"Problém so všami sme mali v septembri a teraz sa prejavil znova," povedala zástupkyňa riaditeľky ZŠ na Tilgnerovej Dana Ihnáťová. V škole majú pokyny od hygienika aj od školského lekára, niekedy však zlyháva spolupráca s rodičmi. ZŠ na Žitavskej ulici je na tom podobne. Ako nás informovali v škole, naposledy tu mali vši po niekoľkých bezproblémových rokoch na jeseň. Riaditeľka ZŠ na Karloveskej 61 Andrea Pitoňáková si myslí, že na jeseň si ich deti prinesú vši z letných táborov.
"Máme ohniská, je však ťažké ich určiť. Väčšinou ich diagnostikujú rodičia, riaditelia škôl alebo lekári. Pri výskyte však treba okamžite zasiahnuť," povedala Jarmila Pertinačová, vedúca oddelenia epidemiológie bratislavského úradu verejného zdravotníctva. "Kolektív sa musí celý odvšiviť. Školy informujú rodičov prostredníctvom žiackych knižiek alebo poštou či telefonátmi. Potom musí nasledovať rodičovské združenie." Tam sa dohodne termín desinsekcie - zúčastniť sa musia deti aj rodičia. Najlepšia je kombinácia kondicionéru a šampónu, ktorý usmrcuje vši a hnidy. V lekárňach dostať aj špeciálne gély proti všiam. Celý proces sa musí zopakovať po dvoch týždňoch.
"Rodičia by mali vydezinfikovať predmety, s ktorými prišla do styku hlava dieťaťa. Ide najmä o posteľnú a osobnú bielizeň, hrebene alebo plyšové hračky, s ktorými dieťa spí," povedala Pertinačová. Je vhodné bielizeň vyvariť, ožehliť, hračky postriekať biolitom a oprať. Deti musia mať vlastný hrebeň a vyvarovať sa jeho požičiavania.
Voš vlasová je parazit dlhý približne dva až štyri milimetre. Samička dokáže denne naklásť tri-štyri vajíčka, hnidy. Z vajíčok sa vyliahnu larvy a približne po dvadsiatich dňoch sa z nich stanú dospelé vši. Spôsobujú neustále svrbenie hlavy. (brh, r)