V sobotu 13. mája budú voľby petržalského starostu. Listiny s menom svojho kandidáta musia strany odovzdať najneskôr 55 dní pred termínom volieb, takže počet kandidátov a ich mená budú definitívne v polovici marca. Kto sa o tento post usiluje, zverejní .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Územie Petržalky je väčšinou zastavané panelákmi, ktoré vytvorili najväčšie a najhustejšie obývané sídlisko v strednej Európe. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V sobotu 13. mája budú voľby petržalského starostu. Listiny s menom svojho kandidáta musia strany odovzdať najneskôr 55 dní pred termínom volieb, takže počet kandidátov a ich mená budú definitívne v polovici marca. Kto sa o tento post usiluje, zverejní miestna volebná komisia najneskôr 30 dní pred voľbami.
O post petržalského starostu v doplňujúcich voľbách sa zatiaľ uchádzajú štyria kandidáti. Kandidátom KDH bude súčasný štátny tajomník ministerstva dopravy Ján Kotuľa, za stranu Občianski liberáli David Dvořák, za SDKÚ riaditeľ kultúrnych zariadení Petržalky Ladislav Snopko a Pavel Michalík za hnutie Vpred. Okrem nich kandidatúru zvažuje aj mestský a krajský poslanec Juraj Plechlo (ANO). Zatiaľ sa však na túto tému nechce vyjadrovať.
Petržalka nemá od februára starostu. Župan Vladimír Bajan sa postu starostu, ktorým bol v Petržalke tri volebné obdobia, vzdal 31. januára. V súčasnosti je štatutárom mestskej časti Petržalka jeho zástupkyňa Viera Kimerlingová (KDH). Na čele petržalskej samosprávy bude do májových volieb. Víťaz však bude starostom len do komunálnych volieb, ktoré budú v decembri.
Petržalka je mestská časť s najväčším počtom obyvateľov. Je to zároveň jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku. Pôvodne mala Petržalka ako malá obec pri Bratislave nemecký názov Engerau - "úzka niva", po maďarsky sa volala Ligetfalu.
Nachádza sa na pravom brehu Dunaja, má okolo 117 000 obyvateľov. S ľavým brehom Dunaja ju spája päť mostov - Starý most, Nový most, Prístavný most, Most Lafranconi a Most Apollo. Nachádzajú sa tu aj dve umelo vytvorené jazerá - Veľký Draždiak a Malý Draždiak. Taktiež sa tu nachádza obchodné a zábavné centrum Aupark, dostihová dráha a futbalový štadión Artmedie.
Prvým porevolučným starostom Petržalky (1990 - 1994) bol Anton Doktorov (SNS). Potom bol tri volebné obdobia starostom Vladimír Bajan (členstvo vo viacerých stranách - HZDS, potom DÚ, SDK, po jej rozpade SDKÚ). V súčasnosti je županom Bratislavského kraja ako nezávislý.
Kandidátom na post starostu Petržalky sme položili otázky o ich predstavách spojených s týmto postom 1. Ak by ste vo voľbách zvíťazili, čomu by ste v Petržalke venovali najväčšiu pozornosť?
2. Vaše pôsobenie na poste starostu by bolo časovo veľmi obmedzené - od jari do jesene. Myslíte, že za taký krátky čas dokážete niečo zrealizovať, zmeniť, presadiť? "Oplatí sa" kandidovať na starostu, keď ide len o taký krátky čas?
1. Sústredil by som sa na bezpečnosť, prácu s mládežou a obnovu bytového fondu. Chcem dosiahnuť, aby obyvatelia sami robili viac pre svoju ochranu. K tomu môže dopomôcť osveta, aj zavedenie inštitútu dobrovoľného spolupracovníka mestskej polície. Chcel by som, aby školy mali viac peňazí, to sa dá docieliť tým, že sa vytvoria podmienky pre ich podnikateľské aktivity. Zároveň vnímam prácu s mládežou komplexnejšie - preto podporujem terénnu prácu s mládežou. V oblasti bytového fondu by sa mala vytvoriť ucelená stratégia, ktorá zabráni, aby o dvadsať rokov spadla celá Petržalka.
2. Ľudia často neveria novým ľuďom v politike. Pri krátkom volebnom období budú viac ochotní dať šancu aj menej známemu kandidátovi. Verím, že za tých zopár mesiacov ich presvedčím o svojich schopnostiach. Navyše, Občianski liberáli ako regionálna bratislavská strana vnímajú účasť na každých miestnych voľbách ako svoju povinnosť.
Jan Kotuľa, KDH
1. Ako starosta by som chcel zabezpečiť kontinuitu, dotiahnuť rozbehnuté projekty starostu Bajana. Samozrejme, v prvom rade chcem dať akcent na osobnú a majetkovú bezpečnosť obyvateľov Petržalky. Dôraz chcem klásť na základné školstvo, v júni bude záver školského roka a v septembri treba pripraviť bezproblémový rozbeh nového školského roka.
2. Podľa mňa šesť a pol mesiaca či už v živote človeka, alebo spoločnosti nie je málo. Zrealizovať sa dá, čo je už projektovo pripravené, zmeniť na lepšie sa dá iba to, čo už funguje, ale treba to iba doladiť. Presadiť by som chcel takú spoluprácu s poslancami, aby aj oni boli zapálení pre realizované projekty. Napríklad v krátkom čase riešiť detské ihriská, čistotu verejných priestranstiev, údržbu a starostlivosť o zeleň.
Mám záujem kandidovať aj v decembri. A práve tento krátky čas je výbornou možnosťou pripraviť sa na ďalšie štyri roky.
Pavel Michalík, hnutie Vpred
1. V prípade volebného úspechu by som sa rád sústredil najmä na problematiku životného prostredia v našej mestskej časti. Nechystám sa balamutiť voličov nezrealizovateľnými projektmi v takom krátkom čase. Rád by som sa počas leta pričinil o to, aby ľudia mali kam ísť, aby sa napríklad Chorvátske rameno stalo centrom zelene, a nie špinavou stokou Petržalky. Aby si rodiny s deťmi, cyklisti či starí ľudia mali kam vyjsť a aby za zeleňou nemuseli cestovať niekoľko kilometrov. Rád by som podporil aj neziskové organizácie a tretí sektor starajúci sa o mládež.
2. Otázku netreba položiť tak, či sa oplatí kandidovať, alebo nie. Komunálne hnutie Vpred, za ktoré kandidujem, pristupuje k týmto voľbám rovnako zodpovedne ako k predchádzajúcim regionálnym voľbám. Riešenia a ciele, ktoré sme si dali, sa dajú za tých pár mesiacov zrealizovať. Aj preto nekandiduje za naše hnutie ekonóm, ale environmentalista.
Ladislav Snopko, SDKÚ-DS
1. Som Petržalčan telom aj dušou, preto keď uvažujem o našej budúcnosti, tak mám na zreteli dve základné témy. Tou prvou je spokojný život Petržalčanov v slušnom prostredí a druhou projekt Petržalky ako rovnocenného partnera pre ostatnú Bratislavu. V praxi to znamená aj rozvíjať výsledky práce môjho predchodcu Vladimíra Bajana.
2. Petržalčanom som takmer tridsať rokov. Od roku 1996 sa nám spolu s kolegami z kultúrnych zariadení podarilo naučiť Bratislavčanov chodiť do Petržalky aj za kultúrou, nielen na návštevu k príbuzným či priateľom. Moje rozhodnutie kandidovať za starostu je motivované aj touto skúsenosťou. Preto nie je krátkodobé. Vízia rozvoja Petržalky je beh na dlhé trate. Ak sa mi podarí uspieť, tak toto obdobie využijem na to, aby som Petržalčanov presvedčil, že ak mi dajú svoju dôveru aj do nasledujúceho štvorročného volebného obdobia, dvakrát im ju vrátim späť.
FOTO
FOTO
Štadión Artmedie s priemernou návštevnosťou 4000 divákov má bohatú históriu. Základy dnešného trávnika sú ešte z roku 1900, malo tu byť detské ihrisko, milionárska štvrť, riečisko ramena Dunaja, autobusová stanica a najnovšie i stanica metra. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Vodnú plochu Draždiaka ani počas zimy neopustili labute. Veľký Draždiak je prírodným kúpaliskom s rozlohou 1400 m2, leží medzi Chorvátskym ramenom a Nemocnicou sv. Cyrila a Metoda. Začiatkom júna tu má byť odovzdaný do užívania nový detský areál. FOTO - ČTK
Sad Janka Kráľa založili v rokoch 1774 - 76, dnešná podoba je z roku 1839. Rastú v ňom exotické druhy drevín a Bratislavčanom slúži ako oddychové miesto. V sade doteraz z plánovaných 280 stromov vyrúbali len 129, výrub bude pokračovať do konca marca. FOTO - SITA