Klemensova ulica niesla meno podľa geniálneho Prešporčana Wolfganga Kempelena. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY |
Nedávno zregulovaná Kempelenova (Klemensova) ulica spája Grösslingovú ulicu s Justiho (Dostojevského) radom. Vychádza z nej Szlemenicsova (Gajova) a Rakovszkého (Sienkiewiczova) ulica. Vyúsťuje do nej Továrenská ulica. Na jej južnej strane stoja domčeky Durvayových zamestnancov. Durvay má na západnej strane parnú pílu a sklad stavebného dreva.
Slávny polytechnik
Ulica dostala meno 28. júla 1879 na počesť Wolfganga Kempelena, slávneho polytechnika a geniálneho polyhistora. Narodil sa v Prešporku 23. januára 1734. Jeho otec Engelbert (1680 - 1761), hlavný prešporský vyberač tridsiatkov, neskôr dvorný radca, bol naturalizovaný uhorský šľachtic. Wolfgangov najstarší brat Ondrej zomrel ako prešporský kanonik, brat Ján bol generálom, potom radcom dvornej kancelárie.
Najmladší z bratov Wolfgang skončil akademický kurz vo Viedni, preložil do nemčiny zákonník Márie Terézie, čím vzbudil značnú pozornosť panovníčky. Rýchlo postupoval z funkcie koncipienta uhorskej dvornej komory na funkciu tajomníka, dvorného radcu, napokon v roku 1776 na poradcu uhorsko-sedmohradskej dvornej kancelárie.
Komu sa nelení
Popri úradných povinnostiach mu zvýšil čas aj na množstvo iných vecí. Bol riaditeľom všetkých soľných baní v Uhorsku; zúčastnil sa na nemeckom osídľovaní južného Uhorska; viedol stavbu niekdajšieho kráľovského paláca; vo viedenskom Schönbrunne zriadil fontány, ktoré dosiaľ fungujú; zostrojil písací stroj pre slepcov; zdokonalil parný stroj; vynašiel parnú turbínu; pre chorú panovníčku Máriu Teréziu skonštruoval pohyblivú posteľ; pre spoločnosť Adria vypracoval projekt kanála, ktorý by viedol k moru; okrem toho sa zaoberal medirytectvom, kreslením, hudbou, poéziou, literatúrou; ovládal sedem jazykov - latinčinu, maďarčinu, nemčinu, francúzštinu, angličtinu, taliančinu, slovenčinu a precestoval celú Európu.
Šachový a hovoriaci stroj
Kempelenovými najskvelejšími vynálezmi boli šachový stroj a hovoriaci stroj. Oba mu získali svetovú slávu. Cárovná Katarína II., Friedrich Veľký, Napoleon I. a množstvo ďalších slávnych osobností obdivovalo jeho genialitu. O týchto dvoch strojoch sa popísala celá knižnica. Šachový stroj zostrojil v Prešporku v roku 1769, údajne zhorel vo Filadelfii v roku 1854. Oveľa geniálnejší bol však jeho hovoriaci stroj. Hovoril detským hlasom a vyslovoval artikulované slová. Dom aj dielňu mal na Dunajskej ulici. S rodinou obýval prvé poschodie, na druhom poschodí mal dielne. Najväčšia izba bola hotové múzeum, mal vzácnu zbierku s množstvom unikátnych exemplárov. Kempelen zomrel 26. marca 1804.
(Nabudúce Jakubovo námestie.)
Ulice a námestia BratislavyÚryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.