Nový zákon o Košiciach okrem iného určil, že obyvatelia mesta budú v komunálnych voľbách voliť takmer o polovicu menej poslancov. Z 80 poslancov, ktorých má aj Bratislava, ostane vo východoslovenskej metropole 50. Odstránilo sa totiž pravidlo, že každá mestská časť musí mať zastúpenie v mestskom zastupiteľstve. Zákon určil aj hranice odmeňovania v košickej samospráve.
Tému zákona o Bratislave otvorili v uplynulých dňoch starostovia mestských častí. "Bratislava je hlavným mestom samostatného štátu od roku 1993, a stále tu platí zákon z roku 1990," povedala tajomníčka klubu starostov Valéria Reháčková. Starostovia vyčítajú primátorovi, že na agendu zanevrel, hoci ešte vlani tvrdil, že zákon by sa mohol stihnúť ešte do regionálnych volieb. Tie boli na prelome novembra a decembra. Teraz už mesto tvrdí, že do komunálnych volieb sa zmena nepodarí.
Starostovia sa dohodli, že ešte do volieb dostanú do parlamentu prepracovanú verziu zákona. Sľubujú si, že vymedzí kompetencie mesta a mestských častí. Mesto by malo podľa nich zabezpečovať celomestské úlohy - osvetlenie, dopravu, bezpečnosť, ochranu a čistotu, nakladanie s odpadmi či zahraničnú politiku. Klub starostov navrhol, aby sa do júla návrh zákona dopracoval, v auguste by sa predložil do vlády a v septembri do prvého čítania v parlamente.
Zákon, ktorý by nanovo definoval postavenie Bratislavy, prípadne ako samostatného kraja, odstavila koaličná rada v marci 2005. Hovorilo sa, že otvorenie otázky Bratislavy by vyvolalo diskusiu o členení celej krajiny, čo by sa mohlo stať nástrojom politického vydierania. Problém so zákonom o hlavnom meste však ostal.
V Bratislave je 17 mestských častí. V Košiciach zostáva 22 mestských častí, ale v novele sa schválil mechanizmus, na základe ktorého bude môcť mestské zastupiteľstvo zrušiť alebo zlúčiť mestské časti. Doteraz to bolo možné len prostredníctvom referenda. "Samospráva bude pružnejšia a lacnejšia," povedala predkladateľka zákona v parlamente za skupinu košických poslancov, poslankyňa KDH Mária Sabolová. Iní poslanci si vedeli predstaviť ešte radikálnejšiu zmenu. (lin, ren)