V botanickej záhrade včera pribudla rastlina v klietke. Patrí k najstarším žijúcim rastlinám na svete. Jej pôvod siaha do druhohôr a bola súčasníčkou dinosaurov. Na rozdiel od nich však prežila. "Klietka ju bude chrániť pred návštevníkmi, ktorí by si ...
V botanickej záhrade včera pribudla rastlina v klietke. Patrí k najstarším žijúcim rastlinám na svete. Jej pôvod siaha do druhohôr a bola súčasníčkou dinosaurov. Na rozdiel od nich však prežila. "Klietka ju bude chrániť pred návštevníkmi, ktorí by si z nej chceli odniesť vzorku ako suvenír," povedal riaditeľ botanickej záhrady Jaroslav Bella.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Wollemiu nobilis v roku 1994 objavil v Austrálii David Noble, správca národného parku Wollemi Pine. Narazil na ňu v údolí blízko Sydney. Našiel tu sto stromov, najvyššie majú 40 metrov a vek niektorých z nich odborníci odhadujú na tisíc rokov. Táto lokalita je v súčasnosti chránená a utajovaná.
"Rastlinu sme doteraz poznali len z fosílnych nálezov. Najstarší z nich má 90 miliónov rokov," hovorí Bella. Patrí do čeľade araukáriovitých a žila na zemi už pred dvesto miliónmi rokov.
Bratislavská botanická záhrada sa tak zapojila do programu záchrany Wollemie nobilis. V rámci tohto projektu Austrálčania rastlinu namnožujú a distribuujú do rôznych častí sveta. Majú ju napríklad v Kew, Frankfurte, Viedni, Prahe či Budapešti. Stojí asi päťtisíc eur, Bratislave ju kúpil sponzor. Exemplár je vysoký necelých 1,5 metra.
Rastlina pravdepodobne prežila aj vďaka svojej nenáročnosti. "Znesie teploty od -10 do plus 45 stupňov a nepotrebuje veľa slnka," povedal Bella. Ďalší exemplár Wollemie nobilis uvidia návštevníci na tohtoročnej Bratislavskej flóre (27. apríla - 1. mája).