Výstavu Dizajn do tmy včera otvorili v galérii Medium. Predstavuje dizajnérske návrhy, ktoré vytvorili študenti v spolupráci s nevidiacimi. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Zamysleli sa však nad nimi českí a slovenskí študenti dizajnu, ich práce predstavené na výstave Dizajn do tmy v galérii Medium sa oplatí vidieť.
"Oslovili sme nevidiacich, aby mladým dizajnérom pomohli spoznať a vyriešiť problémy, s ktorými denne bojujú," povedala kurátorka výstavy Lenka Žižková. "Študenti boli s nevidiacimi od začiatku v kontakte, rešpektovali ich želania a nevidiaci sami napokon rozhodli aj o tom, čo bude na výstave."
Expozícia predstavujúca 180 objektov mala veľký ohlas nielen v Česku, ale aj v Budapešti a New Yorku. Pre nevidiacich je zaujímavá z pochopiteľných dôvodov, vidiaci sú zase zaujatí predovšetkým vlastným objavovaním sveta nevidiacich a tým, že haptické znaky si na výrobkoch ani nemusia všimnúť.
Je tu napríklad šálka s užitočným indikátorom výšky hladiny naliatej tekutiny, hlboký tanier s vnútornou hrankou, aby sa neprelial obsah, pokrievka na hrniec s držiakom, ktorý upozorní na prúd horúcej pary či hodinky v náramku - po obvode má tlačidlá, ktoré rôzne vystupujú pred polnocou a po polnoci. Veď nevidiaci noc a deň nerozlišujú.
Radomír Minjarík z VŠVU navrhol užitočnú poistku na stabilizáciu pohárov. Jeho kolega Peter Eliáš zase navrhol varný hrniec, ktorý vyzerá ako obrátený klobúk (na snímke) - nemá uši, lebo nevidiaci sa o ne často zrania, a prenáša sa pomocou tepelne izolovanej striešky "klobúka". Varný keramický panel od toho istého autora navádza nevidiaceho k rozpálenej platni postupne pomocou hmatateľných stupňov, aby sa nepopálil - veď nevidiaci majú oči na končekoch prstov.
"Bol to pre mňa najzaujímavejší projekt, na ktorom som doteraz pracoval," povedal Čech Petr Korecký, ktorý je takisto študentom VŠVU. Jeho "hojdaciu" kanvičku na čaj či kávu vyhodnotili nevidiaci ako najlepší a najpotrebnejší predmet.
Peter sa snažil vyriešiť problém s manipuláciou kanvičky, ktorá je horúca. "Kanvička je umiestnená na trojnožke na kĺboch a má veľmi nízko ťažisko, takže sa môže niesť v akejkoľvek polohe a stále je vodorovná. Pri nalievaní môže stáť na stole, netreba ju držať v rukách, len nakloniť nad šálku," vysvetľuje autor. "Svet bez zraku som skúmal rok, sedával som v čajovni a selektoval s nevidiacimi ich problémy. Sám pre seba som vďaka nim novým spôsobom objavil svet zvuku."
Všetky spomínané predmety pre nevidiacich možno vidieť a ohmatať v galérii Medium na Hviezdoslavovom námestí do 12. apríla.