Juniorskí squashisti na skusoch

V pražskom squashovom centre PRO 6 sa uskutočnil otvorený turnaj juniorov, na ktorom malo v dvoch kategóriách zastúpenie aj Slovensko.

V kategórii do 13 rokov neprial Matúšovi Kováčovi (SC Markíza Fajn Club) žreb, keď musel nastúpiť v predkole. V ňom zvíťazil, ale potom prehral v prvom kole s nasadenou jednotkou – domácim Šichnárekom 0:3. Vo zvyšných zápasoch o umiestnenie už nenašiel premožiteľa a nakoniec obsadil 10. miesto.

Ešte lepšie pochodil Tomáš Tóth (SC IMET Bratislava), keď v 2. kole vyradil turnajovú štvorku Čecha Skořepu 3:0 a postupne sa prebojoval až do semifinále. Tu zohral vyrovnaný zápas s domácim Strnadom, ktorému podľahol 2:3 a patrí mu 4. miesto.

V kategórii do 17 rokov malo Slovensko štvornásobné zastúpenie – Andreja Schmidtmayera (Banská Bystrica), Ivana Tomka, Petra Gála a sučasnú slovenskú juniorskú jednotku do 17 aj do19 rokov Mareka Maníka (všetci SC Markíza Fajn Club).

Najťažší žreb dostal Peter Gál, keď v 2. kole nastúpil proti neskoršiemu víťazovi a nasadenej dvojke Čechovi Rynešovi, s ktorým prehral 0:3. Nakoniec obsadil na turnaji 11. miesto, čo je vzhľadom na to, že Peter by stále mohol súťažiť o kategóriu nižšie, slušný výsledok. Ivan Tomko skončil trinásty.

Najviac sa očakávalo od dvojice Schmidtmayer a Maník, ktorá tieto ambície aj naplnila. Obaja postúpili do semifinále.

Schmidtmayer v ňom prehral s Rynešom 0:3 a Maník s Jelínkom 2:3 po fyzicky veľmi náročnom zápase, ktorý trval 77 minút.

V záverečných súbojoch o 3. miesto si Maník poradil so Schmidtmayerom 3:2 a v českom finále Ryneš zdolal Jelínka za 10 minút 3:0. Tu sa ukázalo, aký náročný bol Maníkov súboj s Jelínkom. Tomu už vo finále došli sily a Rynešovi absolútne nedokázal vzdorovať. (slo)