Na Slovensku máme 270 až 280 miliónov štvorcových metrov striech.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Tohtoročná zima bohatá na sneh preverila aj nosné konštrukcie striech. Poruchy, ktoré sa v nosnej konštrukcii prejavia, môžu viesť k ich poškodeniu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Na Slovensku máme 270 až 280 miliónov štvorcových metrov striech.
Z toho je 30 až 40 percent plochých a 60 až 70 percent šikmých a strmých.
Najväčšiu plochu zastrešuje bývanie. Podľa diagnostiky sttriech až 71 percent striech má nejakú poruchu. Najviac chybných striech je v obytných domoch.
Podľa Cechu strechárov Slovenska stav striech v hlavnom meste, ale aj celkovo na Slovensku nie je vôbec radostný. Prodekan Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity Jozef Oláh hovorí, že strechy sa v posledných rokoch stali jednou z najproblematickejších konštrukcií pozemných stavieb. Tak zo stavebno-fyzikálneho, ako aj z konštrukčného hľadiska. Veľké množstvo porúch je podľa neho dôsledkom dlhoročného zanedbávania tejto problematiky.
Podpredseda Cechu strechárov Eduard Jamrich hovorí, že najväčšie nedostatky majú ploché strechy panelákov postavených za socializmu. Najviac, až 68 percent porúch je v detailoch, 32 percent v častiach plochej strechy. Medzi príčinami porúch sa najčastejšie objavuje nesprávny projekt strechy, nevhodný materiál, zlá realizácia vplyvom počasia, nekvalitné remeselné práce, zanedbaná údržba a podobne.
V katastrofálnom stave sú staré ploché strechy panelákov v Petržalke, v Dúbravke, v Karlovej Vsi, v Devínskej Novej Vsi. Norma, ktorá platila pri ich navrhovaní napríklad hovorila, že dovolené sklony pre krytiny sú tri stupne, podľa počtu asfaltových pásov. Ale všetky postavené domy majú bezspádové strechy. Takže ploché strechy sú vlastne bazény, ktoré vodu zadržiavajú. Rokmi a vplyvom počasia, samozrejme, dochádza k degradácii niekdajších materiálov, ich životnosť je obmedzená.
Čo s nimi? Inžinier Jamrich hovorí, že strechy sú nielenže bezspádové, ale sú aj tepelne poddimenzované. To znamená, že rekonštrukcia každej takejto strechy je finančne náročná. Treba ju najskôr vyspádovať, zatepliť a položiť novú hydroizoláciu. Strecha bytovky so zateplením môže stáť aj osemstotisíc. Lacné firmy zatekanie striech riešia náterom alebo používajú materiály, ktoré by sa už na vrchné hydroizolácie nemali používať. Nájomníci domov pri ponukách zvažujú najskôr finančnú stránku a tak veľakrát poruchy iba látajú.
V zlom stave sú aj strechy škôl a materských škôlok. Ich najčastejšou chybou je to, že nemajú spád.
V Starom Meste, kde prevažujú šikmé a strmé strechy, je situácia lepšia. Väčšina striech je už vynovená, niekde vymenili len krytinu, inde, ak sa robila rekonštrukcia podkrovia, prišlo aj k celkovej výmene strechy.