospodárstva alebo produkt bude v roku 2020 patriť k najrýchlejšie rastúcim a úspešným? Aké faktory budú vplývať na jeho úspech?
2. ZÁBAVA 2020 alebo, ako bude vyzerať svet zábavného priemyslu a médií v roku 2020? Aké faktory budú vplývať na vývoj týchto oblastí? Akým spôsobom bude zábava distribuovaná, a čo bude hitom zábavného priemyslu v roku 2020?
3. MOTIVÁCIA 2020 alebo, ako zostaviť a správne motivovať úspešný a efektívny pracovný team v roku 2020? Aké faktory budú v roku 2020 vplývať na spokojnosť a motiváciu zamestnanca?
Komisia vyhodnotí a odmení najlepších autorov esejí v jednotlivých témach čiastkami:
I. miesto: 35 000 korún
II. miesto: 20 000 korún
III. miesto: 10 000 korún
Nadácia zároveň vyhlasuje v tomto ročníku Špeciálnu cenu na tému "Sociálny systém 2020" alebo ako bude vyzerať sociálny systém v roku 2020, ktorá bude hodnotená osobitnou komisiou. Tá vyhodnotí iba jednu najlepšiu esej pre túto tému, ktorej autor získa odmenu vo výške 40 000 korún.