V predstavách ľudí je bedminton plážovým rekreačným športom. Aká je jeho súťažná podoba?
„Na Slovensku hrá v prvej lige osem zmiešaných družstiev. Na súpiske sú štyria muži a dve ženy. V rámci zápasu dvoch tímov sa hrajú tri mužské a jedna ženská dvojhra, dve mužské a jedna ženská štvorhra a zmiešaná štvorhra. Za prehru získava družstvo jeden bod, za remízu dva a za víťazstvo tri body.“
Akým systémom sa hrá najvyššia súťaž?
„Hráme turnajovým spôsobom v štyroch kolách. V prvých troch sa družstvá stretnú každý s každým jedenkrát. Štvrté kolo v Bratislave je zároveň finálovým turnajom pre najlepšie štyri družstvá súťaže a v rovnakom termíne odohrali v Šuranoch družstvá TJ Spoje B, Nitra, Trenčín B a Nové Zámky turnaj o záchranu. Na Slovensku sa hrá aj druhá liga, východná a západná skupina.“
Koľko oddielov bedmintonu nájdeme v Bratislave?
„Pôsobia tu iba Spoje a HK Filozof Bratislava. Vo Filozofe hrajú najmä vysokoškoláci a svoje zápasy druhej ligy majú v telocvični v Mlynskej doline. Iba Spoje však pracujú v Bratislave s mládežou. V Lamači spolupracujú s dvoma školami, na ktorých majú kvalifikovaní tréneri pod dohľadom 40 detí. Zväz sa snaží podporovať školy a kluby, kde sa venujú mládeži aspoň drobnou finančnou výpomocou. V mládežníckych kategóriách máme dostatočnú členskú základňu, ale počet hráčov, ktorí vydržia pri bedmintone až do seniorského veku výrazne klesá.
Čo by pomohlo, aby sa členská základňa rozšírila?
„Nášmu športu chýba väčšia popularizácia. Pomohla by komerčná bedmintonová hala, podobná aké majú squashisti. Každú chvíľu sa ma niekto pýta, kde si môže rekreačne zahrať. Bohužiaľ v Bratislave takéto možnosti nie sú. V zahraničí, ale už aj v Čechách sú haly, kde rekreační hráči nájdu pod jednou strechou tenisové, squashové i bedmintonové kurty. Pritom bedmintonová raketa nie je veľmi drahá. Detskú kúpite už od 300 korún a o niečo viac stojí raketa, ktorá postačí rekreačnému hráčovi. Jeden špeciálny košík s husích pierok s korkovou hlavičkou stojí 50 korún.“
Ako je na tom Slovensko v porovnaní s Európou?
„Máme asi 30 fungujúcich klubov a 1300 aktívnych hráčov. Oproti obdobiu spred roka 1989 sa tieto čísla na Slovensku príliš nemenia. V porovnaní s Európou sme bedmintonovým trpaslíkom. Napriek tomu dosahujeme najmä v juniorských kategóriách solídne umiestnenia. Pred dvoma rokmi skončili juniori na európskom šampionáte trinásty a o rok štrnásty. Seniorské reprezentačné družstvo postihol po rozdelení podobný osud ako hokejistov. Slovenké družstvo bolo na majstrovstvách sveta zaradené do tej najnižšej kategórie. Podarilo sa nám ju vyhrať a v súčasnosti sa pohybujeme v súťaži družstiev zhruba v štvrtej desiatke.“