FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Amfiteáter na Búdkovej ceste pravdepodobne zrušia. Na zasadnutí miestneho zastupiteľstva v rámci prerokúvania územného plánu zóny Machnáč poslanci schválili zmenu pôvodnej funkcie lokality. Ak sa aj mestskí poslanci vyslovia za túto zmenu, amfiteáter zrejme zbúrajú a na území postavia byty, obchody a administratívne priestory.
"Amfiteáter neplní svoj pôvodný zámer a bývajúci v okolí sa sťažovali na hlučnosť počas podujatí," zdôvodnil zástupca starostu Andrej Petrek.
O prehodnotenie pôvodnej funkcie amfiteátra požiadalo práve Staré Mesto, ktoré má správu amfiteátra na starosti.
Záujem o využitie prírodného javiska na kultúrne účely nie je. Koncerty hviezd sa tu už roky nekonali, filmové predstavenia mali slabú návštevnosť. Amfiteáter sa využíval len niekoľko mesiacov do roka.
Je amfiteáter potrebný?
"Som za to, aby sme mali v meste amfiteáter. Je to zaujímavý doplnok k existujúcim kultúrnym možnostiam v meste. Ideálne by však bolo, aby mal zaťahovaciu strechu, inak sa finančne zrejme nevyplatí," hovorí urbanista Peter Beňuška, bývalý hlavný architekt mesta.
Zároveň však pripúšťa, že podobné zariadenie ako na Búdkovej nie je nevyhnutnosť, letné koncerty a festivaly sa môžu konať aj na iných miestach pod holým nebom. Svedčí o tom aj jedno z najväčších open air podujatí minulého roka u nás - koncert Eltona Johna na petržalskom nábreží.
"Amfiteáter patrí k celomestskej vybavenosti, rovnako ako hvezdáreň, viacero plavární a klzísk," hovorí architektka Anita Mudrochová, ktorá spracovala územný plán zóny Machnáč. Jedným dychom však dodáva, že objekt na Búdkovej nevyhovuje kvôli umiestneniu, ale aj zlému technickému stavu. "Kedysi bol dobrým riešením amfiteáter na hrade, bol vcentre a zároveň mimo obytnej zóny."
Mudrochová si však myslí, že je istým spôsobom nadštandardom, aby malo mesto jednu prevádzku, ktorá je takto jednostranne účelovo viazaná. Trendom je budovať polyfunkčné haly a štadióny alebo podobné objekty zastrešovať.
Projektant amfiteátra Štefan Svetko nepokladá za dobré pre život v meste, keď sa zbavuje takýchto objektov. "Aj ďaleko menšie mestá ako Bratislava majú amfiteátere, budujú ich a rekonštruujú. Je predčasné a nezodpovedné zlikvidovať ho."
Čo si myslia hudobníci
Na budúcnosť amfiteátra a na to, či ho Bratislava potrebuje, nemajú jasný názor ani hudobníci. Yxo zo skupiny Hex má naň pekné spomienky, no nevie, či teraz plní svoju funkciu. "Najslávnejšie časy už má zrejme za sebou," povedal. Tiež je toho názoru, že veľké open air koncerty sa dajú organizovať aj na iných voľných plochách v meste.
Podľa Katky Korček zo skupiny Made 2 Mate, ktorá tiež koncertovala v amfiteátri, petržalské nábrežie je síce na koncerty dobré, ale výhodou amfiteátra je dobrá akustika a usporiadanie sedadiel tak, aby každý divák videl. "Ak ho zbúrajú, bude to škoda," hovorí.
Ako povedala spracovateľka územného plánu zóny, ešte stále je tu možnosť ďalšieho využitia amfiteátra na kultúrne účely, hoci v tom prípade by ho bolo treba zrekonštruovať. "Plán nebráni jeho ponechaniu, ale dáva aj príležitosť pre zmenu," hovorí. "Kto chce bojovať za zachovanie amfiteátra, môže. Nič nie je uzavreté."
Aké sú v meste amfiteátre
Amfiteáter v Rači
Rača má dva amfiteátre. Kapacita väčšieho v Knížkovej doline je tritisíc ľudí, asi štvrtina návštevníkov si môže sadnúť. V súčasnosti samospráva hľadá prostriedky na jeho zastrešenie. Menší amfiteáter na Žarnovickej ulici, kam sa zmestí asi tisíc ľudí.
Zdevastovaná pamiatka na Devíne
Budova amfiteátra na Slovanskom nábreží sa bude búrať. Objekt pod devínskym hradom chátra už viac ako 15 rokov, je zdevastovaný a stavba ohrozuje životy ľudí. Verejná súťaž na zbúranie už prebehla, jediné, čo vykonaniu bráni, je nedostatok prostriedkov v mestskom rozpočte a povolenie na výrub drevín. Amfiteáter je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky hradu Devín.
Železná studienka
V rámci revitalizácie areálu Partizánskej lúky, ktorý by mali otvoriť na prelome mája a júna, sa bude rekonštruovať aj amfiteáter na Železnej studienke.
Karlova Ves
V Karlovej Vsi sa už dlhšie plánuje výstavba amfiteátra v rámci budovania nového bratislavského centra, kde by okrem polyfunkčných budov mali byť aj reštaurácie, butiky a tenisové kurty. Bol by súčasťou zeleného parku. Projekt by sa však mal začať realizovať najskôr v budúcom volebnom období. Dovtedy musí Karlovovešťanom stačiť scéna v Líščom údolí v Parku SNP, využíva sa však iba tri- až štyrikrát do roka. (dot, r)
Autor: lin