Na Cintoríne pri Kozej bráne má hrob zaujímavý človek, Dr. Juraj Schulpe. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Ešte začiatkom 19. storočia kúpil Dr. Schulpe na Šancovej ulici pozemky, na ktorých v roku 1894 založil bytovú kolóniu výlučne pre robotníkov. Okrem piatich lacných a zdravých obytných domov boli v kolónii aj detská opatrovňa, robotnícke kasíno, knižnica, materská škôlka, malé múzeum, ba aj nemocničná izba, lekáreň a kúpeľňa.
O postavenie malej robotníckej kolónie sa postaral Dr. Schulpe za veľmi kritickej situácie. Priliehavo ju vystihli miestne noviny Volkzeitung: "Nedostatok bytov vyháňa robotnícke rodiny do ulíc, stláča mnohodetné rodiny, zdravých i chorých trpiacich predovšetkým tuberkulózou. Bytová tieseň je nielen škandalózna, ale i hanbou pre druhé najväčšie mesto našej krajiny."
Ani po výstavbe kolónie neustal advokát chudobných vo svojej charitatívnej činnosti - postaral sa o kupovanie a roznášanie chleba a mlieka najbiednejším obyvateľom mesta, ale i knižiek pre chudobné deti. Okrem toho podal návrh na zriadenie sprostredkovateľne práce pre celé Horné Uhorsko s ústredím v Bratislave, ktorý však nikto nepodporil.
V roku 1895 sa konal vo Francúzsku robotnícky kongres, na ktorom zvolili za predsedu práve Dr. Schulpeho. Na ďalšom kongrese v Belgicku sa stal jeho hlavným tajomníkom.
V poslednej vôli Dr. Schulpe odkázal celý svoj majetok v hodnote vyše milióna korún mestu Bratislava s podmienkou, že mesto nechá postaviť vzdelávací ústav pre robotníkov. Slovenskej akadémii vied odkázal vtedy úctyhodnú sumu 120-tisíc korún.
IGOR JANOTA