SME
Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

Festival Hory a mesto ponúkne vyše päťdesiat filmov

Tradičné sekcie ZEM, SKALA, VODA a VZDUCH sa tento rok na medzinárodnom festivale horského filmu rozšíria o SNEH a HORSKÉ BICYKLEDovedna vyše 50 filmov z 13 krajín sveta premietnu na 7. ročníku filmového festivalu Hory a mesto, ktorý sa bude konať od ...

FOTO - ARCHÍV FESTIVALU

Tradičné sekcie ZEM, SKALA, VODA a VZDUCH sa tento rok na medzinárodnom festivale horského filmu rozšíria o SNEH a HORSKÉ BICYKLEDovedna vyše 50 filmov z 13 krajín sveta premietnu na 7. ročníku filmového festivalu Hory a mesto, ktorý sa bude konať od 20. do 23. apríla v Auparku.

Filmová prehliadka medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva má od svojho vzniku charakteristickú živlovú štruktúru v podobe sekcií ZEM, SKALA, VODA a VZDUCH. Tento rok sa prehliadka po prvýkrát rozširuje o sekcie SNEH a HORSKÉ BICYKLE. Premietanie filmov sprevádzajú multimediálne šou a prednášky domácich aj zahraničných hostí.

Charakter festivalu dopĺňajú rôzne sprievodné akcie ako cestovateľské premietania a prednášky, fotografické výstavy, outdoorový miniveľtrh či preteky v lezení.

Slovenskí filmári aj diváci tak majú možnosť konfrontácie v kontexte nových svetových trendov v oblasti horského filmu. Najlepší slovenský film s horskou tematikou tradične získa cenu Literárneho fondu, spojenú s finančnou odmenou.

Vstupenky

denné premietania 69 Sk

večerné premietania 89 Sk

večerné premietania

s hosťom 129 Sk

10 % zľava - karty EURO 26 a GO 26, preukazy ISIC a ITIC

Predpredaj od 11. 4. v Palace Cinemas

Premietanie

kinosály 3 a 4 - filmová

prehliadka

kinosála 2 - cestovateľské

kluby

Podrobný program

na www.horyamesto.sk

Hlavní hostiaHeinz Zak, 22. 4., 20.00

Avizovaný hlavný hosť festivalu, rakúsky fotograf a extrémny lezec Heinz Zak predstaví multimediálny program, pozostávajúci z troch častí: prednášku Extrémne lezenie - fotografická púť, ktorá je pohľadom na svet voľného lezenia pod drobnohľadom; krátky film Highliner o lezcovi Deanovi Potterovi, ktorý na napnutom lane prechádza vo výške 600 metrov v Yosemitskom údolí z veže Lost Arrow do hlavnej steny a medituje o svojom živote. A do tretice obrazovo-hudobné romantické pásmo Symfónia hôr.

Timmy O'Neill, 21. 4., 20.00

Druhý hlavný hosť festivalu je z USA. Najrýchlejší lezec na svete, ktorý prinesie svoje multimediálne pásmo o lezení v Yosemitoch, Patagónii a na Baffinovom ostrove. O'Neill uvedie viacero filmov, ktoré režíroval alebo v nich hral hlavné úlohy. Kultový dokument Rovnobežabky (Parallelojams) s podtitulom Piesky šuviks ponúka prierez lezeckej scény v špárovej mekke Indian Creek s neuveriteľnými výkonmi miestnych superšpáristov.

Grónsko - 40 dní a 40 nocí je dokumentárno-animovaný film o epickom prvovýstupe O'Neilla v žulovej stene Grónska. Hlavné miesto výstupu bolo natoľko kľúčové, že sa nedalo nakrútiť na kameru, a tak kreatívny duch tvorcov siahol po animovanej technike. Bug Out je krátkym portrétom desaťročnej Cicady Jenerikovej, ktorá smelo bouldruje obtiažnosť V 10. Ako hovorí lezec a režisér Timmy O'Neill "chcem, aby diváci venovali mojej prednáške takú pozornosť, ako keď sa na diaľnici stane strašná nehoda, akurát že teraz sa zrazili neskutočne dekorované autá cirkusu Humberto plné klaunov, ktorí sa na všetko pozerajú v úžase useknutých červených nosov".

Dodo Kopold, 20. 4.,

19.00 a 22. 4., 17.00

Súčasný najlepší slovenský lezec predstaví svoj výstup na Trango Tower v Karakorame, 3000 metrov dlhú cestu vylezenú vo dvojici s Gabom Čmárikom na jeden záťah počas ôsmich dní bez spacákov. V programe počas otvorenia festivalu zase predstaví svoje najčerstvejšie zážitky z Patagónie, najmä z výstupu na Cerro Torre.

Výber filmovej ponukyn Sekcia SKALA prezentuje lezecké filmy. Niekoľko filmov sa venuje nanovo objavenej subdisciplíne lezenia nad hladinou mora bez akéhokoľvek istenia, známej pod názvom deep water soloing. V kanadskom filme Malta Deep Water Soloing štyria mladí lezci objavujú vysoké pobrežné útesy malého ostrova pod Sicíliou. Rovnakej téme sa venuje formálne prepracovaný dokument Vietnam od Josha Lowella, v ktorom niekoľko lezcov okolo charizmatického Rakúšana Klema Loskota skúma exotické terény zálivu Ha Long vo Vietname.

n V sekcii ZEM stojí za zmienku 60-minútový dokument Pešími nohami z Mexika do Kanady, epicko-komická správa o pešom prechode 4000 km dlhého Pacific Crest Trail po západe USA, sledujúci dvoch dobrodruhov od ich niekoľkomesačných príprav na takmer ročnú cestu. Sme priamymi svedkami ich celej výpravy, spočiatku radostnej, neskôr plnej pľuzgierov a nadávok. Dokument Keď všetko tiahne na juh zachytáva trojicu kanadských lezcov a skialpinistov, ktorí lezú, lyžujú, ale najmä tri týždne prečkávajú snehovú búrku v jednom stane s kuchynkou na najväčšom ľadovci sveta v Patagónii.

n V sekcii VODA odprezentuje český vodák Petr Kašpar vo svojich filmoch zážitky z divokých expedícií na Gange a Alaknande. Okrem jeho multimediálnej šou prináša vodná sekcia filmy s najrôznejšími akrobatickými kúskami na bielej vode, ako napríklad akčný film Otroci zvyku zo Severnej a Strednej Ameriky, zobrazujúci výškový svetový rekord v splave vodopádu.

n Sekcia VZDUCH ponúka zábery na sopku Mount Fuji zvrchu, ktoré sa podarilo nafotiť francúzskym B.A.S.E. jamperom a z tohto neuveriteľného zoskoku vznikol krátky a svieži film Vysoko letiace vrcholy. V poľskom filme Paradedko paraglajder sa predstaví 70-ročný paraglajdista, nezastaviteľný vitálny partizán Janusz Orlowski v dramatickom odlete spred kamery. V sekcii Vzduch nájdete lietanie v mnohých podobách ako na helikoptére, base jamperov, paraglajdistov. Alebo po domácky vyrobené krídla v krátkom filme Mareka Šulíka Anjel.

n Novovzniknutú sekciu SNEH, ktorou vzdáme hold dlhej, chladnej a mimoriadne zasneženej zime na Slovensku, ozdobí nadľahčený dokument Zimná Shishka o poľsko-talianskom zimnom prvovýstupe na Shisha Pangmu. Tvrdí poľskí horolezci ani pri veterných mínus 50 stupňov nestrácajú humor a satiru, čo sa však nedá povedať o ich stanoch a lezeckom materiáli. Tiež poľský celovečerný dokument Whiteout - Cesta za tieň je neuveriteľný inšpiratívny príbeh Jasiu Mela, 16-ročného postihnutého chlapca bez ruky a nohy, ktorý zdolá cestu na Severný pól. Biela stopa duše, ironický, humorný, nadhľadový hraný dokument v dokonalom retroštýle s rastrovaným obrazom, je príbehom dvojice nemeckých bežkárov, ktorých najväčším životným adrenalínom je spúšťať sa po zasnežených pláňach Tirolska.

n Sekcia HORSKÉ BICYKLE sa prirodzene vyčlenila zo sekcie ZEM, do ktorej sa nezmestilo čoraz viac stále lepších mountainbajkových filmov. Sekciu okrem iného napĺňa film o unicyklistoch Defekt, film o horských cyklistoch bike compilation alebo filmovo spracovaná história najznámejších pretekov v tejto oblasti Redbull Rampage. Čerešničkou na bicyklovej sedačke je dramatizovaná slide šou Iana Hylandsa, ktorá svojím dokonalým strihom, rytmom a jazzovou hudbou priam koketuje s filmom a je výberom najlepších záberov z roku 2005 najuznávanejšieho svetového fotografa downhillových pretekov.

Slovenská scénaSlovenskú scénu horského filmu zastupuje Paľo Barabáš najnovšími hranými dokumentmi z dielne K2 - Pururambo a Premeny Tatier - ako aj retrospektívou svojho diela za osobnej účasti režiséra, premietaním ešte nikdy nepremietaných ukážok z nakrúcania a záberov, ktoré sa do filmov nezmestili. Na scénu sa dostanú krátke filmy slovenských snoubordistov a skejtbordistov a tiež dokument Príbeh jednej lanovky v réžii Reného Zabloudila s majstrovskou kamerou Tóna Szomolányiho o najstaršej (v súčasnosti už nefunkčnej) vysokohorskej lanovke v strednej Európe na Lomnický štít. Počas prednášky a diskusie o Karakorame, ktorej sa zúčastní to najlepšie, čo doma máme, filmár Pavol Pekarčík premietne čerstvo dokončený film s názvom Karakoram. Filmovým ťahákom je aj dokument Laca Gulíka Územie duchov, nakrútený na území Papuy-Novej Guiney. Výstavy a atrakcieFestival prináša viacero fotografických výstav. Z minulého roka sa zopakuje výstava fotografií časopisu Boardlife, avšak v novom šate, s novými, ešte dynamickejšími a akčnejšími zábermi. Klasik Milan Kapusta klasicky predstaví klasické Tatry, ktoré však určite prekvapia. Fotografie z celého sveta prináša výstava Filipa Kuliševa Amazing Planet. Absolútnou perličkou sú Panoramatické fotografie Romana Uhliara, nafotené špeciálnym šesťkilogramovým panoramatickým fotoaparátom s najrôznejšími parametrami. Zábery z poslednej cesty okolo sveta z konca roka 2005 širokouhlo zachytávajú okrem iného atmosféru z Yosemitov, Joshua Tree, Nového Zelándu, Sydney a zvolenských kopcov. Barabášov súputník Martin Žilka vystaví v 16 Afrických portrétoch domorodcov z najrozličnejších kmeňov. Barabášov druhý súputník Rudolf Švaříček pod názvom Tajomná Indonézia prináša neznáme kúty sveta obývané primárnymi kmeňmi so zvykmi, o ktorých v civilizovanom svete ľudia nič nevedia.

Farebný svet hôr a miest očami detí

Výtvarný projekt, ktorý je premiérovou sprievodnou akciou festivalu Hory a mesto. Deti a mládež bratislavských umeleckých škôl pracovali na vytvorení veľkoplošných obrazov s tematikou Hory a mesto s možnosťou ich prezentácie pred širokou verejnosťou. Najlepšie výtvarné práce tohto projektu budú vystavené a verejne ocenené počas 7. ročníka medzinárodného festivalu Hory a mesto v apríli 2006.

Outdoorový miniveľtrh

Vo vstupných priestoroch Auparku budú vystavovatelia z radov výrobcov outdoorových potrieb, cestovných kancelárií, vzdelávacích spoločností, ako aj neziskových organizácií a iných športových organizácií.

Cestovateľské kluby

Počas štyroch dní festivalu kluby pripravia prednášky, premietania a rozprávania najrôznejších historiek z cestovania. Významní českí a slovenskí cestovatelia sa podelia so zážitkami a zábermi z celého sveta od Austrálie, Nového Zélandu cez Kolumbiu, Namíbiu, Karibik až po najrôznejšie podoby Ázie, jej obyvateľov a ich zvyky.

Lanové atrakcie

Zdolávanie lanových prekážok počas festivalu Hory a mesto sa stalo už tradičným horským dobrodružstvom uprostred nákupného centra Aupark. Vo vestibule Auparku budú k dispozícii dve vysoké lanové prekážky vedúce z prízemia až po úroveň druhého poschodia. Novinkou tohto ročníka bude lanový kolotoč - okruh nízkych lanových prekážok, akási opičia dráha postavená kúsok nad zemou.

Sekcia HORSKÉ BICYKLE sa vyčlenila zo sekcie ZEM. Na snímke film o unicyklistoch Defekt.

Keď všetko tiahne na juh zachytáva trojicu kanadských lezcov a skialpinistov na najväčšom ľadovci sveta v Patagónii.

Magická hora je o angažovanej Kanaďanke Cynthii Huntovej, pôsobiacej v meste Ladakh na severozápade Indie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 4. Čo zamestná mladého človeka v dobe 4.0?
 5. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 3. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 4. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 5. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 8. 26 years of providing you with essential information
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 20 499
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 081
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 373
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 7 155
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 7 080
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 652
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 6 220
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 143
 9. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 003
 10. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 5 882
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu