SME

Prvé kompetencie v sociálnej oblasti prejdú na obce od 1. júla

K prvej fáze presunu kompetencií v sociálnej oblasti z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky dôjde 1. júla. V rámci presunu dôjde k delimitácii niektorých zariadení, ktoré prostredníctvom krajských a okresných úradov zriaďoval a spravoval .


Ako sa má v praxi uskutočniť prechod kompetencií z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky, nie je celkom jasné viacerým kompetentným, ktorých sa bezprostredne dotkne. Niektoré ustanovenia zákona pripúšťajú viac riešení, ktoré zneisťujú. Ministerstvo práce a sociálnych vecí preto vypracovalo metodický pokyn pre krajské a okresné úrady. V súvislosti s prechodom kompetencií sa včera na magistráte uskutočnilo stretnutie prednostov a starostov mestských častí s odborníkmi z krajského úradu a magistrátu. FOTO SME – PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu


K prvej fáze presunu kompetencií v sociálnej oblasti z orgánov štátnej správy na obce a vyššie územné celky dôjde 1. júla. V rámci presunu dôjde k delimitácii niektorých zariadení, ktoré prostredníctvom krajských a okresných úradov zriaďoval a spravoval štát a tiež k presunu ich kompetencií poskytovať sociálne služby.

Novým zriaďovateľom štátnych sociálnych zariadení a poskytovateľom sociálnych služieb, ktoré zabezpečovali krajské a okresné úrady, sa v niektorých prípadoch stane obec, v Bratislave hlavné mesto a niektoré bude zabezpečovať VÚC, teda Bratislavský samosprávny kraj. Časť kompetencií bude spoločná, bude ju môcť vykonávať aj VÚC, aj mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. júla sa administratívne presunú domovy – penzióny pre dôchodcov, domovy dôchodcov, zariadenia opatrovateľskej služby – ZOS-ky a poskytovanie prepravnej služby (tzv. sociálny taxík).

Domovy dôchodcov

Krajský úrad v Bratislave zriadil a dosiaľ spravuje päť domovov dôchodcov v Bratislavskom kraji, tri z nich sú v Bratislave.

Hoci domovy dôchodcov, ktoré zriadil krajský úrad, majú podľa kompetenčného zákona prejsť pod obec, jeden z nich – Domov dôchodcov Rača prejde zo zákona automaticky pod VÚC. Domov dôchodcov v Rači je kombinovaným zariadením a jeho súčasťou (popri domove – penzióne dôchodcov a domove dôchodcov) je aj zariadenie s najvyšším stupňom komplexnej starostlivosti, a to domov sociálnych služieb, nad ktorým zákon priamo zveril správu VÚC.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Bratislava dosiaľ zriadilo a spravovalo ďalších päť zariadení pre dôchodcov – Domov dôchodcov Rusovská 58, Domov jesene života na Hanulovej 7a, Domov seniorov Archa na Rozvodnej 25, Domov – penzión pre dôchodcov Na barine 5 a Dom tretieho veku na Poloreckého 2.

Posledné dva sú kombinované zariadenia, teda sú penziónom pre dôchodcov, ale časť priestorov majú vyhradenú aj pre domov dôchodcov, do ktorého presúvajú občanov, ktorí už nie sú schopní postarať sa o seba a potrebujú celodennú opatrovateľskú a ošetrovateľskú starostlivosť. Keďže žiadne z týchto zariadení pre dôchodcov nie je kombinované aj s domovom sociálnych služieb, žiadne z nich neprevezme VÚC.

„Na začiatku 90-tych rokov tri mestské časti požiadali mestské zastupiteľstvo, aby domovy dôchodcov, ktoré sú v ich katastri, zrušilo ako organizácie mesta bez likvidácie a právne nástupníctvo prevzali organizácie, ktoré zriadili mestské časti,“ hovorí vedúci oddelenia sociálnych vecí na magistráte Pavol Baxa. „Mesto žiadosti mestských častí vyhovelo a štatútom im zverilo príslušný majetok. Na mestské časti tým však neprešla zriaďovateľská funkcia, naďalej ju vykonáva mesto,“ dodáva Pavol Baxa.

Prepravná služba

Prepravnú službu mali dosiaľ poskytovať okresné úrady. Od 1. júla 2002 prejde do kompetencie obce. Bratislava však túto kompetenciu spolu s opatrovateľskou službou presunula na mestské časti. Podľa informácie Pavla Baxu tak mesto urobilo na žiadosť mestských častí.

Akým spôsobom sa mestské časti zhostia poskytovania prepravnej služby, v tejto chvíli ešte nie je celkom jasné. Okrem iného aj preto, lebo delimitácia prepravnej služby je v podstate len administratívnym aktom. Podľa Baxu žiaden z okresných úradov tzv. sociálny taxík obyvateľom Bratislavy doteraz neposkytoval, hoci občania mali na túto službu zákonný nárok od roku 1998. Túto informáciu potvrdila aj Ľudmila Kolláriková, vedúca odboru sociálnych vecí Krajského úradu v Bratislave.

Príčinou boli údajne finančné dôvody, ale pravdepodobne aj skutočnosť, že verejnosť nebola dostatočne informovaná o možnosti nárokovať si poskytnutie takejto služby na okresnom úrade. V Bratislave však napriek tomu fungovala na úrovni nevládnych organizácií, poskytovala ju napríklad Maltézska pomoc.

Opatrovateľská služba

Opatrovateľská služba zahŕňa zariadenia opatrovateľskej služby – ZOS, ako aj poskytovanie opatrovateľskej služby v teréne, čiže priamo v domácnostiach. K 1. júlu sa presunú len zariadenia opatrovateľskej služby, teda ZOS-ky.

Tieto zariadenia doteraz zriaďovali a spravovali okresné úrady. Od 1. júla by bratislavské ZOS-ky mali byť podľa zákona delimitované. Prejdú na obec, tada na hlavné mesto Bratislava, ak sa k nim na príslušných okresných úradoch písomne neprihlási samosprávny kraj, teda bratislavský VÚC. Musí tak urobiť najneskôr do 30. apríla, inak sa dostávajú automaticky do správy mesta.

„Bratislavský VÚC už písomne oznámil, že od okresných úradov preberá pod svoju kompetenciu všetky bratislavské ZOS-ky,“ hovorí Ľudmila Kolláriková, vedúca odboru sociálnych vecí na Krajskom úrade v Bratislave. „Informáciu o tom nám poslali na vedomie ako riadiacemu a kontrolnému orgánu vo výkone štátnej správy v tejto oblasti,“ vysvetľuje.

Poskytovanie terénnej opatrovateľskej služby, teda priamo v domácnostiach, sa podľa zákona bude presúvať neskôr – 1. januára 2003.

JANA MARTINKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 036
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 824
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 545
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 941
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 385
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 369
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 913
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 236
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 451
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 153
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 325
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu