
Carmen - Jolana Fogašová
FOTO - ANTON SLÁDEK

Napriek silnému vetru zaplnilo slnko lavičky na nábreží Dunaja. Na budúci týždeň budú architekti hovoriť o využití nábrežia ďalej smerom k PKO, kde je zatiaľ prázdno a „územie nikoho“. Podľa predpovedí meteorológov má byť aj dnes slnečno a teplo. Zajtra, na „šúľkovú nedeľu“ - štvrtú v pôstnom období pred Veľkou nocou, sa vraj trochu zatiahne. Nemalo by to však skaliť osobitý charakter nedele z polovice pôstneho obdobia. Nazýva sa aj „nedeľa Laetare“ z latinského „raduj sa“, že sa blíži Veľká noc. Šúľkovou sa nedeľa nazýva pre zvyk variť šúľance z varených zemiakov, múky a vody, ktoré sa podávali posypané napríklad tvarohom a poliate maslom. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Carmen Georgea Bizeta mala včera v réžii Mariána Chudovského premiéru v Slovenskom národnom divadle. Najvýznamnejšia a najpopulárnejšia opera Georgea Bizeta mala svoju prvú svetovú premiéru 3. marca 1875 v parížskej Opéra Comique. Obecenstvo ju však neprijalo a na srdce chorý Bizet prežil, vo veku 38 rokov, svoju Carmen len o tri mesiace. Carmen sa svojho triumfu dočkala až vo viedenskej opere v októbri 1875, odkiaľ sa slávne uvádzala po celej Európe.
Tento svetový titul sa do repertoáru SND vracia dvanásty raz. Carmen už v roku 1920 uviedlo divadlo v réžii Bohuša Vilíma a v poslednom naštudovaní sme ju mohli vidieť v roku 1997. Toto predstavenie malo 106 repríz, celkovo však na doskách SND spievala Carmen svoj part 450-krát. V terajšom naštudovaní sa Carmen prvýkrát hrá vo francúzštine so slovenskými titulkami. Nezvyklé je vsadenie deja do tridsiatych rokov 20. storočia, do doby občianskej vojny v Španielsku.
Pôvodným námetom Bizetovej Carmen bol príbeh španielskeho vojaka Dona Josého a andalúzskej Cigánky Carmen, podľa diela francúzskeho spisovateľa Prospera Mérimého, ktorý napísal strhujúcu drámu o túžbe, vášni, pomste a smrti. Pre Dona Josého sa stane osudným nerovný zväzok s krásnou a nespútanou Cigánkou, kvôli ktorej obetoval všetko, čo mal a čo mu bolo sväté, a predsa si nedokázal udržať jej vrtkavú priazeň. Carmen totiž žije mimo spoločenských noriem a radšej obetuje svoj život, ako by sa vzdala voľnosti. Ohnivými piesňami si Carmen podmaňuje mužské srdcia postáv príbehu, ale i operné publikum na celom svete.
Na scéne SND si postavu Carmen zaspievajú a zahrajú Jitka Sapara Fischerová v alternácii s Jolanou Fogašovou. Obe stvárnenie postavy považujú za svoju srdcovú a osudovú záležitosť.
Jitka Sapara-Fischerová mala možnosť priamo nazrieť do cigánskej duše počas najväčšieho detského kamarátstva. Niekoľko cigánskych piesní sa vtedy naučila od svojej priateľky Kornely. „Žiadne veľké nadšenie v rodine toto kamarátstvo nevyvolalo. Moja Kornela bola totiž naozajstná cigánka. My dve sme to však nepovažovali za žiadnu prekážku a nikdy som si nezdôvodňovala, prečo som ju mala rada. Najskôr preto, lebo sme sa často smiali a keď sme boli spolu, vždy sme vyparatili to, čo sa práve nám dvom pozdávalo,“ napísala sólistka v roku 1986 vo svojej diplomovej práci. O dva roky neskôr spievala prvý raz Carmen v Banskej Bystrici, potom v Bratislave a Brne. Na záver turné po Japonsku (Tokio, Osaka, Sapporo) na Okinawe „hodila“ Carmen so slzami v očiach do mora a rozlúčila sa s ňou. Nové tisícročie však donieslo prekvapenie. „Kruh sa uzavrel a ja sa s 13-ročnými skúsenosťami znova púšťam do objavovania prirodzenej, voľnej a nespútanej ženskej duše,“ hovorí.
Spomienky Jolany Fogašovej na Carmen sa tiež viažu k detstvu. Keď mala asi tri roky s údivom pozerala v televízii priamy prenos z jedného predstavenia Carmen. Večer pred spaním potom prosila mamičku, aby jej zaspievala „tú, čo ju zapichli na schodoch“. Podľa jej slov je Carmen rolou, ktorá je pre svoj temperament a charakterovú nevyspytateľnosť veľmi zaujímavá a lákavá. „Je to rola mimo všetkých ostatných,“ hovorí.
(mi, tasr)