Pri vstupe do vynovenej stálej expozície SNM víta návštevníkov štvormetrová žirafa, ktorá je najvyšším exponátom. |
h fondov Prírodovedného múzea. Bratislavskí pamätníci mnohé kúsky spoznajú najmä vďaka ich "maskotovi" - žirafe - tá má však úplne nový šat.
Rozmanitosť svetovej prírody ilustruje viac ako 1000 exponátov. Originálne maľby, presvedčivá priestorová inštalácia prírodného prostredia aj autentickí zástupcovia fauny tvoria príťažlivý celok. Je tu obrovská lebka slona, roh nosorožca, preparát žraloka, žirafa, ľadový medveď, tropické chrobáky, motýle, kolibríky, papagáje či koraly.
Vystavený je aj známy odliatok mozgovne neandertálnca z Gánoviec, ktorý má úctyhodný vek 108-tisíc rokov. Prvýkrát sú vystavené niektoré zrekonštruované exponáty, zbierka mušlí, kolibríkov, exotického či vyhynutého vtáctva, ako sú papagáj kakapo či holub sťahovavý.
Kurátormi výstavy sú botanička Jana Uhlířová, zoológ Jan Kautman a akademický maliar Pavel Choma, ktorý sa postaral o výtvarné riešenie priestoru a Stanislav Lajda, ktorý je autorom originálnych malieb prezentujúcich prírodné prostredie rôznych biómov.
Bratislavčania si už všimli nápadité plagáty k výstave, ich autorom je grafik Pavol Bálik. Plagát-hlavolam je podľa neho grafickým vtipom. Okrem toho, že kríženci zvierat dokresľujú rozmanitosť výstavy, majú aj vyvolať množstvo otázok. (mi)
foto sme - pavol funtál
Spolu s novou expozíciou Biodiverzita Zeme na 3. poschodí Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží bude otvorená Objavovňa (Discovery room), kde si prídu na svoje všetci zvedavci. Pod vedením prírodovedcov tu dospelí aj deti zo škôl môžu hľadať odpovede na zaujímavé otázky o živej a neživej prírode, napríklad prostredníctvom pokusov či iných aktivít.
Zázrak prírody - biodiverzita Zeme je stála výstava Slovenského národného múzea, obsahuje tisíc exponátov a o návštevníkov nie je núdza. |