"Už máme stavebné povolenie na prvý objekt, ale pre rozmočený terén sa zatiaľ nemôže začať jeho realizácia," povedala Danka Thalmeinerová z asociácie.
Keď tam budú môcť jazdiť ťažšie mechanizmy, Slovenský vodohospodársky podnik zrekonštruuje na Fanglovskom potoku akvadukt, ktorý je dlhodobo nefunkčný. Okrem výmeny hrdzavej rúry pod mostom treba na ňom vybudovať lapač splavenín, rozdvojiť a usmerniť potok do rybníka a do Šúra.
"Máme tiež súhlas na prečistenie Blahutovho kanála, ktorý bol dávno postavený na drenovanie vôd," doplnila Thalmeinerová najbližšie zámery na objekte číslo tri.
Koordinátorom projektu obnovy vodného režimu prírodnej rezervácie Šúr je Asociácia priemyslu a ochrany prírody, ktorá z EÚ získala 300 000 eur a 100 000 eur od slovenských partnerov projektu. Tí sa budú podieľať na obnove nefunkčných vodohospodárskych objektov a výstavbe nových, vybudovaní náučného chodníka pre verejnosť a ďalších aktivitách. Predpokladané ukončenie projektu je v roku 2007.
Šúr bol v roku 1952 vyhlásený za chránené územie. Predstavuje najväčší zvyšok vysokokmenného barinato-slatinského lesa, pričom je vraj posledný a jediný pôvodný biotop jelšového lesa tohto typu v strednej Európe. Od 2. júna 1990 je v zozname medzinárodne významných mokradí. Hodnotné sú aj zvyšky mokrých a rašelinových lúk po obvode jelšového lesa a teplomilné brestové dúbravy Panónskeho hája. Ich pestrosť dopĺňajú vodné plochy rybníka a štrkoviska. (tasr)