
Brankár hostí v súboji s domácim útokom. Snímka je zo stretnutia Tatrana Prievoz a Baníka Kremnica v roku 1957. FOTO - ARCHÍV KLUBU
- Federatívna telovýchovná jednota. Tej sa v spolupráci s občanmi a s rôznymi organizáciami podarilo v roku 1932 dostavať Robotnícky dom, v ktorom našli svoje miesto aj futbalisti.
Tri prievozské družstvá
V tridsiatych rokoch 20. storočia nebol futbal ani zďaleka taký populárny ako dnes. A predsa vznikla medzi nemeckým obyvateľstvom Prievozu myšlienka založiť si vlastný klub - FTC Oberufer. Druhá skupina nemeckých obyvateľov, s iným politickým názorom, asi v roku 1933 založila vlastný ŠK Prievoz a občania maďarskej národnosti vytvorili v roku 1937 klub s názvom Haladás, ktorý sa spočiatku volal PTE 11. Nedochovali sa však historické záznamy o tom, v akých súťažiach tieto kluby hrali a s akým úspechom. Isté je, že všetky zápasy sa odohrávali na vtedy jedinom ihrisku klubu FTC v Prievoze. Bolo v jame pri Telocvičnej ulici, oplotené, s bariérami okolo hracej plochy, no bez trávnika.
Obdobie slovenského štátu
Vznikom slovenského štátu v roku 1939 a zánikom ŠK Prievoz zostal reprezentovať ružinovský futbal klub FTC, ktorý sa premenoval na DFC Oberufer a vo svojej činnosti pokračoval aj Haladás.
Niekoľko futbalových nadšencov sa rozhodlo zrealizovať nápad o založení prvého slovenského futbalového klubu v Prievoze. Stalo sa tak v roku 1940 najmä zásluhou pánov Kycoša a Mayera. Novozaložený SŠK hrával spočiatku v dresoch po rozpustenom klube Makabea Petržalka, na ktorých boli ešte stopy po odpáraných židovských hviezdach a v bagandžiach s nabitými štupľami namiesto kopačiek.
Iba zásluhou pána Štraucha, vtedajšieho správcu majetku grófa Zsolnaya, a bratislavského podnikateľa Micheru sa na pozemku grófa, v tzv. Burianovej jame (terajší priestor medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Rezedovou ulicou) podarilo vybudovať nové ihrisko, ktoré bolo otvorené v roku 1941. Ihrisko bolo hrboľaté, bez oplotenia a sociálneho zariadenia. To sa podarilo neskôr dobudovať a polovicu mal v prenájme maďarský klub Haladás.
Povojnové obdobie
Po vojne v roku 1945 zanikli všetky tri fungujúce kluby. Neúnavný Matej Mayer, ktorý mal prsty aj v založení klubu SŠK, pomohol vytvoriť nový ŠK Prievoz, ktorý hral na starom ihrisku pri Telocvičnej ulici. V roku 1947 pri povodni voda ihrisko zaliala až po žrde a kabíny, ktoré neodolali vode, sa zrútili.
Od roku 1950 sa futbalová činnosť odohrávala už v rámci TJ Sokol Prievoz, neskôr to bol Sokol JRD Prievoz a potom Tatran Družba Prievoz.
Od smetiska po hotel
Presne v roku 1951 sa začalo s výstavbou nového futbalového štadióna. Jeho základom sa stali štrkové jamy a smetisko v susedstve starého futbalového ihriska.
V prvej etape areál oplotili a zavážali jamy, čím sa vyrovnával podklad pre budúce ihrisko. Po jeho obvode bola vybudovaná 400-metrová škvarová dráha a areál dotvárala aj sociálna budova s malou tribúnou pred ňou. Všetky pomocné práce robili v rámci brigádnických hodín hráči a funkcionári. Prvý zápas sa na novom trávniku odohral na jeseň roku 1958. V roku 1967 telovýchovná jednota zmenila meno na TJ Rapid Bratislava a dokončila sa druhá tréningová trávnatá plocha. Pri príležitosti majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní v roku 1973 v areáli dokončili Športhotel Rapid, ktorý sa stal pýchou klubu a na dlhé roky aj prechodným domovom futbalovej reprezentácie ČSSR. V súčasnosti vystupuje prievozský futbalový klub pod názvom FK Rapid Ružinov.
PROKOP SLOVÁČEK
(Zdroj: Publikácia 70 rokov futbalu v Prievoze)