SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Najväčší záujem je o prenájom malých bytov

Ak si otvoríte na internete akékoľvek reality, zistíte, že nájsť si v Bratislave podnájom nie je vôbec ťažké. Samozrejme, musíte počítať s tým, že zaplatíte oveľa viac ako vo vlastnom byte.

O prenájom väčších a luxusnejších bytov majú záujem rodiny cudzincov, ktorí tu pracujú.

ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET

"V podnájmoch bývam tri roky, od skončenia vysokej školy," hovorí ekonóm Roman. O trojizbový petržalský byt sa delí s kamarátom. Mesačne ich aj s energiami vyjde na 15-tisíc.

Byt je štandardne zariadený, s chladničkou, práčkou, káblovkou. Každý podnájom si Roman doteraz našiel cez internet a pomerne rýchlo. "Ponúk je veľa, vybrať sa dá, závidí to od toho, koľko ste ochotní zainvestovať. Práve pre peniaze som doteraz býval vo väčšom byte s kamarátmi."

S prenájmami bytov zatiaľ žiadnu zlú skúsenosť nemá. "Treba si dať pozor na nájomnú zmluvu, bez jej podpísania by som sa nikde nenasťahoval. V nej je záväzne stanovená výška prenájmu, otázka hradenia energií, za akých podmienok sa zmluva končí, na aké obdobie sa byt prenajíma. Je dôležité, aby v zmluve bola aj klauzula o poškodení zariadenia, lebo v byte sa môže stať čokoľvek," hovorí Roman. "Už dnes mám ale presnú predstavu o budúcom prenájme. Budem hľadať garsónku alebo jednoizbový byt a budem tam sám. Človek potrebuje po robote súkromie."

V Bratislave je najväčší záujem o prenájom menších bytov, potvrdili nám viaceré realitné kancelárie. Podľa skúseností realitnej agentúry Ardens garsónky a jednoizbové byty najčastejšie hľadajú ľudia, ktorí sem prichádzajú za prácou. Študenti si radšej prenajímajú väčšie byty s tým, že sa do jedného nasťahujú viacerí, v izbách však bývajú najviac po dvoch a o prenájom sa delia.

Najdrahšou mestskou časťou je na bývanie Staré Mesto, k obľúbeným patrí v posledných rokoch Ružinov. V realitách Ardens majú také skúsenosti, že lokalita bývania vždy závisí od finančných možností. Sú ľudia, ktorým nezáleží na vzdialenosti do práce, ale sú aj takí, ktorí lokalitu prispôsobujú pracovisku.

V TOP realitách sa dobre prenajímajú dvojizbové byty, o tie je tu aj najväčší záujem. Väčšie byty si najčastejšie prenajímajú firmy, ktoré zamestnávajú zahraničných pracovníkov s rodinami. (or)

Na čo si treba dať

pri prenájme pozor

Veľa prenajímateľov nezahŕňa do ceny prenájmu bytu ceny energií - spotrebu elektrickej energie, plynu, vodné, stočné. Konečná cena potom môže poskočiť aj o dve tisícky.

Každá nájomná zmluva by mala obsahovať aj klauzulu o náhrade zničených a poškodených vecí v byte.

Čo by v bytoch nemalo chýbať

Každý byt určený na prenájom by mal mať istý štandard.

Základné vybavenie:

m kuchynské elektrospotrebiče,

m základné vybavenie

kuchynským riadom,

m postele,

m sedenie,

m skrine,

m pracovný a jedálenský stôl,

m stoličky,

m chladnička,

m práčka.

Čo všetko je v ponukeNa prenájom sa ponúkajú byty v novostavbách, nájomných aj panelových domoch. V Dúbravke si možno napríklad prenajať 2,5-izbový byt v novostavbe za 12 500 korún plus energie. Byt je na dvanástom poschodí, izby sú nepriechodné a každá má loggiu. Je zariadený, v spálni je nový nábytok, dvojposteľ, gauč, kreslá. Má prípojku na telefón, možnosť pripojenia na internet, v dome je káblová televízia. Kúpeľňa je so sprchovacím kútom, WC je osobitne. Je orientovaný na tichšiu stranu, parkovať sa dá pred domom. V blízkosti je niekoľko nákupných centier.

Ďalší 3-izbový byt je v Petržalke. Je v panelovom dome na treťom poschodí, s výťahom. Je čiastočne zrekonštruovaný a zariadený starším nábytkom. Izby sú nepriechodné, vo všetkých je plávajúca podlaha. Kuchyňa je vybavená elektrospotrebičmi, k dispozícii je práčka. Na chodbe sú vstavané skrine. Do centra mesta je asi sedem minút, blízko je železničná stanica, zastávky mestskej hromadnej dopravy. Mesačný prenájom je 13 000 plus energie.

Mladému páru je určená ponuka na Dlhých dieloch dvojgarsónky s 34 štvorcovými metrami. Je zariadená úplne novým nábytkom - práčkou, chladničkou, sklokeramickou elektrickou rúrou, mikrovlnkou, DVD, televízorom, rozťahovacou sedačkou na spanie, roldor skriňou, sprchovacím kútom. Je na piatom poschodí s balkónom. Majiteľ požaduje mesačne 13 000 vrátane energií.

V Petržalke sa nájde aj lacnejšia ponuka. Pre jednu osobu je k dispozícii jednoizbový byt za 8 500 korún mesačne. Lacnejší je preto, že je nielen v pôvodnom stave, ale vo vybavení neponúka práčku ani rádio. V kuchyni je kuchynská linka, dvojplatnička, chladnička, v izbe rozťahovacia rohová sedačka, konferenčný stolík, obývacia stena. Majiteľ by uprednostnil záujemcu o dlhodobý prenájom.

V Starom Meste sú prenájmy o čosi drahšie. Napríklad 1-izbový byt s výmerou 36 štvorcových metrov po rekonštrukcii vychádza mesačne na 17-tisíc. Z toho dve tisícky sú platby za energie. Je prerobený na dve obytné miestnosti, ktoré sú zariadené kuchynskou linkou, keramickou dvojplatničkou, chladničkou, práčkou, manželskou posteľou, televízorom, sedacou súpravou a jedálenským stolom so stoličkami.

Skúsenosti tých, čo si byty prenajímajúUž nikdy podnájom so slobodnou kamarátkou

Ivica so synom prišla do hlavného mesta zo stredného Slovenska. "Mala som tu priateľa, ktorý mal byt, takže pri príchode pred piatimi rokmi sme bývanie mali vyriešené. Po krátkom čase som ale prišla na to, že tento vzťah nemá budúcnosť a zrazu som stála pred dilemou, čo s bývaním. Aby som prenájom bytu vôbec mohla zaplatiť, musela som zmeniť zamestnanie. V školstve som zarábala tak biedne, že vyjsť z toho platu so synom sa nedalo. Vystriedali sme viacero podnájmov, vďaka nim poznám takmer všetky časti Bratislavy," hovorí.

Keďže mesačné platby za prenájom sú vskutku vysoké, zo začiatku to Ivica riešila tak, že väčší byt si vždy prenajala s nejakou kamarátkou. "Nerobilo to však dobrotu, v podstate sme so synom nemali súkromie, lebo kamoška mala priateľa, ktorý u nej podchvíľou prespával, keď som si chcela cez víkend oddýchnuť, nešlo to, lebo vždy sa tam tmolil niekto ďalší. Aj preto som sa zapovedala, že už nikdy sa nedám nahovoriť na spoločný podnájom," dušuje sa.

Rovnako by si už neprenajala byt od kamarátky. "Všetko, na čom sme sa pôvodne ústne dohovorili, bolo počas nášho bývania viac-menej ináč. Byt nebol zariadený, takže všetko potrebné som si musela obstarať. Pôvodnú sumu veľmi rýchle neúmerne zdvihla, o byt sa nestarala, keď sa čokoľvek pokazilo, nechala opravu na mňa. S tým, že potom mi peniaze vráti. Žiaľ, nestalo sa tak. A keďže bývať sme potrebovali, chyby som dávala odstraňovať na vlastné náklady."

Za tých päť rokov sa Ivica so synom sťahovali každý rok, niekedy aj dvakrát. Niektoré byty boli v pôvodnom stave, iné po rekonštrukcii, do niektorých si musela doviesť vlastné zariadenie, inde chýbala práčka. "Teraz mám už niekoľko mesiacov pokoj, pošťastil sa nám podnájom, s ktorým sme so synom veľmi spokojní. Nielenže bol kompletne zariadený, ale ani len vlastné periny a obliečky nepotrebujem. Neviem však, dokedy vydržím s dychom, čo sa týka jeho úhrad," hovorí.

Ivica sa už dlhšie vážne zaoberá myšlienkou na vlastné bývanie. Hľadá hypotéku, ktorú by vládala splácať.

Američanka zásadne neupratovala

Keď sme náš trojizbový petržalský byt prenajímali americkej učiteľke, ktorá prišla učiť na vysokú školu, netušili sme, do čoho ideme, hovorí pani Eva. Krátko predtým sa z bytu rodina odsťahovala a Američanka bola vlastne prvou podnájomníčkou. "V byte zostalo štandardné vybavenie, nechali sme ho vymaľovať, položiť nové koberce. Už prvý šok sme zažili po zistení, že Američanka si zaobstarala šteniatko, ktoré však nechávala bez dozoru a venčenia. Niekoľkotýždňové šteňa v byte rozhrýzlo, čo sa dalo". S podnájomníčkou si užili aj susedia, neraz ju museli ratovať, keď si zabuchla dvere, alebo ich vytápala práčkou.

Najväčší šok však rodina, ktorá byt prenajala, zažila po odchode Američanky. Zanechala po sebe takú spúšť, že byt bolo treba generálne upratať. Vysávač asi nepoužila ani raz, kuchynský sporák bol zanesený nánosom špiny. Najväčšie zdesenie však zažili na WC, z ktorého trčali zimné čižmy. Dodnes nepochopili prečo.

Prehľad cien prenájmov1-izbové

Staré Mesto od 12- do 15-tisíc

(väčšinou sa cena navyšuje

o energie od 1500 do 2000 Sk)

Ružinov 14 000

pri Letisku 9000 (plus 1000 Sk energie)

Slávičie údolie 600 eur plus energie

Mlynské Nivy 10 000 plus energie

Petržalka od 8500 do 13000

Drotárska cesta 17 000

Lamač 9000 vrátane energií

Dúbravka od 10 000

Dolné hony 11 000

Vrakuňa 9500

2-izbové

Staré Mesto centrum 20 000 vrátane energií

Palisády 850 eur

Horský park 600 eur

Dlhé diely 15 000

Ružinov 13 000

Nové Mesto 12 500

Rača 11 000

Líščie údolie 18 000

Podunajské Biskupice 13 000 vrátane energií

Karlova Ves 13 500

Dúbravka 10 000 plus energie

Petržalka od 12 500 plus energie

Kramáre 20 000

3-izbové

Staré Mesto 27 000, ale aj 1100 eur

Líščie Nivy 25 000

Ružinov 23 000

Dlhé diely 24 000 plus energie

Petržalka od 15 000

Koliba 30 000 plus 5000 energie

Lamač 500 eur

Dúbravka 12 000

ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET

ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Aj matematika sa dá skrotiť
 3. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 5. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 683
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 746
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 618
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 259
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 382
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 214
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 071
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 975
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 703
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 597
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu