a preventívnymi programami pre mládež. Tie by mali predchádzať nariadeniu ústavnej výchovy alebo uloženiu výchovného opatrenia. Poskytuje pomoc ľuďom zo všetkých miest Slovenska.
„Mali sme tu prípad, keď matka s deťmi utekala až zo stredného Slovenska pred manželom,“ hovorí sociálny pracovník Martin.
Muž ženu fyzicky napádal a deti týral psychicky. Vyvrcholilo to tým, že ich ohrozoval klasickou guľovnicou. Prostredníctvom krízového centra našli ubytovanie v jednom utajenom útulku a začali pripravovať rozvod. Príbeh sa skončil tragicky. „Nakoniec otec spáchal samovraždu, takže problém tejto rodiny vlastne vyriešil svojou smrťou,“ dodáva Martin.
Kapacita zariadenia je 34 lôžok. V domove pre osamelých rodičov je teraz desať žien s 18 deťmi, v krízovom stredisku, detskom domove a na stanici opatrovateľskej služby po dve deti a v útulku sa nachádza jedna žena. Z celkového počtu žien, ktoré vyhľadali túto pomoc, bolo na 75 percentách páchané fyzické, psychické alebo sexuálne násilie a 22 percent žien prišlo, lebo nemali kde bývať. Na 70 percentách detí, ktoré boli umiestnené v krízovom centre, bolo páchané domáce násilie a u 14,5 percenta detí bola zanedbaná alebo ohrozená riadna výchova. Zo 16 detí, ktoré boli v krízovom centre umiestnené pre zlyhanie riadnej výchovy, sa osem detí vrátilo späť do rodiny a osem detí umiestnili do detských domovov alebo profesionálnych rodín.
MARCEL LINCÉNYI