Netradičným spôsobom sa rozhodla pomôcť ľuďom na ulici súkromná Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Vlani na Vianoce "vysťahovala" svoje vedenie zo zrekonštruovaných prízemných bytov a namiesto nich prišli do týchto priestorov matky s deťmi bez strechy nad hlavou. Profesor Vladimír Krčméry hovorí, že aj takto sa snažila škola pomôcť bezdomovcom. "Urobili sme to potichu. Obávali sme sa, že úrady nám útulok nepovolia, keďže sídlime vedľa Prezidentského paláca," povedal včera Krčméry. V útulku je päť dospelých a jedenásť detí.
Profesor upozornil, že práca s bezdomovcami sa netýka len zimy, ale celého roka. Potvrdzujú to aj sociálni pracovníci z útulku-nocľahárne Mea Culpa vo Vrakuni. Povolenie na prevádzku má len počas zimných mesiacov. V tomto období mnohých bezdomovcov nasmerujú, aby sa mohli jednoduchšie zaradiť do spoločnosti. Naučia ich základným zásadám spoločenského fungovania. Keď však útulok Mea Culpa opustia, na všetko zabudnú a opäť sa vrátia na ulicu, odkiaľ prišli.
Sociálni pracovníci hovoria, že je to ako začarovaný kruh. Koncepčné riešenie chýba. Krok vpred v tomto smere má urobiť pracovný tím zložený zo zástupcov desiatich mimovládnych organizácií i mesta. Vedúci útulku Mea Culpa Róbert Kováč verí, že táto iniciatíva bude úspešná a nájde riešenie, aby sa opäť o rok nemuselo narýchlo budovať stanové mesto pre bezdomovcov.
Mea Culpa poskytla od 15. októbra 2005 služby s nocľahom 92 klientom, z toho 19 ženám. Ako tvrdí Kováč, boli to ľudia s rôznou úrovňou vzdelania - od nedokončeného základného cez stredné až po absolventov vysokých škôl. Zastúpené boli tiež všetky vekové kategórie od 18 do 82 rokov. Všetci klienti sa pred vstupom do útulku podrobili lekárskej prehliadke. Preukázalo sa, že neboli nositeľmi žiadnych infekčných ochorení. Podľa Krčméryho je to dôkazom toho, aké mylné predsudky ľudia o bezdomovcoch majú. (sita)