Prvá studňa s vybudovaným vodným zdrojom na ostrove Sihoť začala v roku 1886 zásobovať 50 000 Bratislavčanov. Priemerná dodávka vody bola takmer 1100 metrov kubických, čo predstavovalo na obyvateľa vyše 20 litrov denne. Postupne sa rozširoval tento vodný zdroj, pribudla čerpacia stanica v Karlovej Vsi, priechodný betónový tunel pod Dunajom s dvoma potrubiami s priemerom 35 cm, vodojem na Podkolibskej ceste a iné stavby.
"Všetky objekty sa zachovali a sú funkčné doteraz," konštatoval dnes pred novinármi generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Daniel Gemeran. V jednom z nich, na Devínskej ceste v apríli sprístupnia verejnosti vodárenské múzeum.
Podľa primátora Andreja Ďurkovského je dobre, že privatizáciou vodárni a kanalizácií sa dostala táto spoločnosť do vlastníctva miest a obcí Bratislavského kraja. Je dohodnuté, že všetky jej zisky sa investujú do rozvoja infraštruktúry BVS, aby bola naďalej zabezpečená dodávka kvalitnej pitnej vody pre hlavné mesto a okolie. Postupne sa rekonštruujú rôzne časti starej vodárenskej a kanalizačnej siete. "BVS sa výrazne podieľa na investíciách mesta, napríklad pri rekonštrukcii Vodnej priekopy, Dunajskej ulice, Cesty mládeže," dodal Ďurkovský.