Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Doprastav zapol v kľúčových momentoch a vyhral

Vo vyrovnanom zápase extraligy volejbalistiek medzi Doprastavom Bratislava a Žiarom nad Hronom sa tuho bojovalo o každú loptu. Na snímke je v akcii domáca Rajkovičová (č. 14), za ňou sleduje akciu spoluhráčka Menkynová. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

V 5. kole nadstavbovej časti extraligy volejbalistiek na seba narazili v skupine o 1. až 4. miesto v tabuľke tretí Doprastav Bratislava a štvrtý Žiar nad Hronom. Vo vyrovnanom zápase sa napokon radovali z víťazstva v hale PKO Bratislavčanky, ktoré vyhrali po dramatickom priebehu záverečného setu celkovo 3:1.

Doprastav začal aktívnejšie a po niekoľkých výmenách si vybudoval trojbodový náskok. Ten postupne zvyšoval a premenil hneď prvý setbal na 25:16. Zaslúžila sa oň najmä na sieti úspešne blokujúca Tomšíková. Hosťujúce hráčky v prvom dejstve zaostávali v hre na sieti a mali aj slabší príjem. V druhom sete sa však zlepšili. Ku kvalitnejšiemu výkonu ich neustále burcovala trénerka Bieliková a jej zverenkyne sa hneď v úvode ujali trojbodového vedenia. Bratislavčanky ho síce zlikvidovali (11:11), dokonca aj vyhrávali 13:12, ale od tohto momentu už boli o niečo lepšie hosťujúce hráčky. Tie napokon využili druhý setbal a vyhrali set 25:21.

V treťom sete sa tak začínalo od začiatku a domáce volejbalistky podali už sústredenejší výkon. Povzbudené Hronskožiarčanky im však nedarovali nič zadarmo a o každú loptu sa tuho bojovalo. Od vyrovnaného stavu 13:13 sa viac presadzoval Doprastav a postupne si vypracoval až sedembodový náskok (25:18). Najdramatickejšie bolo štvrté dejstvo, v ktorom bol Žiar takmer stále o pár bodov popredu. Mal už náskok piatich bodov 18:13, ale domáce dokázali vyrovnať na 19:19. V tejto fáze sa presadzovala smečmi najmä Truchanová a na blokoch boli účinné zásahy Tomšíkovej. Hosťujúci tím sa ale dostal opäť do trháku a mal k dispozícii dokonca štyri setbaly. Ani jeden však nepremenil, Doprastav šnúrou otočil stav a využil hneď prvý mečbal na 26:24. Nedopustil tak päťsetovú drámu. Jedným z rozhodujúcich momentov zápasu bola vyššia efektivita Bratislavčaniek pri premieňaní setbalov a mečbalu.

VK Doprastav Bratislava - MŠK Žiar nad Hronom 3:1 (16, -21, 18, 24), 105 min, rozhodovali: Viktoríni-Lisá a Schimpl, 85 divákov.

Bratislavčanky sa vraj tešili nevhodnými gestami

Volejbalistky Doprastavu sa presadili v zápase proti Žiaru nad Hronom aj vďaka lepšej hre na sieti v kľúčových momentoch a v tomto smere boli veľmi účinné smečiarske schopnosti Kataríny Truchanovej. Po zápase bola síce unavená, ale spokojná: "Súperky nás dosť potrápili, Žiar je známy svojou veľkou bojovnosťou. Mali v hale aj hlasnú podporu svojho fanklubu a nemali sme to jednoduché. V druhom sete sme súperkám pomohli aj vlastnými chybami a v závere sa na nás pri odvracaní setbalov usmialo aj šťastie. So svojím výkonom celkom spokojná nie som, viem hrať aj lepšie. Celkovo nám to ale stačilo na víťazstvo a to je najdôležitejšie."

Na ihrisku bolo počas dvoch záverečných setov na palubovke dosť emócií, ktoré musela krotiť aj rozhodkyňa Viktoríni-Lisá. Bratislavská hráčka Truchanová to komentovala s úsmevom. "Rozhodkyňa nám vyčítala, že sa po vyhraných loptách nevhodne tešíme, nezdali sa jej naše gestá smerom k súperkám. Nešlo o nič vážne, emócie boli aj na druhej strane siete." (bg)