Po psoch, ktoré napadli 35-ročného muža v Krasňanoch, zostali na zemi krvavé stopy. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
v nemocnici, aj majiteľa psov 25-ročného Romana. Podľa našich informácií sa napadnutý muž pokúsil pred psami ujsť a vyskočil na zábradlie. Polícia sa najprv pokúšala psy zneškodniť, keď sa jej to nepodarilo, zastrelila ich. Muž mal dohryzené ruky a nohy, previezli ho do nemocnice na Kramároch. Jeho stav je podľa prednostu kliniky úrazovej chirurgie Petra Šimka stabilizovaný.
Predajcovia v obchodoch a stánkoch na Kadnárovej ulici, ktorých sme oslovili, zväčša hovorili, že nič nevideli a o napadnutí sa dozvedeli z rádia. "Chodím do práce o pol piatej ráno, ale videla som už len krvavé stopy na chodníku a v tráve," povedala pani, ktorá na ulici býva.
V Bratislave nie sú prípady pohryzenia psom ojedinelé. "Veľké psy napadnú napríklad pudlíky. Pes na verejných priestranstvách, kde nie je povolený voľný výbeh, by mal mať vôdzku," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.
Ak pes hoci len raz niekoho napadne, je považovaný za útočného a majiteľ to musí nahlásiť na miestnom úrade. Pes by mal potom povinne nosiť košík. "Väčšinou to majitelia z vlastnej iniciatívy neurobia," hovorí Pleva.
Mestská polícia eviduje aj prípady útoku psa na policajta. "Pred rokom v Čunove bola matka s dcérou vonku s niekoľkými bojovými psami. Dcéra nahuckala psa na nášho policajta, roztrhal mu uniformu. Dá sa to považovať za útok na verejného činitela so zbraňou. Pred rokom v Ružinove zase náš priestupkár preveroval oznámenie o týraní psov, ktoré mali byť zavreté v ohrade. Jeden zo psov, vlčiak, naňho zaútočil a uhryzol ho do nohy. Pre majiteľa to bude mať súdnu dohru, lebo psa nedostatočne zabezpečil," hovorí Pleva.
Na Slovensku nie je zakázané chovať bojové plemená a v odbornej terminológii podľa Slovenskej kynologickej jednoty pojem bojové psy ani neexistuje. Chovajú sa psy spoločenské, služobné či športové. Nebezpečné psy, teda tie, ktoré už niekedy uhryzli psa alebo človeka, eviduje len miestny úrad.
Minulý rok bol pokus uzákoniť zákaz chovu niektorých plemien psov. Návrh, ktorý predložil poslanec Tomáš Galbavý, však neprešiel. "Nebezpečné psy, ktoré sa v návrhu zákona snažili vymedziť, sú relatívny pojem. Je ťažké povedať, podľa čoho určovať, ktoré plemeno je nebezpečné a ktoré nie," myslí si predseda veterinárnej asociácie malých zvierat Igor Krampl.
Plemeno bandog je podľa údajov z kynologických internetových stránok priateľské, nezákerné, ale je nekompromisným ochrancom. Podľa kynologického štandardu má bandog výšku od 60 do 70 centimetrov a hmotnosť 35 až 60 kilogramov.
Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. "Trest odňatia slobody môže byť až jeden rok," vyjadrila sa Tatiana Kurucová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru.
ELA NAHÁLKOVÁ