Svätý Spiridon, pravoslávny svätec, sa narodil okolo roku 270 na Cypre. FOTO - WWW.SPCOBERN.CH |
Ľudia často nevedia, že aj mená, ktoré nie sú v kalendári, majú svoj meninový ďeň. Ku konkrétnemu dátumu nepatrí totiž len meno, ktoré je uverejnené. Napríklad 15. marca je Svetlany. V ten deň ale oslavujú aj Agap, Belomír, Rodan, Roderich, Roderik, Torkvád, Agapa, Agapia, Rodana, Roderika.
V piatkovej prílohe BRATISLAVA - SME budeme uverejňovať kalendár so všetkými menami a pomocou literatúry a matrík hľadať zaujímavosti.
24. marca
Gabriel - starozákonné meno pochádzajúce z hebrejčiny. Znamená "muž boží" alebo "silný je Boh". V srbčine je známa verzia Gavrilo.
Najznámejším Srbom s týmto menom bol nacionalista Gavrilo Princip, ktorý zavraždil rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda a jeho ženu grófku Sofiu v Sarajeve 28. júna 1914, čo neskôr vyústilo do prvej svetovej vojny. Gavrilo Princip sa narodil v Obljaji v Bosne a Hercegovine, bol členom srbskej skupiny Čierna ruka, ktorá sa zasadzovala o zjednotenie Bosny a Srbska.
Gabriel je činorodý muž. Je aj ľahko ovplyvniteľný, rád sa predvádza a túži po ocenení.
FOTO - SK.WIKIPEDIA.ORG
25. marca
Marián - z latinského Marianus, teda patriaci rímskemu rodu Mariovcov, tiež "mariánsky", zasvätený Panne Márii. Mariánovia očakávajú veľa dôkazov lásky a oddanosti, no odpovedajú na ne dosť rezervovane. Ľahko strácajú odvahu, hlavne keď sa dostaví neúspech a niekedy sa správajú zatrpknuto. Ich inteligencia je prenikavá, presná a rýchla.
Hubert - z nemeckého Hugbert (hugu + beraht), "slávny duchom", "duchaplný". Pôvodom blízke mená sú Duchoslav, Dušan, Spiridon. Svätý Spiridon, pravoslávny svätec, sa narodil okolo roku 270 na Cypre. Počas prenasledovania kresťanov za panovania cisára Maximina bol odsúdený na nútené práce v bani Kilikii. Neskôr sa stal kňazom a biskupom, jeho cnostný život a veľká aktivita ho urobili známym v celej krajine. Jeho ostatky sú uložené na gréckom ostrove Korfu.
Anunciáta - z latinského anuntiata, "neohlásená", "nečakaná"
Irida, Irisa - Íris je meno gréckej bohyne dúhy
26. marca
Eman, Emanuel - starozákonné meno z hebrejčiny, Immánú él znamená "s nami je Boh". Ruská verzia mena je Immanuil. Španielska podoba mena je Manuel. Emanuelovia patria skôr k svojhlavému typu ľudí.
27. marca
Rupert, Ruprecht - nemecké meno, variant mena Róbert
Alena - variant mena Helena alebo skrátené z Magdaléna, ktorého význam je "pochádzajúca z palestínskeho mesta Magdaly". Od najútlejšieho veku si Alenky vedia získať sympatie. Majú vitalitu a odolnosť potrebnú na realizáciu "bláznivého" života. Sú to maškrtnice, čo sa im môže vypomstiť na váhe. Charakteristické pre ne je, že si dokážu poradiť s akýmkoľvek problémom. Alenám sa v živote darí.
Dita - škandinávska domácka podoba mien Edita, Judita
Ilarion - staršia podoba mena Hilár
28. marca
Soňa - Soničky konajú s veľkou rozvahou. Nedajú sa len tak ľahko "vytočiť". Sú inteligentné a sčítané. V pracovnom prostredí sa uplatnia veľmi dobre v tíme, kde prevažujú muži. Vyjadrujú sa zrozumiteľne. Životaschopnosť majú priemernú, akurát v detstve si vyžadujú väčšiu opateru.
29. marca
Miroslav - slovanské meno s pôvodným významom "nech mier slávi", teda "mierumilovný". Blízky pôvodný význam majú mená Slavomír, Ľubomír, Fridrich, Manfréd, Irena.
Miroslavovia majú dosť drsnú povahu. Zvyčajne sú to výstrední a materialisticky založení ľudia.
Bertold - nemecké meno, zo staronemeckého beraht + waltan, "slávny, skvelý vodca"
Mieroslav - novšia slovenská podoba mena Miroslav
30. marca
Vieroslava - slovenské meno, jeho pôvodný význam by bol "oslavujúca vieru", "slávna vierou". Dámy a dievčatá s týmto menom na Slovensku stretávame ojedinele. Oslovujeme ich (podobne ako nositeľky zaužívanejšieho mena Viera) Vierka, Slávka. Vieroslava je meno bojovných žien s tvrdou povahou. Majú vyhranený a nemenný úsudok. Vieroslavy sú výborné študentky. Inklinujú k povolaniam, v ktorých treba zo seba vydať všetky sily a prevziať zodpovednosť. Realizujú sa napríklad ako lekárky alebo riaditeľky spoločností.
Vieroľub, Vieromil - slovenské meno, jeho pôvodný význam by bol "ľúbiaci, milujúci vieru"
(dot, tasr)
(Z knihy Vyberte si meno pre svoje dieťa. Milan Majtán a Matej Považaj, vydavateľstvo Art Area, Bratislava 1998.
V pravidelnej rubrike
pokračujeme o týždeň.)
Trocha štatistikyPoradie najpoužívanejších rodných mien dospelých obyvateľov v Bratislave podľa voličských zoznamov z roku 1964
4 Jozef, Ján, Štefan, František, Pavol, Karol, Ladislav, Milan, Anton,
Michal.
4 Mária, Anna, Elena/Helena, Alžbeta, Margita, Eva, Júlia, Terézia,
Oľga, Katarína.
V roku 1972 sa v jednej z bratislavských nemocníc za prvý polrok narodilo 1 169 detí, z toho 639 chlapcov a 530 dievčat. Poradie najpoužívanejších mien bolo:
4 Peter 10 %, Martin 6 %, Roman, Róbert, Jozef 4 %, Juraj, Milan,
Miroslav, Branislav 3 %,
4 Andrea, Jana 7 %, Zuzana 5 %, Martina, Katarína, Silvia 4 %, Eva,
Renáta, Žaneta, Mária, Miriama 3 %.
Poradie najobľúbenejších mien v roku 1998:
4 Peter, Ján, Jozef, Martin, Michal, Tomáš, Juraj, Marek, Lukáš,
Dávid,
4 Mária, Jana, Zuzana, Katarína, Anna, Eva, Lucia, Kristína, Monika.
o Podľa správy z bratislavského Večerníka sa u nás objavilo už aj meno Kozmos.
Poznáte vo svojom okolí niekoho s netradičným menom? Poznáte históriu, ako váš známy či príbuzný k takémuto menu prišiel? Ako sa žije s menom, ktoré nie je u nás bežné? Prezraďte aj ostatným na bratislava@sme.sk
Gavrilo Princip. |