Približne 200 ľudí bez strechy nad hlavou opäť nemá kde nocovať. Stanový tábor vo Vrakuni totiž včera zatvorili. Predstavitelia ministerstva, kraja, mesta, samosprávy a mimovládok sa včera prvýkrát stretli, aby riešili problém bezdomovectva. "Verím, že situácia z tohto roka sa už budúcu zimu nebude opakovať," povedala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová. "Zmobilizoval nás až kritický stav," dodala.
Podľa nej čoskoro otvoria denné centrum vo Vrakuni, kde budú môcť ľudia bez domova zostávať počas dňa, v Trnávke by malo vzniknúť krízové centrum.
Účastníci, medzi nimi aj starostovia mestských častí, sa dohodli, že vytvoria pracovnú skupinu. "Členovia sa budú stretávať podľa potreby, ak bude treba aj každý týždeň," povedala Monika Bošňáková z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity, ktorá zodpovedá za útulok - nocľaháreň Mea culpa.
Za prioritu si kompetentní zvolili zabezpečiť denné a nočné zariadenie s cieľom, aby budúcu zimu nezomrel ani jeden bezdomovec pre nedostatok pomoci. Podľa Sandry Tordovej z Proti prúdu má vzniknúť aj ošetrovňa prvého kontaktu a rozšíriť by sa mal streetwork o ďalších terénnych pracovníkov. Skupina bude pracovať aj na novej legislatíve.
Jedným z hlavných problémov však zostávajú pozemky. Mestské časti bojujú aj s nevôľou obyvateľov mať pri obydliach nocľahárne alebo ubytovne pre bezdomovcov.
Výzvu desiatich mimovládok o riešení bezdomovectva pokladá Radičová za totožnú s predstavou ministerstva. Podľa nej vypracuje ministerstvo návrh nového zákona o sociálnych službách, skutočnosťou by sa mohol stať asi až budúce volebné obdobie. Novinkou bude v ňom zakotvenie pojmu bezdomovec, a tým aj adresnejšie posielanie dávok v núdzi. Dôležité je však podľa Radičovej tvoriť evidenciu a viesť si zoznamy bezdomovcov.
Mimovládkam ministerka poradila, aby vytvorili asociáciu, podľa nej sa tak zjednoduší presúvanie peňazí. (dot)