
Toliar 1862 – Hlava Františka Jozefa II. FOTO – ARCHÍV
Výstava ponúka prierez dejinami viedenských mincí a bankoviek od fenigov (od 12. do 15. storočia) cez guldeny a grajciare (do roku 1892), koruny a haliere (do 1924) až po súčasný koniec šilingov a grošov.
Už Karol Veľký (768 – 814) vytvoril prvú jednotnú menu. Založením mincovne počas posledných rokov panovania Leopolda V. (1177 – 1194) sa začala na východe rakúska éra viedenského fenigu, ktorý koncom stredoveku významne prispel k rozvoju mesta. Časom však hodnota fenigu nestačila na väčšie peňažné transakcie a za vlády cisára Maximiliána I. (1493 – 1519) sa začali raziť väčšie strieborné mince (toliare, guldeny a grajciare), ktoré zostali do zavedenia korunovej meny koncom 19. storočia. Za vlády Márie Terézie (1740 – 1780) sa začalo s razením medených mincí, ako aj vydávaním papierových peňazí. Odvtedy už neboli peniaze závislé od hodnoty kovu.
Dotvoreniu obrazu o vývoji viedenských peňazí prispeli aj vystavené raziace stroje, minciere, závažia, zásobníky peňazí, ale aj texty o menách, cenové a platové tabuľky, jedálne lístky, cestovné účty. Výstava v Historickom múzeu na námestí Karlsplatz potrvá do 24. marca. Otvorená je od utorka do nedele od 9.00 do 18.00 h, vstupné je 3,60 eura, školské triedy, deti do 6 rokov a každý piatok doobeda aj ostatní majú vstup voľný.
Taktiež do 24. marca môžete navštíviť aj výstavu v Obvodnom múzeu Donaustadt (22. obvod), kde je výstava o dejinách rozhlasu v Rakúsku. V priestoroch starého domu hasičov pod názvom Rozhlasové dejiny ORF tu vystavujú staré rozhlasové prístroje, gramofóny, nahrávacie zariadenia až po novodobé „mixpulty“. Písomnosti a fotografie dokumentujú význam rádia v čase vojny. Vstup na výstavu je voľný. Múzeum je otvorené vždy v stredu od 17.00 do 19.00 h a každú nedeľu od 10. do 12. hodiny.
Okrem toho môžete v tomto múzeu navštíviť do 23. marca výstavu Hodiny v premenách času, ktorá ponúka návštevníkom pohľad na vývoj hodinárskeho remesla. Nájdete tu stolové a nástenné hodiny z obdobia baroka, rozprávkové i kyvadlové hodiny, ktoré dokresľujú šikovnosť hodinárskych majstrov v starých časoch. Chronometre z rokov 1552 až 1960 približujú ťažkú prácu hodinárskych cechov. V malej dielni sú vystavené aj nástroje na opravu hodín. (er, mi)