Dielo maliara Záboja Bohuslava Kuľhavého (1937) bolo ocenené odborným certifikátom Metropolitan Museum of Art v New Yorku s ohľadom na fakt, že patrí k priekopníkom pôvodného postmoderného umenia.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Záboj Bohuslav Kuľhavý: Plátno. FOTO - ARCHÍV
Kuľhavého dielo sa postupne vyvíjalo od realizmu cez osobitú recepciu kubizmu a nadrealistické tendencie až po postmoderný výtvarný prejav. To ocenila aj medzinárodná kritika pri príležitosti usporiadania výstavy Danuvius 1968 v Bratislave, na ktorej jeho tvorba reprezentovala slovenské umenie vedľa Franka Stellu, Adolfa Frohnera, Horsta Antesa, Martyala Rayssea či Petra Bischofa.
Umelcovým úspechom bola aj samostatná výstava v Lasson Gallery v Londýne (1969) a výstavy v Prahe, Budapešti a Viedni. V roku 1987 odcestoval do USA, kde absolvoval dvojročný pobyt vo Westporte neďaleko New Yorku. Stal sa členom spoločnosti umelcov Westport Ars Center, Sono Gallery Norwalk a Silvermine.
Predajná výstava Čo je postmoderný svet v galérii Ardan na Dobrovičovej 7 do 31. marca ponúka z Kuľhavého tvorby 40 malieb, kresieb a grafík. Predstavujú prierez celou tvorbou umelca a dokumentujú súhru jeho rôznych pohľadov na svet. (mi)