Niekoľko týždňov v zahraničí sa dá prežiť aj bez toho, aby ste minuli závratné sumy peňazí. Medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce, ktoré má na Slovensku pod palcom občianske združenie INEX Slovakia, sú podujatia určené hlavne pre mladých ľudí vo ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Dobrovoľníci majú byť v cudzej krajine užitoční. ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.DIAGLOBAL.ORG
Niekoľko týždňov v zahraničí sa dá prežiť aj bez toho, aby ste minuli závratné sumy peňazí. Medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce, ktoré má na Slovensku pod palcom občianske združenie INEX Slovakia, sú podujatia určené hlavne pre mladých ľudí vo veku od 18 do 35 rokov. V ponuke sa však nájdu aj tábory určené pre stredoškolákov.
Záujemcom poskytujú možnosť vycestovať do zahraničia, kde budú v desať až tridsaťčlennej skupine mladých ľudí z celého sveta vykonávať práce s rôznym zameraním, prevažne verejnoprospešného charakteru. Ide o práce súvisiace s ochranou životného prostredia, rekonštrukciou historických pamiatok, pomocou pri budovaní centier pre deti a mládež či organizovaním a prípravou kultúrnych akcií.
Do veľkej medzinárodnej skupiny sa väčšinou dostanú najviac dvaja ľudia z jednej krajiny.
"Dobrovoľníci pracujú štyri až šesť hodín denne a fungujú ako jeden celok. Aj pri príprave jedál sa striedajú, ostatní tak majú možnosť počas pobytu ochutnať pestrú medzinárodnú kuchyňu," hovorí Ivana Veselá z INEXu.
Katalóg s podrobným popisom a ponukou jednotlivých táborov bude k dispozícii začiatkom apríla na webovej stránke, aj priamo v kancelárii INEXu. Podľa Ivany Veselej sa treba prihlásiť čo najskôr, aby bola pravdepodobnosť úspechu čo najvyššia. "Kto skôr príde, má skôr tábor. Ale výnimočne sa stáva, že sa dobrovoľník prihlási dva dni pred začiatkom tábora a vyberú ho. Závisí to od náhody," prízvukuje.
Účastnícky poplatok je 2500 korún. Okrem toho si dobrovoľník platí cestovné náklady a v niektorých prípadoch aj poistenie. O stravu a ubytovanie sa postarajú partnerské organizácie v zahraničí.
Budúci dobrovoľník si teda iba vyberie tábor, vyplní prihlášku, zaplatí účastnícky poplatok a čaká, kde ho vyberú. "Do prihlášky sa môže uviesť maximálne desať táborov, podľa preferencie. Najobľúbenejšími destináciami sú Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia. Prijatie záujemcu závisí predovšetkým od jeho motivácie. Musí chcieť byť prospešný, prispieť do spoločnej práce svojím dielom a chcieť zažiť niečo neobyčajné. Dobrovoľníctvo nie je len o zábave v cudzej krajine, ale aj o tom, že mu to niečo hodnotné dá," hovorí Ivana Veselá.
Skupinu mladých dobrovoľníkov majú na starosti dvaja miestni vedúci, ktorí ich koordinujú, starajú sa o program, o bezproblémové fungovanie a riešia prípadné konflikty. Záujemcovia o takúto pozíciu majú taktiež dvere otvorené. Ak sa zúčastnia na tábore a v priebehu roka potom absolvujú školenia, môžu si vyskúšať úlohu vedúceho na Slovensku a o rok neskôr aj v zahraničí.
"Ak chcete spoznať cudziu krajinu takú, aká skutočne je, dobrovoľníctvo je najlepší spôsob. Spoznáte nové veci, miestnu komunitu, budete užitoční, spoznáte nový kraj a kultúru, zabavíte sa a zažijete niečo iné ako obyčajnú dovolenku," dodáva na záver Ivana Veselá. MARÍNA DOBOŠOVÁ
Jakub Jankovič: Žiadne kultúrne zrážkyJakub Jankovič bol na medzinárodnom tábore dvakrát. Prvýkrát bol v tábore pred tromi rokmi ako sedemnásťročný v Nemecku. "Chcel som sa najmä zlepšiť v nemčine, z ktorej som sa chystal maturovať, ale nakoniec sme sa všetci rozprávali po anglicky," smeje sa.
Partia šestnástich dobrovoľníkov zložená z viacerých národností v meste pri Dunaji pripravovala náučný lesný chodník. "Žiadne kultúrne zrážky sme nezažili. Môj najlepší kamarát pochádzal z Mexika. Miestni boli dosť zžití s Dunajom, mali tam dunajský festival a my sme robili atrakciu, ktorá bola vyvrcholením celej akcie. Domáci obyvatelia o nás vedeli, prišli za nami novinári a stretli sme sa aj so starostom," spomína Jakub.
"Druhýkrát som bol vo Francúzsku. Každý deň sme robili iné práce v inej dedinke. Odtiaľ mám ešte lepšie spomienky ako z Nemecka. Francúzi sa mi zdali otvorenejší, proste južania. Prechádzali sme cez malé dedinky, chodila sa na nás pozerať mládež a večer sme spolu spoznávali miestne diskotéky. Tieto tábory mi dali kamarátov po celom svete, získal som samostatnoť a zodpovednosť," hodnotí Jakub Jankovič.