Ku koncu minulého týždňa však ministerstvo vnútra, ktoré stany prevádzkovalo vďaka úradu civilnej ochrany, rozmýšľalo o tom, že by mestečko fungovalo ešte ďalšie dva týždne. Ak by niektoré z občianskych združení prejavilo záujem o jeho prevádzkovanie, stanový tábor by prešiel do prevádzky organizácie.
"Oficiálne nikto neprejavil záujem," povedal Marek Mašečka z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Podľa neho ministerstvo prevádzku tábora ponúklo aj mestu, to však ponuku odmietlo. "Mesto nie je ochotné prebrať prevádzku tábora, nemáme na to kapacity," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Ako však povedala, ak by stany prebralo nejaké združenie, mesto by bolo ochotné aj naďalej hradiť náklady za spotrebovanú vodu a energie.
Združenia a mimovládne organizácie o možnosti predĺženia existencie tábora nevedeli. "Nevidel by som to však nereálne," povedal Robert Kováč z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity - útulok a nocľaháreň Mea culpa.
Kováč sa o možnosti predĺženia existencie stanového tábora dozvedel až od redakcie. Podľa neho ak by to ešte bolo možné, na prevádzku by museli spojiť sily viaceré organizácie.
Kováč sa spolu s Monikou Bošňákovou minulý týždeň za zariadenie Mea culpa podpísal pod spoločné vyhlásenie desiatich mimovládnych organizácií a cirkevných združení o pomoci bezdomovcom v meste.
Martin Opeta zo združenia Proti prúdu o návrhu ministerstva nič nevedel. Podľa jeho vedomostí mal tábor skončiť začiatkom marca. "Je to komplikované, nevedel by som si to predstaviť," odpovedal na otázku, či by združenie zobralo stany pod svoj patronát. Organizácia stanového mestečka je podľa neho náročná personálne i finančne a Proti prúdu na to momentálne nemá. "Nedisponujeme ani autom, ani zariadeniami, ktoré má k dispozícii civilná ochrana," povedal Opeta.
"Nevedeli sme o tom, ale asi by sme neprejavili iniciatívu," povedala riaditeľka Bratislavskej katolíckej charity Katarína Rašlová. Podľa nej charita vyvíja vlastnú činnosť na pomoc bezdomovcom, ktorá pracovníkov úplne vyťažuje. "Nikto nás neoslovil," dodala Rašlová. Myslí si však, že ak tábor končí, nie je to nič tragické, pretože mrznúť bude ešte tento týždeň, a keď sa oteplí, mnohí bezdomovci už nebudú prejavovať záujem o tento typ nocľahu.
"Ani my sme o iniciatíve nemali žiadne informácie, no pravdupovediac, aj keby sme vedeli, nedali by sme sa na to," povedal Adrián Gschweng zo združenia Domov pre každého, ktoré sa ako jediné do výzvy mimovládnych organizácií nezapojilo. "Už to, čo robíme, je na hranici našich možností," dodal.
Združenie momentálne rekonštruuje priestory bývalej sociálnej ubytovne vo Vrakuni, kde na jar otvoria ďalší útulok aj s denným stacionárom.
Kvôli komplexnému riešeniu problému bezdomovectva sa minulý týždeň spojili občianske združenie Ad Patrem, Bratislavská katolícka charita, združenia Hľa, človek a Jedlo namiesto zbraní, rehoľa milosrdní bratia, Monika Bošňáková a Róbert Kováč z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity - útulok a nocľaháreň Mea culpa, občianske združenie Proti prúdu, Resoty, spoločnosť Misionárky lásky (sestry Matky Terezy) a Slovenská katolícka charita.
Do výzvy sa nezapojilo občianske združenie Domov pre každého, podľa vyjadrenia predsedu Adriána Gschwenga združenie iniciatívu považuje za duplicitnú, zapája sa totiž už do stratégie riešenia problému v rámci kraja a aktívne spolupracuje s mestom.