Od podpisu zmluvy v roku 1996 mesto uhradilo spoločnosti 895 miliónov korún. Odteraz bude Siemensu ročne platiť už len za údržbu a prevádzku osvetlenia. Spoločnosť zmodernizovala a rekonštruovala stav osvetlenia z roku 1996. Ako povedal námestník primátora František Dej s tým rozdielom, že vtedy nefungovalo 55 percent svetelných miest, dnes ich funguje 98 až 99 percent a zároveň sa podarilo znížiť spotrebu energie o 42 percent.
Hoci dvadsaťročná zmluva na rekonštrukciu aj prevádzku osvetlenia bola na sumu okolo dvoch miliárd korún, mesto zaplatí o čosi viac. Dôvodom je zvyšovanie ceny energií a miera inflácie koruna – nemecká marka. Predpokladá sa, že ďalších 14 rokov sa Siemensu ročne vyplatí okolo 90 miliónov korún.
Spoločnosť mala zmodernizovať svetlá v parkoch, podchodoch, nadjazdoch, na cestách a chodníkoch, ktoré sú v správe mesta. Nie všetky cesty a verejné miesta sú mestské. Napríklad o Most Lafranconi, Prístavný most a diaľničné vstupy z hraníc sa stará Slovenská správa ciest. Bratislava je osvetlená zo 42 416 prevádzkových svietidiel.
Inou vecou je osvetlenie historických budov. Zaoberá sa ním koncepcia Mestského ústavu ochrany pamiatok. Koncepcia sa ešte dopĺňa a či sa na nej bude podieľať aj Siemens, sa ešte nevie. Bratislava je členom siete miest svetla. Myšlienka založiť podobnú sieť vznikla vo francúzskom Lyone, kde sú vraj najväčší odborníci na osvetľovanie budov. Podstatou tejto siete je výmena skúseností medzi odborníkmi rôznych krajín. V súčasnosti pripravuje mestská časť Staré Mesto spolu s mestom projekt iluminácie Dómu sv. Martina. (dro)