V priestoroch domčeka na strane mesta bola pôvodne galéria, malá kaviareň a informačná kancelária. Ostala tu akurát minigaléria, v ktorej vystavuje jediný človek. |
V súčasnosti z projektu Minislovensko zostali len tri modely. Tie sú vystavené v Slovenskej izbe v Slovenskom Grobe. Na projekte nikto nepracuje.
"Opäť som sa vrátil k svojej tvorbe," hovorí autor projektu - výtvarník Peter Zelenák. A tomu sa prispôsobil aj mýtny domček. Zostala minigaléria, na poschodí má pracovisko a ateliér Peter Zelenák a z kaviarne pre verejnosť sa stala kaviareň určená len privátnym hosťom a návštevníkom galérie.
Do domčeka sa návštevník dostane, len ak zazvoní. Otvoriť príde pán Zelenák. Návštevné hodiny v domčeku sú od 15.00 do 19.00 každý deň okrem pondelka. V súčasnosti je tu výstava kresieb Petra Zelenáka a stabilná inštalácia úžitkového skla.
Minislovensko malo byť Slovenskom v mierke 1:2000 s rozmermi 250 x 200 metrov. Po príprave v priestoroch mýtneho domčeka sa mal vyhľadať vhodný areál na výstavbu. Súčasťou areálu mali byť nielen zmenšené stavby pamiatok typických pre slovenské mestá, budovy, radnice, kostoly, domy, ale aj krajina, ktorá vytvára typický ráz jednotlivých regiónov. Rieky, jazerá, lesy, jaskyne. Jednotlivé projekty stavieb a krajinotvorbu Minislovenska mali vytvoriť a realizovať študenti architektúry.
V období, keď Minislovensko získalo mýtny domček, autori projektu Peter Zelenák s manželkou Ľubomírou rátali s tým, že získajú pozemok v Devínskej Novej Vsi.
"Pozemok v Devínskej sme nezískali a zišlo aj z plánov urobiť projekt v Slovenskom Grobe," hovorí Zelenák. Projekt sa mal uskutočniť aj v botanickej záhrade, kde sa však nezmestil, a vzápätí v Čunove. V auguste 2001 však galéria v Čunove vyhorela a tak skončili aj merania, makety, pôdorysy. (japa)