Mesto nebude súhlasiť s výstavbou 24 trojpodlažných rekreačných domov v areáli sanatória na Železnej studničke. Potvrdil to primátor Andrej Ďurkovský. "Masívna výstavba v areáli Železnej studničky neprichádza do úvahy. Narušila by oddychový priestor pre Bratislavčanov," povedal. Výstavba mala byť v rámci prestavby areálu sanatória na Železnej. Zámer prestavby na areál zdravia predložila mestu spoločnosť Arca Capital Slovakia.
Pôvodnú budovu liečebne by po rekonštrukcii rozšírili o prístavbu vodoliečby. V areáli by bol krytý aj vonkajší plavecký bazén, telocvičňa, sauna, solárium, tenisové kurty či reštaurácia.
Okrem tejto centrálnej budovy by tu bolo 24 trojpodlažných rekreačných domov, rekreačná budova a športoviská. Kritici tohto projektu tvrdia, že v skutočnosti ide práve o týchto 24 domov, "ktoré sa volajú rekreačné len preto, že územie je podľa územného plánu určené na rekreáciu".
Viliam Klescht, riaditeľ správy chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty nepovažuje za vhodné, aby sa menil účel využitia územia zo zdravotného na rekreačné a výrazne sa zvyšovala jeho kapacita.
"V tejto oblasti by malo vzniknúť 140 parkovacích miest. Zvýši sa dopravné zaťaženie, čo bude mať negatívny vplyv na ekosystémy pozdĺž Vydrice. Štvornásobne sa má zvýšiť zastavanosť územia. Enormne vzrastú požiadavky na odber vody a zvýši sa znečistenie vodného biotopu," povedal Klescht. Dodal, že tok Vydrice je európsky významným územím a jedinou lokalitou na Slovensku, kde v súčasnosti žije rak riavový.
Vladimír Kutka, riaditeľ Mestských lesov, organizácie, ktorá spravuje celé územie Železnej studničky, vidí problém aj v zabezpečení infraštruktúry - prívodu vody a kanalizácie.
V súčasnosti je areál zásobovaný vodou z vlastného podzemného zdroja. Ten by však pre navrhovanú výstavbu nebol dostatočný. Preto zámer ráta s dvoma variantmi. Buď vodu zabezpečí päť studní, ktoré vyhĺbia v tejto lokalite, alebo investor natiahne vodovodnú prípojku od Patrónky, čo je päť kilometrov.
Vodovod by však bol drahý a technicky náročný a studne môžu byť problematické najmä v letnom období, keď v lokalite Železnej studienky vysychajú studne, pretože v nich nie je dosť vody. Odkanalizovanie areálu má zabezpečiť splašková kanalizácia. Prečistené odpadové vody majú vypúšťať do Vydrice.
Liečebné sanatórium na Železnej studničke postavili v 40. rokoch minulého storočia. Po prestavbe by okrem zdravotníckych malo poskytovať aj rekreačné služby. Lokalita sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, preto zámer prestavby sanatória posudzuje ministerstvo životného prostredia.