SME
Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

-dag-: Výhybky

1.

Igor Ondruš: Drážkovanie (2003, olej na plátne, 135 x 90 cm).

1. ona / Prvýkrát som ho stretla pred rokom a pol. Sedeli sme s Ninou vo Verne. Prišiel jej milenec a priviedol ho so sebou. Prisadli si k nám. Boli hluční a arogantní, prasce. Nemohla som ich ani cítiť. Napriek tomu som sa nechala presvedčiť, nech idem s nimi k nemu na strechu. Bolo leto, čistá hlava, potrebovala som s Ninou ešte niečo prebrať. Nikam som sa neponáhľala.

Pozerali sme sa zhora na mesto, pili sme víno a rozprávali sa. Vtedy ma začal zaujímať. Mal ten dar rozprávať o veciach so zaujatím, s vášňou. Akoby zabúdal na seba a prežíval to, o čom práve hovorí. Fascinovalo ma to. Postupne som prestala byť protivná, útočná a škodoradostná. Bolo mi zima na nohy. Galantne si stiahol ponožky a požičal mi ich. Učil ma v nich sviatočný pochod čestnej stáže Buckinghamského paláca. V chladničke sme našli zhnitú zeleninu, tak sme ju hádzali zhora na ulicu. Pľuli sme do diaľky.

Tí dvaja zostali na streche a my sme sedeli na jeho balkóne a fajčili. Chcela som ho. Rozprávali sme sa o cestovaní, o domove a pocite vykorenenosti, keď zrazu natiahol ruku a pobozkal ma. Akoby to bolo úplne samozrejmé. Oproti tomu bozkávaniu nasilu, čo som práve zažívala vo svojom krachujúcom vzťahu s Adamom, to bolo úplne čisté. Vyspala som sa s ním ešte v ten večer. Šukať s ním mi pripadalo také prirodzené ako dýchať čerstvý vzduch.

on 1 / Ani som ju nechcel, ale bola tam. Mal som v hlave nejaké víno, cítil som sa príjemne a uvoľnene. Ten jej zdvihnutý nosík a ironické poznámky ma dráždili. Na začiatku bola tuhá, ale keď som narazil na jej strunu, až ma prekvapilo, ako rýchlo sa začala chytať. Kolená nasmerované na mňa, jej pohľad visel na mojich perách, usmievala sa s naklonenou hlavou. Prakticky mi sama vliezla do postele.

Bolo to príjemné. Bola silná osobnosť, presne vedela, čo sa deje, no napriek tomu nebola necitlivá. Túlila sa ku mne ako zvieratko, mäkká a poddajná. Mal som chuť ju objímať, ochraňovať ju, podeliť sa s ňou, pretože som vedel, že je to úplne nezáväzné a viac sa s ňou nestretnem. Cenil som si, že odo mňa nič nechcela.

on 2 / Môj život bol vtedy jeden veľký bordel. Netušil som, kam idem alebo prečo. Nemal som kotvu. Nikde som nebol doma. Ženy mi dávali uspokojenie len na chvíľku; nevedel som nájsť pokoj.

Ona bola iná ako ostatné. Na pohľad nebola ničím výnimočná, ani charizmatickejšia, ani krajšia. Ale keď sme boli spolu dlhšie, niečím mi vyrážala dych. Neviem presne, čo to bolo. Niečo hlboko v nej. Jej hlasný smiech. Bola ako mačka, pohodlne sa natiahla na stoličke a uvoľnene sa smiala. Mal som taký zvláštny pocit, že má v sebe niečo, čím by ma dokázala urobiť úplne spokojným. Bez výhrad. Iba ja, ona a stačí. Chcel som si ju zobrať ďaleko od všetkých a byť s ňou strašne dlho.

Lenže ona mala vlastný život. Mala v Bratislave priateľa a rodinu a kamarátky, korene. Pôsobila silne. Mal som dojem, že vie, čo robí. Nemal som silu pritiahnuť ju k sebe a prebrať za ňu zodpovednosť. Celkom mi stačilo, že robím problémy sám sebe.

Chcel som ju. Keby som dokázal o ňu bojovať, nezobral by som si ju hneď v ten večer. Ale bolo mi to jedno. Ona vyzerala byť úplne vyrovnaná s tým, čo sa deje. Tak som ju pretiahol. Cítil som pri tom úplný pokoj, akoby okrem toho, že som ju mal pri sebe, neexistovalo už nič iné. Spali sme v objatí, tesne pri sebe. Keď odišla, vypol som telefón a presedel som asi tri hodiny na balkóne. Pozeral som na ulicu a usmieval som sa. Potom som sa ju pokúsil vymazať z hlavy.

2.

ona / S Ninou sme sedeli na letnej terase. Chcela som sa rozísť s Adamom. Povedala som mu to. Smial sa, neveril mi. So širokým úsmevom navrhol, nech ešte počkám, že najprv pôjdeme na dovolenku, keď už máme zaplatené letenky a naplánovaný celý trip. Súhlasila som. V tom období som s ním už vôbec nemohla spávať.

Rozprávala som Nine o tej noci na streche. O tom, ako ma ten človek iracionálne priťahuje. Takú príťažlivosť som už nezažila pár rokov. Už som sa bála, že toho ani nie som schopná, ale zrazu to prišlo ako úder od chrbta a s ešte väčšou intenzitou a ja som sa skrúcala a priala si, aby som to radšej ani nepoznala.

Potrebovala som ho. Hneď. Za pár minút som si zistila jeho číslo a prišla som za ním do iného podniku. Odtiahla som ho od kamarátov k nemu domov.

Pretiahol ma až ráno. Konečne. Urobil sa do kondómu, postavil sa a išiel ho bez slova vyhodiť. Sadla som si na balkón a s debilným úsmevom som si zapálila cigu. Mala som, čo som chcela. Ale takto? Vstala a išla som za ním do kuchyne. Umýval riad zo včerajšej grilovačky. Hnusná kopa hnusného riadu. Zastavila som mu vodu a pozerala som sa na neho. Chcela som, aby ma objal, aby ma zobral do náručia a dal mi pusu na čelo a aby sme vliezli späť do postele a teraz by som už nebola taká sebecká. Chcela som, aby bol šťastný. A on bol taký chladný. Spýtal sa ma, čo budem dnes robiť. Povedala som, že si musím zbaliť veci, pretože zajtra odchádzam s priateľom na dovolenku. A on na to, že to aby som už teda išla. A keď sa vrátim, nech sa mu ozvem.

on 1 / Keď mi vtedy napísala, prekvapilo ma to. Nečakal som to od nej. Nechcel som jej odpísať. Mal som také tušenie, že sa namotala. Nechcel som ju. Ani najmenej som nepotreboval podstupovať riziko, že budem musieť riešiť nejaké jej scény. Ale tón tej esemesky bol celkom veselý, tak som to hodil za hlavu a povedal som si, že asi iba potrebuje nezáväzne pretiahnuť a keď si môžem zašukať, prečo by som to neurobil.

V stretnutí s ňou bolo niečo masochistické. Bozkávali sme sa a bolo to príjemné. Odviedol som si ju domov, aj keď som už vedel, že to dievča chce odo mňa viac, než som jej ochotný dať a má tendenciu si to vynucovať. Dopredu som vedel, že ráno bude zlé. Keď sme prišli ku mne, padol som do postele a okamžite som zaspal. No ráno som sa jej nemohol ubrániť. Spala vedľa mňa nahá, spod prikrývky jej vulgárne vytŕčal biely bok, bola teplá a voňala spánkom a opicou. To všetko tu bolo pre mňa, na dosah. Nepáčilo sa mi, že ona to plánovala a teraz ma má tam, kde chcela. Pretiahol som ju pomstychtivo a sebecky. Cítil som sa mizerne. Sľúbil som si, že sa s ňou už viackrát nestretnem.

on 2 / Keď mi vtedy napísala, prekvapilo ma to. Najprv som uvažoval, že jej ani neodpíšem. Bol som vyčerpaný a necítil som sa dobre vo svojej koži. Bol som vonku s kamarátmi a bol som medzi nimi sám. Cítil som, že ona by ma mohla pochopiť, no nechcel som prenášať svoj depres na ňu. Žila si ten svoj život, priatelia, večierky, zábava. Nebola pripravená zdieľať moje problémy a ani som to nemohol od nej chcieť.

Dlho som rozmýšľal. Zvíťazila túžba cítiť ju, mať ju pri sebe blízko. Tak som sa s ňou stretol. A potom, iniciovala to ona, sama je zodpovedná za to, čo robí.

Potreboval som, aby ma počúvala, no ona sa len usmievala, opito vtipkovala a ťahala ma do postele. Nedokázal som tomu čeliť. Nedokázal som sa jej otvoriť. Cítil som sa tak zvláštne. Zneužito. Predstavoval som si to celé inak. Bol som strašne unavený. Keď ráno odišla, bol som celkom rád.

Potom som o nej dosť rozmýšľal. Došlo mi, že ten trpký pocit, že ju nezaujímam, som si asi iba vykonštruoval sám v sebe. Chvíľu som mal nutkanie zavolať jej. Chcel som ju cítiť. Ale bola preč. S priateľom.

3.

ona / Takže včera sa objavil vo Verne. Videla som ho prvýkrát po roku a pol. Ani som nevedela, že je na Slovensku. Pozdravil ma od vedľajšieho stola. Najprv som ho ani nespoznala. Keď som si uvedomila, kto to je, vlažne som ho odzdravila a ďalej som sa venovala kamarátke. Ublížil mi. Nikdy mi nepreukázal ani kúsok rešpektu. Snažila som sa nahovoriť si, že ho nechcem vidieť. Boli sme práve uprostred zaujímavej debaty, ale ja som sa prestala sústrediť. Nemohla som sa ubrániť spomienkam, ktoré sa mi začali plazivo vynárať vzadu v hlave. Jeho nahé ramená. Hladká koža. Ako ma vždy rozosmial. Ako isto som sa cítila, keď som sa ho dotýkala. A ako ma vtedy nasral.

Bral nám drinky a pozval nás prisadnúť si k jeho stolu. Nechcela som to urobiť. Kurevník bol a kurevníkom zostane a toto robí len preto, že ma chce nezáväzne pretiahnuť. Ale potom tie spomienky. Tá čistota prvú noc. Chvíľu som ešte odolávala, ale nakoniec sme si prisadli.

Správal sa ku mne, ako keby sme boli starí dobrí známi. Zabával nás. Rozprával historky a v kľúčových momentoch ma štuchal lakťom do ramena. Bol tak blízko, že som cítila jeho prirodzenú vôňu. Točila sa mi z toho hlava. Cítila som, ako mi šumí v ušiach a nedokázala som sa sústrediť na to, čo kto hovorí. Pamätám si farbu chĺpkov na jeho brade ako sa leskli vo svetle lampy. Každý pór na jeho nose. V bruchu hlboká, horúca diera. Nepamätám sa, že by som niekedy niekoho chcela tak veľmi.

Povedal mi, že zajtra ráno odlieta, ale o pár dní sa ešte na nejaký čas vráti do Bratislavy, kým neodíde na rok preč.

Kamarátka odišla. Jeho kamarát tiež. Zostali sme sami. Mala som strašnú chuť ho pobozkať. Potrebovala som od neho nejaký prejav toho, ako veľmi ma má naozaj rád a že ma rešpektuje, ale žiadny som nedostala. Bolelo ma to. Vyhlásila som, že už chcem ísť domov. Presviedčal ma, nech skočíme ešte niekam na kávu, ale ja som odmietla. Na zastávke autobusu som naňho vrčala a tvárila sa urazene. Povedal mi, nech sa naňho už nehnevám. Vypýtal si moje číslo a povedal mi, že keď sa vráti, zavolá mi. Bol krásny. Objal ma. Užívala som si jeho telo cez dve hrubé bundy. Potom prišiel autobus. Dala som mu pusu na líce, odkráčala som a ani som sa neobzrela.

V noci som nemohla spať. Bola som strašne nadržaná, rozkolísaná; vedela som, že odísť bolo jediné rozumné riešenie, no aj tak som si stále dookola predstavovala, čo sa mohlo stať, keby som zostala. Bála som sa samej seba, toho, ako na mňa pôsobí proti mojej vôli. Prečo to musí byť práve on zo všetkých chlapov na svete, kto ma priťahuje tak, že rozmýšľam, ako by asi vyzerali naše deti? Stále som bola nasratá, no bola som pripravená všetko mu odpustiť. Keď mi zavolá, stretnem sa s ním a dám mu seba celú, bez strachu.

on 1 / Na Bratislavu som sa tešil dlho, ale keď som nakoniec prišiel, veci mi pripadali iné, než som si ich pamätal. Pricestoval som s kamarátom. Veľa som mu o meste rozprával, tak ho chcel vidieť. Pili sme celý večer. V krčme som takmer nikoho nepoznal. Chytala ma melanchólia. Kamarát z nudy komentoval dianie v podniku. Prišli nejaké dve slečny. Jedna z nich sa mu páčila. Keď som sa na ňu lepšie pozrel, uvedomil som si, že to je ona. Bol zarazený, keď som mu povedal, že som s ňou spal. Detaily som si, pochopiteľne, nechal pre seba.

Odišiel som ju pozdraviť. Prehodili sme pár suchých viet. Neviem, možno som chcel zapôsobiť na kamaráta. Celkom ma tešilo, že ju znova vidím. Spájala ma s tým obdobím, keď som tu bol celkom spokojný. Chcel som, aby si prisadli k nášmu stolu. Bol som rád, keď to nakoniec urobili.

Priťahovala ma. Keby som tak mohol mať iba jej telo. Ale cítil som, že sa to nedá. Aj keď sa to snažila potlačiť v sebe samej a nedať to najavo, cítil som, že chce buď všetko, alebo nič. Bola tak rozkošne udatná. Keď som sa s ňou lúčil, so všetkým tým alkoholom v krvi mi prebehlo hlavou, že by možno nebolo až také od veci vyskúšať to s ňou. No keď som si na druhý deň našiel v telefóne jej číslo, chvíľu som sa naň pozeral a potom som ho vymazal.

on 2 / Vrátil som sa do Bratislavy. Ako vrátiť sa domov. Vedel som, že čoskoro zase budem musieť odísť, tak som si to vychutnával naplno. Dýchal som znova ten istý vzduch a videl tie isté farby. Celé mi to asociovalo ju.

Sedel som vo Verne a práve som o nej rozprával kamarátovi, keď sa zrazu objavila vo dverách. Rozbúchalo sa mi srdce a bolo to, ako keby pumpovalo čistý adrenalín. Žalúdok sa mi stiahol na kameň. Až som sa čudoval, ako moje telo na ňu reaguje. Za celý čas, čo som bol preč, som nestretol žiadnu ženu, s ktorou by som cítil taký pokoj, ako keď som bol vtedy s ňou. Chcel som ju.

Bola úplne chladná. Myslel som si, že som jej ukradnutý. Skúšal som všetky civilné spôsoby, aby som v nej prejavil aspoň iskru záujmu. Už som sa pomaly zmieril s tým, že som ju stratil nadobro, keď si nakoniec prisadla. Pôsobila uvoľnene, ale na niektorých jej pohyboch bolo vidieť, že je napätá ako struna. Chvíľkami sa poddávala, synchronizovala svoje pohyby s mojimi, no vzápätí sa zaťala a prekrížila lakte. Nechápal som poriadne, čo sa deje. Párkrát naznačila niečo okolo toho, ako som vtedy odišiel, no keď som sa jej spýtal, o čo konkrétne ide, odmietla mi odpovedať. Nemal som sa za čo ospravedlňovať. Keď som sa jej pokúsil vysvetliť, v akej som bol vtedy situácii, bojovne ma odmietla počúvať.

Stále som ju chcel, no mal som dojem, že som ju nikdy nezaujímal, že som pre ňu bol len chvíľkovým povyrazením. Chcel som jej dať všetko, čo mám, no ona nado mnou pokrčila nos a otočila sa mi chrbtom. Odkráčala bez toho, aby sa vôbec obzrela. Tak to bolo vždy. Povedal som si, že nemá význam nič viac s ňou skúšať.

Vždy keď teraz sedím vo Verne, pozerám sa na dvere, či náhodou nepríde. Nemôžem si pomôcť. Už asi päťkrát som mal v noci v ruke telefón, že jej zavolám, no nakoniec som si povedal načo. Zajtra odchádzam na rok do Austrálie a keď prídem na Slovensko, ona bude na rok v štátoch.

4.

ona / Nezavolal mi. Nasralo ma to. Bola som urazená. Chcela som si nahovoriť, že keby som ho stretla, vyškriabem mu oči, no vedela som, že by mu stačilo urobiť jediný pohyb a skrotil by ma ako mačiatko. Nechcela som ho vidieť. Kurevník.

Keď sa mi upokojili hormonálne hladiny a trochu som vychladla, začala som premýšľať. Uvedomila som si, že on celú vec mohol brať z rôznych uhlov pohľadu. Že to, ako to videl on, sa nemuselo zhodovať s tým, ako som si myslela, že to vidí. Nikdy sme sa o tom nerozprávali, pretože ja som si vždy myslela, že dotyky a pohľady stačia. Že slová nikdy nevyjadria veci presne.

Chcela som sa s ním stretnúť a porozprávať sa. Nemala som jeho číslo. Keď som išla do Verne, bola som celá nervózna, že by tam mohol byť. No vždy sme sa minuli. Raz dokonca iba o dve hodiny. Potom odišiel. Mám také tušenie, že ho už nikdy neuvidím.

Cyklus Poviedka na piatok pripravuje Koloman Kertész Bagala. Archív predchádzajúcich poviedok nájdete na http://knihy.sme.sk/poviedka

Poviedka Výhybky bola ocenená prémiou v 10. ročníku literárnej súťaže Poviedka 2006, ktorej hlavným mediálnym partnerom je denník SME. Autorka (*1980) používa pseudonym -dag-, celý život býva v Petržalke, študuje marketingovú komunikáciu. Poviedky publikovala zatiaľ len na internete madagar.blogspot.com.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 2. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 3. Čo zamestná mladého človeka v dobe 4.0?
 4. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 5. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 2. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 3. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 4. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 6. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 7. 26 years of providing you with essential information
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 10. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 23 922
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 14 641
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 327
 4. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 979
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 672
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 496
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 6 407
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 105
 9. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 967
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 5 794
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu