
FOTO - ARCHÍV
Tínedžerka Agnes z celého srdca nenávidí Amal. Jej rodina sa do tohto provinčného švédskeho mestečka prisťahovala pred dvoma rokmi, za ten čas si však hĺbavé introvertné dievča nestihlo nájsť žiadnych kamarátov a v škole nadobudlo povesť čudáčky. Aj napriek tomu tu Agnes prežíva jedno zo svojich najkrajších období – prvú lásku. Ako má však dať najavo svoje pocity, keď jej vyvolenou je príťažlivá a vyzývavá spolužiačka Elin?
Lesbická láska nemá v prudérnom prostredí periférie veľké šance na úspech. Hlavná hrdinka sa musí najprv vyrovnať sama so sebou, až potom prichádzajú na rad otázky rodičov a drsné reakcie okolia. Režisérovi však nejde o vykreslenie všetkých najboľavejších extrémov, ktoré zo situácie pramenia. Keď normalita väčšiny narazí na odchýlku od pravidla, zväčša prichádza izolácia, pohŕdanie a výsmech. Happyend je v takomto prípade skôr želaním, než realitou. Otázky tolerancie k odlišnosti sú srdcovou záležitosťou Lucasa Moodysona. Svojimi filmami nechce zmeniť svet, ale skôr ľudí a ich pohľad na okolie. Aj s týmto cieľom zväčša ignoruje širokú škálu výrazových prostriedkov filmu – divák má miestami pocit, že sleduje dokumentárny záznam. Silné stránky snímky akoby pramenili z istej naivity.
Ani presvedčený optimista zrejme nebude záver filmu vnímať ako ružovú idylku. Aj po rozprávke, ktorá sa končí svadbou, sa často pýtame, čo bolo ďalej. Elin a Agnes sa usmievajú a ruka v ruke kráčajú do neznáma. Urobili svoj prvý krok.
Autor: Vitalija Bella