SME

Pamiatkové zóny sa vrátili, ešte nie definitívne

Minulý týždeň sa verejnosť dozvedela, že krajský súd rozhodol o pozastavení platnosti rozhodnutia o redukcii pamiatkovej zóny Centrálna mestská oblasť. Sudca Viliam Pohančeník sa stotožnil s argumentáciou iniciatívy okolo staromestského poslanca a aktivi

"Pôvodná, 'veľká' pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť obsahuje zástavbu, ktorá je po stránke historickej aj typologickej veľmi rôznorodá. Preto je veľmi obtiažne nájsť jednotné kritérium pre objektívne zhodnotenie pamiatkových kvalít tejto zástavby a preto sú aj názory na jej hodnotu také rozdielne. Určité pamiatkové hodnoty sa nachádzajú v každej časti súčasnej, veľkej zóny, pri ich prísnejšom posudzovaní by bolo nutné určité časti zóny vypustiť z ochrany - napríklad severozápadný cíp. Pri voľnejšom posudzovaní by mohla zóna ostať v terajších, veľkých hraniciach a teoreticky by sa mohla aj rozšíriť. Hranice veľkej zóny bude treba upraviť podľa výsledkov urbanisticko-historického výskumu, ktorý sa v súčasnosti dokončuje a ktorého spracovateľom je kolektív na pôde Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Preto je logické, že by sa mala hranica vrátiť do svojej pôvodnej, veľkej podoby a o jej zmene by sa malo debatovať až na základe výsledkov pamiatkového výskumu." IVO ŠTASSEL, riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Minulý týždeň sa verejnosť dozvedela, že krajský súd rozhodol o pozastavení platnosti rozhodnutia o redukcii pamiatkovej zóny Centrálna mestská oblasť. Sudca Viliam Pohančeník sa stotožnil s argumentáciou iniciatívy okolo staromestského poslanca a aktivistu Ondreja Dostála. Pamiatková zóna teda opäť po niekoľkomesačných peripetiách platí tak, ako bola vyhlásená v roku 1992.

Dostál sa opieral o fakt, že bývalý minister nepreukázal žiaden verejný záujem na redukcii pamiatkovej zóny a dokonca dezinterpretoval pamiatkový zákon a uznesenie vlády. Podľa neho ministerstvo neinformovalo verejnosť o zúžení zóny v dostatočnej miere, informácia o začatí konania nebola zverejnená na internete, čo vyžaduje aj zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť bojuje

Boj o hranice pamiatkovej zóny v širšom centre Bratislavy sa začal v septembri minulého roka. Po tom, ako bývalý minister v októbri podpísal rozhodnutie o redukcii, odborná i laická verejnosť mnohými spôsobmi dala najavo svoj nesúhlas. Zúženie zóny sa tiež stalo jedným z dôvodov, prečo umelci začali žiadať odstúpenie ministra kultúry.

Ako sa domnieva environmentalista Mikuláš Huba, radikálne rozhodnutie o redukcii pamiatkových zón rozväzuje ruky agresívnym investorom a developerom.

Faktom je, že rozhodnutím ministerstva sa podmienky pre stavebníkov v oblastiach, ktoré z pamiatkovej zóny vypadli, uľahčili. Stavebníci už nemusia o stanovisko k projektu žiadať krajských pamiatkarov.

Jedným z príkladov je podľa nich aj problém mrakodrapu na Šancovej, ktorá po tom, ako bolo schválené zúženie, dostala povolenie na výstavbu 22-poschodovej budovy. Dovtedy pamiatkari dovolili maximálne 10 poschodí, teraz je táto možnosť opäť v hre.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo: Priestor na diskusiu je

V súčasnosti si ministerstvo počká na rozhodnutie súdu vo veci žaloby a po jeho vynesení bude konať v súlade s ním.

"Musíme vytvoriť priestor na vecné posúdenie aktuálneho stavu pamiatkových hodnôt v pamiatkových zónach," povedala Katarína Betková, riaditeľka odboru ochrany pamiatkového fondu na ministerstve kultúry.

"Odbornej diskusie o stave zachovania týchto hodnôt by sa mala zúčastniť okrem pamiatkarov aj samospráva, verejnosť a odborníci z oblasti architektúry, urbanizmu."

Podľa nej posledný vývoj naznačil, že rozhodovanie vo veci zmeny vyhlásenia pamiatkových zón musí ministerstvo robiť v súlade s podrobnými a kvalitne pripravenými podkladmi.

Ministerstvo kultúry teda bude prihliadať na výsledky urbanisticko-historického výskumu, ktorý sa v súčasnosti dokončuje a ktorého spracovateľom je kolektív na pôde Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave pod vedením Iva Štassela.

SkryťVypnúť reklamu

Do odbornej diskusie ministerstvo plánuje prizvať zástupcov samosprávy, Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, vysokých škôl, architektonickú obec aj verejnosť.

Nielen pamiatkari

Celá kauza upozorňuje na fakt, že vážne stavebné zmeny nemôžu stáť len na zákone o ochrane pamiatok, ani moderný a zdravý rozvoj Bratislavy na územnom pláne, ktorý sa stáva pôdorysnou vymaľovávankou developerských investičných zámerov.

Pamiatkari takisto vo svojich rozhodnutiach nemôžu preberať úlohu stavebného úradu a nemá na nich ležať celá tiaž rozhodnutia vo veciach výstavby.

Vývoj redukcie zóny

Á pôvodná pamiatková zóna CMO bola v súčasnom rozsahu vyhlásená v roku 1992

Á od roku 2003 sa robí revízia pamiatkových území

Á revíziu zón uložila ministerstvu kultúry vláda v máji 2005 uznesením

Á v júli začalo ministerstvo kultúry konanie o zmene vyhlásenia pamiatkovej zóny CMO, v zákonnej lehote sa k redukcii pripomienkami nikto nevyjadril

Á ministerstvo teda 10. augusta rozhodlo o redukcii pamiatkovej zóny

Á v rámci opravného konania podali občania 9. septembra odvolanie

Á rozkladová komisia neodporučila zúženie prijať

Á bývalý minister Tóth zmenu zóny 25. októbra 2005 potvrdil

Á občania (okolo iniciatívy proti výstavbe mrakodrapu na Šancovej) podali na súd podnet na preskúmanie ministrovho rozhodnutia

Á súd tomuto rozhodnutiu o redukcii pamiatkovej zóny koncom februára odložil vykonateľnosť

Čo v zúženej zóne vypadlo

Á veľká časť Mudroňovej ulice - v súčasnosti sa vypracováva územný plán zóny, v ktorom je prísne kritérium na zastavanosť

Á ulica Na Hrebienku a okolie - ulice boli urbanizované v 70. a 80. rokoch

Á veľká časť Šancovej ulice - bola lokálne urbanizovaná na prelome 19. a 20. storočia, nachádza sa tu kultúrna pamiatka YMCA a tzv. železničiarske domy

Á Horský park a Kalvária - Horský park je ešte chránený zákonom o ochrane prírody a krajiny (platí tu 4. stupeň ochrany z piatich), Kalvária zase ochranným pásmom vyhláseným okolo národnej kultúrnej pamiatky Slavín

Formy pamiatkovej ochrany

Rezervácia je najprísnejšia plošná ochrana, charakteristická vysokou koncentráciou kultúrnych pamiatok (Hrad, podhradie a historické centrum mesta).

Pamiatková zóna môže byť územie kultúrnej krajiny s pamiatkovými hodnotami alebo historickým sídelným usporiadaním či archeologickými náleziskami (Centrálna mestská oblasť, Lamač, Vajnory, Rača, Rusovce, Záhorská Bystrica a Dúbravka).

Kultúrne pamiatky - nimi sa môžu stať objekty aj na základe hmotovo-priestorovej skladby alebo architektonického detailu či cenného interiéru. U novších pamiatok to smie byť napríklad aj spôsob postavenia konštrukcie alebo technológia. Kultúrnymi pamiatkami môžu byť jednotlivé objekty, ale aj súbory diela alebo areály. Usmerňovanie činnosti na území môže byť zabezpečené aj ochranným pásmom vyhláseným okolo národnej kultúrnej pamiatky.

V Bratislave sa nenachádza žiaden objekt vyhlásený za Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Ďalšie zóny v konaní

V rámci revízie pamiatkových zón bola zrušená pamiatková zóna v Devínskej Novej Vsi a vyhlásené ochranné pásmo okolo tamojšieho kostolíka a národných kultúrnych pamiatok. Pamiatkový úrad ministerstvu zaslal návrhy aj na zrušenie pamiatkovej zóny v Rači, Dúbravke a Záhorskej Bystrici a redukciu zón vo Vajnoroch a Rusovciach, no ministerstvo správne konanie nezačalo. V súčasnosti na ministerstve prebieha preverovanie opodstatnenosti jednotlivých návrhov.

Podľa Viery Dvořákovej z Pamiatkového úradu však zrušenie alebo zredukovanie zóny automaticky neznamená, že v danej oblasti sa bude môcť stavať bez obmedzení z hľadiska pamiatkovej ochrany, zostáva povinnosť overiť si, či na danom území nie je predpoklad narušenia archeologických nálezísk.

V procese posudzovania je momentálne aj návrh na vyhlásenie pamiatkovej zóny opusteného železničného depa Východ v Rači. Ďalší adept na plošnú ochranu je napríklad súbor kubistických objektov rodinných domov na Trnávke vedľa kostolíka na Gašparíkovej ulici.

Pôvodná pamiatková zóna CMO viedla od dunajského nábrežia cez Starý most, Dostojevského rad, cez Karadžičovu na Šancovú, popred Račianske mýto, cez Smrečiansku a Dobšinského na Jaskový rad. Prechádzala cez Pražskú na Brniansku a poza Horský park až na Dubovú, kde sa stáčala. Hranica sa cez Búdkovú a Mudroňovu vracala späť k Hradu. Nová pamiatková zóna by viedla poza Ondrejský cintorín cez Poľnú a Sasinkovu na Májkovu a Floriánske námestie, ďalej poza Blumentál cez Vazovovu na Radlinského, poza Kollárovo námestie cez Námestie slobody a Štefanovičovu k železničnej stanici a Šancovej, potom popod Slavín, poza Evanjelický cintorín pri Kozej bráne na Palisády a pri Hrade na Mudroňovu.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 478
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 179
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 494
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 312
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 591
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 848
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 579
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 042
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu