Podujatie Národné dni kariéry je tradičný veľtrh pracovných príležitostí. Zástupcovia desiatok firiem sa tu stretávajú s vysokoškolskými študentmi a čerstvými absolventmi. Jedenásty ročník bude 9. a 10. marca v Inchebe v hale A. Vďaka prezentáciám, individuálnym konzultáciám a bulletinu návštevník podujatia získa prehľad o najnovších možnostiach zamestnania sa v rôznych významných firmách na Slovensku. Je to tiež ideálna možnosť, ako sa v jeden deň stretnúť s veľkým množstvom manažérov špičkových firiem a zistiť, čo všetko ponúkajú.
Podľa Jána Hargaša zo študentskej organizácie AIESEC má účasť na tejto akcii hneď niekoľko výhod. "V prvom rade je to reálna možnosť nájsť si povolanie v niektorej zo špičkových spoločností pôsobiacich na trhu. Okrem toho je tu možnosť nadviazať kontakty s mnohými významnými firmami a porozprávať sa osobne s top-manažérmi. Príležitosťou je aj zapísanie sa do databázy študentov, ktorú firmy dostanú po podujatí.Tú potom využívajú aj po skončení dní kariéry."
"Spätnú väzbu neskúmame, ale viackrát sa nám už stalo, že študent, ktorý sa zúčastnil Národných dní kariéry ako uchádzač o prácu, sa o rok vrátil ako reprezentant niektorej zo spoločností. Prácu si, samozrejme, nenájde každý. No aj pre neúspešných uchádzačov je určite prínosom každoročná sprievodná konferencia. Prednášky spoločností z oblasti ľudských zdrojov dajú študentom informácie potrebné pre budúci úspech v kariére. Konferencia bude tento rok na tému Priprav sa na pracovný pohovor. Prednášajúci z praxe ponúknu poznatky o tom, ako sa predať, ako sa pripraviť na pohovor, ako reagovať, a čo všetko urobiť pre úspech pri pracovnom pohovore," hovorí Ján Hargaš.
Pozície, ktoré ponúkajú jednotlivé firmy sú na čiastočný aj na plný úväzok. Záujemcovia tu nájdu množstvo pozícií s ekonomickým zameraním - od účtovníkov, manažérov, audítorov, ekonomicko - právne aj poradenské zamerania, tiež možnosti pracovať na konkrétnych projektoch.
Veľa firiem hľadá práve študentov z technických smerov, veľký záujem je o IT špecialistov a technikov. "Parametre slovenských študentov sú každoročne, najmä po jazykovej stránke lepšie. Vysokoškolákom sa našim vstupom do Európskej únie otvorili širšie možnosti stáží a študijných pobytov, ktoré aj využívajú. V porovnaní s európskymi rovesníkmi však majú možno nevýhodu v tom, že si málo veria. Nedostatočne prezentujú svoje silné stránky, a tak sa môže zdať, že na to nemajú. Chýbajú im taktiež konkrétnejšie skúsenosti z praxe, pretože tu naše školstvo za európskym zaostáva. Aj preto si myslím, že podujatie je pre študentov prínosom. Vypĺňa medzeru medzi školou a praxou a ukazuje našim vysokoškolákom, že ak sa snažia, úspech príde. Kto je šikovný, pracuje na sebe a nebojí sa výzvy, má dvere otvorené všade na svete. To by si mali študenti viac uvedomiť," dodáva Ján Hargaš.
Šancu majú aj poslucháči nižších ročníkov. Firmy si totiž čoraz častejšie hľadajú kandidátov na polovičný úväzok. Organizátori radia priniesť si niekoľko exemplárov životopisov priamo na podujatie. MARÍNA DOBOŠOVÁ
FOTO - WWW.NDK.SK