SME
Streda, 3. marec, 2021 | Meniny má Bohumil, BohumilaKrížovkyKrížovky

Greta Z. Belková: Playlist polovičnej mačky

* Pre rýchly, cyklický pohyb z jedného života do druhého, vyhovuje polovičným mačkám striedavý rytmus bubnov a basov.

Monika Mikyšková: Kabelka (2006, kombinácia techník na saténe, 55 x 100 cm).

Vždy, keď Nina nahadzovala nový softvér, cítila v žalúdku príjemné vibrácie. Akoby sa jej otvorila nová čakra. Posledný nosila približne dva mesiace. Nebol to dobrý model. Podľa jej vlastných slov ju napĺňal a zároveň vyprázdňoval a tak sa cítila na konci tam, kde bola na začiatku. Hodila na seba nový a ani si neprečítala manuál. Kupovala mačku vo vreci, to hej. Dostala sa však do štádia, v ktorom stratila kód na odbornú literatúru. Systém si sám vyžiadal zmenu a aj ju uskutočnil. Zapla rádio, skrížila ruky na prsiach, pravé plece skryla v ľavej dlani a ľavé v pravej. Zatvorila oči a pomaly, sústredene sa vysúkala zo svojho tela.

> ltj Bukem Feat. Mc Conrad - Nookie - Innerspace

Sedela na okraji postele, v ktorej spal Sagvan. Napoleon stál medzi dverami. Bol na odchode. Nainštalované know-how mal skvele zakódované. Žiadny čurák by sa ani náhodou nedozvedel, prečo mu je tak dobre. Golfové palice zastrčené v zadku ho netrpezlivo šteklili a tak ešte rýchlo vyštekol na rozlúčku. Tá žena odtiaľto zmizne! Číňanka, ktorá až doteraz ospanlivo vykúkala spod postele, sa vyplazila von, striasla zo seba blato a pritúlila sa k svojej sestre pod stoličkou. Bol čas trochu poupratovať. Nie! Tá žena tu zostane! Povedala Nina zdanlivo pokojne. Napoleon zrazil opätky, pohladkal golfové palice a významne sa usmial. Uvidíme! Zo stola potetovaného dlhými večermi, ťažkými fantáziami, prechodom od hlavonožca k trávičke dolu, nebíčku hore a slniečku v rohu, zhrabol kľúče od auta. Ešte aj o tom stole si pomyslel svoje.

Podľa Niny tie golfové palice v zadku nič nevysvetľujú.

Hudbu k nasledujúcej scéne vybral Sagvan.

> Alied Force - Al Ritmoy Con Sol

Napoleon vystúpi zo svojho ani nie veľkého, ani nie malého, ani nie drahého, ani nie lacného auta. Parkovisko je však plné väčších a drahších áut. Vytiahne svoje ani nie drahé, ani nie lacné golfové palice zo zadku a pozdraví sa so svojím ani nie dobrým, ani nie zlým spolupodnikateľom.

Golfové ihrisko.

Napoleon hrá ani nie dobre, ani nie zle. Sú tam aj väčšie ryby od biznisu. Napoleon vie aj nevie, ako na ňom ryžujú. Ale on si je aj nie je vedomý, že iní ľudia sa aj majú, aj nemajú horšie ako on.

Nina vyšla stenou popri okne k plafónu. Strihla si to cez pavučiny, čo sa tiahli od lampy a pokračovala dolu ďalšou stenou. Vrátila sa k posteli a šuchla sa k teplému Sagvanovmu telu. Občas túto prechádzku potrebovala. Naklonila k jeho pootvoreným ústam, najprv jedno a potom druhé ucho a on jej do nich vdýchol teplo, ktoré starostlivo uzatvorila plastelínou. Zajtra večer sa zíde.

> dj chrome - walking on the moon

Ako prvé v živote sa musíš naučiť správne kombinovať osoby a obsadenia. Povedala Sagvanovi pri večeri. Zasmial sa. Lenže ja som sa už ako prvé naučil iné veci.

> Lost In Space - Drum'n'Bass

Garpa spoznala v databáze. Sedával vždy na rovnakých miestach. Vpredu, ale nie celkom. Na okraji radu, aby nemusel vyvíjať aktivitu pri diskusiách, aby dobre videl a aby sa v prípade vlastného záujmu mohol zapojiť. Tak si to vyložila Nina. Sadala si vždy dva-tri rady za neho, zopár sedadiel stranou, aby ho mohla pozorovať z profilu. Páčilo sa jej, že má pomalé gestá. Najviac zo všetkého sa jej však páčilo, že ho nikdy nepočula hovoriť. To sa jej zdalo ako veľmi duchaplné šetrenie energiou.

Tento druh charizmy ma nemrazí, poznamenala na jeho adresu a nespúšťala ho z dohľadu.

> Teebee - Forever Lost

S obľubou sa zaoberala predstavami o jeho hlase. Predstavovala si ho ako niečo samostatné. Chrám ducha. Systémové chyby a perverznosť si nechala pre Garpa. A takto sa v nej prejavovala jej ženskosť. Rozdelila dostatky a výhodné nedostatky na dva rozdielne disky a túžila po tom, aby nimi mohla manipulovať podľa vlastného uváženia.

Cez zátylok mu vŕtala do centra rovnováhy. Priam dúfala, že spôsobí jej stratu. Inokedy mu zase menej ostrým pohľadom prečesávala vlasy a snažila sa mu pritom ticho do ucha všeličo nahovoriť. Žiadne tajomstvá. Klasické veci.

Chcela by som s tebou mať deti. Chcela by som, aby si ma chránil. Chcela by som, aby si zistil, aká som neslušná. Chcela by som, aby si si dal na choreografii medzi nami záležať. Chcela by som, aby si sa postavil, zobral ma za ruku, zavrel do maringotky, zapriahol sa do nej ako koník a aby sme spolu tiahli krajinami. Ja by som po ceste uvarila podľa kuchárskej knihy hocičo, čo máš rád. Plný hrniec. Bola by to veľmi šťastná cesta. Zastavili by sme na námestí mesta, napríklad v Bardejove, alebo v Chartres, pozreli by sme, čo je tam gotické, či majú ešte stále okolie fontán vyložené mačacími hlavami, slnečné hodiny, hradby a ostatné staromestské klišé. Jedlo v hrnci by sme vymenili za parkovacie lístky a striehli by sme na deti pri stánku na zmrzlinu. Dve by sme uniesli. Načo čakať, kým by to všetko vo mne dozrelo. Nakoniec, mohli by sme ich vrátiť na spiatočnej ceste. Nepoškodené, v škatuli od banánov. Tesne pred tým, ako by sa skončila idylka a začali by prozaické starosti a školský rok.

A podobne.

> Nuronesia - Island Of Nuronesia

Tak ako všetko, čo si Nina intenzívne želá, aj toto sa jej splnilo. Garp v autobuse pozoroval profily žien, ktoré stáli vedľa neho. Na jednej zastávke vystúpili všetky, okrem Niny. Teraz ju mal pred očami. Pozadie bola cesta vlhká od dažďa, za čelným sklom autobusu. Samozrejme, že tejto filmovej atmosfére celkom ochotne podľahol.

Nina nevedela, že je s Garpom v jednom autobuse. Netušila, že skenuje jej obrysy. V tom čase bola v inom tele a táto neprítomnosť, taká suverénna, taká dokonalá a podmanivá, vyrazila Garpovi dych a ako už bolo naznačené, stratil rovnováhu.

> D Leaze - Equestrian Delirium Organic

Nina jemne chaosila v priestore. Snažila sa rýchlo dostať na správny kanál. Bolo treba postarať sa o dieťa. Ozlomkrky bežala do školy pre Sagvana.

V obrovskom predstihu, pred tým, ako uvidela budovu školy, preložila špičku nohy cez prah triedy, ale aj tak prišla posledná. Sagvan stál vedľa vychovávateľky krotko ako ovečka. Pozapínaný o gombík vyššie. Príliš veľká taška na takého chlapca, pomyslela si.

Vychovávateľka vyprofilovaná v účelovom maskovaní a demonštrovaní pedagogickej neurózy sa príliš nahlas spýtala. Nie ste primladá na také veľké dieťa? Nina chcela odpovedať, ale Sagvan otrávený toľkým postávaním si ju náhlivo vopchal do vrecka.

> Microcosm - Cosmos Psychosis

Doma si rýchlo odzátkovala vyhriate ušká. Vypustila rozprávku a nový recept na puding, ale Sagvan sa aj tak hneval. Povedal jej, že všetko vyzerá tak, akoby sa o neho poriadne nestarala. Chcela vedieť, ako na to prišiel. Vzdychol a prevrátil oči.

> On A Role - Power Struggle

Nemôžeš sa o mňa poriadne starať, povedalo dieťa, ktoré dokázalo rukami zahrať divadlo s počtom postáv od sedem hore a ktoré dokázalo meniť hlasy majstrovským spôsobom.

Bola by sa mu prudko pozrela do očí, ale už sedem rokov bol od nej vyšší. Ona si na prízemí skákala do reči s pachom linolea, zatiaľ čo on si pokojne prekračoval vrcholky hôr, dokonca v sedemmíľových čižmách, cez plece kapsa, z ktorej vyskočili kamaráti, keď si zmyslel a keď si zmyslel, zase sa v nej stratili.

Prečo? Chcela vedieť.

Preto, lebo tu nikdy nie si!

Ako to? Veď sme spolu ráno, večer... denne.

Nie, nie si tu. Ani teraz tu nie si, povedal Sagvan. Najviac času si so mnou strávila vtedy, keď sa mi o tebe snívalo. V jednej stope mám po tebe úplne prázdno. V akej stope? Zľakla sa.

V jednej z troch.

Vtedy Nina konečne pochopila. Napriek tomu, že úmyselne splodila dieťa s lowclass business androidom, predsa zdedilo po nej ten divný osud polovičných mačiek, žiť tri životy a pol.

Chvíľu po polnoci sa ozval z rádia jej hlas. Vivat mesačný svit. Bratia a sestry, vampíri, upíri, trpiaci nespavosťou, nočná zmena a ostatní pacienti. Dnes v noci vynecháme krásne frázy o osobnej slobode a nedotknuteľnosti domova a zabodneme do temnejšej strany duše.

> Bad Company - Miami Flashback

Nahla sa bližšie k mikrofónu. Nezdá sa vám, že váš skutočný život žije ktosi neznámy za stenou? Nezdá sa vám, že o tom svojom ozajstnom živote vôbec nič neviete? Nemáte niekedy chuť niečo s tým urobiť? Narušiť statiku steny, vojsť do priestoru za ňou a odstaviť toho parazita? Čo vy na to?

> Dom And Roland - Soundwall

Možno sa na to nepozeráš správne. Ozval sa hlas na jednej z liniek. Toho človeka za stenou musíš mať rada. Starať sa o neho. Kŕmiť jeho predstavy o plastelínových zvieratkách, ktoré si chová v škatuli. Modelovať ich neustále do nevídaných podôb, aby nenudili, vieš? Musíš si s ním šepkať cez stenu. Nechať ho zabudnúť na život, čo žije. Pripútať jeho ucho k stene. Musíš z tej tenkej blany medzi vami, urobiť stredobod vesmíru. Musíš ho maznať. Musíš mu narozprávať, aký úžasný zmysel je hmat a čo všetko človek dokáže dotykom. Musíš mu v hlave a pred očami vybudovať teplý a citlivý svet, ktorý bude obsiahnutý za stenou v hlase, po ktorom túži. Ktorého by sa chcel dotknúť. Tak dostaneš späť, čo ti patrí.

Zaujímavé, povedala Nina. Ďalší hlas bol detský. Žiadna stena neexistuje. Neexistuje ani človek za stenou. Sú to somariny. Hlas sa stratil. Ozval sa iný detský hlas. Mami? Ahoj, chrobáčik, povedala Nina. Tak si moja matka? Spýtal sa hlas. Nie. Obávam sa, že si sa pomýlil. Možno nesprávne číslo. Číslo je správne, nedal sa hlas. Počúval som, o čom sa bavíte a chcel som si niečo overiť. Prečo nespíš? Je neskoro. Povedala Nina. Nočná zmena, povedal hlas. O. k. Povedala. Koľko máš rokov? Sedem, povedal. Volám preto, lebo viem o tom, že moja mama má človeka za stenou. Ona o tom nevie. Zaujímavé, povedala Nina. Ako si na to prišiel. Lebo to vidím. Som jej siedmy zmysel a niektoré veci vidím aj vtedy, keď ich ona nevidí. Preto predsa ženy rodia deti. Vidím tú stenu a hľadám človeka za ňou. Myslím, že keby som ich s matkou navzájom zoznámil, obom by im to prospelo. To je naozaj zaujímavé, povedala Nina. Môžeš nám povedať svoje meno? Sagvan. Dobre Sagvan. Ako ti môžem pomôcť? Vieš ako, povedal Sagvan. Ty si ten človek za stenou. Myslím, že tvoje ucho patrí k stene mojej matky. Rozmýšľaj! Hlas sa odpojil.

> c4c - oktober studio mix

Garp čakal na Ninu pri zastávke. Chodíme tým istým autobusom, povedal. Jeho hlas mal ďaleko od chrámu ducha. Nech, povedala. Ale teraz tu mám auto, povedal. Nechceš ísť na výlet? Kam? Chcela vedieť a v duchu preberala obľúbené recepty. Hocikam, povedal.

> Kemal And Sinthetix - Creature

Sagvan dojedol puding a uložil Ninu do postele. Dôkladne ju pozakrýval a odstránil každý otvor, ktorým by mohol pod paplón preniknúť studený nočný vzduch. Ty nejdeš spať? Ozvala sa ticho spod paplóna. Budem počúvať rádio, povedal jej. Chvíľu sa motal okolo postele a hľadal tú ženu. Ráno som ju videl chodiť v mojich čínach, povedal. Mala ich obuté, keď som ju odinštalovala. Povedala Nina ľútostivo a objala ho myšlienkami tak silno, že pridusene zakašľal. Bude mi chýbať, povedal. A Napoleon bude spokojný, povedala Nina. Zatvorila oči a pohla sa von. Chvíľu pred polnocou sedela v rádiu sama na troch stoličkách. Skúšala možnosti nového softvéru.

> Jangala - Eastern Groove

* Polovičné mačky sú bytosti, ktoré žijú tri životy a jednu polovicu. Tá polovica je priestor, v ktorom sa medzi tromi životmi hýbu. Je to rádio s tromi kanálmi, prostredníctvom ktorého sa presúvajú z jednej stanice do druhej. Tento priestor je pre všetky polovičné mačky spoločný. Tam sústreďujú svoje duševno aj vedomie, ktoré je len jedno. V momente, keď sa polovičná mačka presúva z jedného života do druhého, pracuje na núdzový režim. Je to však iba okamih. Mačka sa presúva striedavo zo života do života takou obrovskou rýchlosťou, že to sama ani nepostrehne. Zdá sa jej, akoby žila len jeden život. Polovičné mačky hynú súčasne vo všetkých troch životoch. Niektoré sa počas žitia o tejto trojjedinosti dozvedia rôznymi spôsobmi. Rýchlo si nájdu svoj rytmus a s obľubou naň osamelo tancujú.

Physically remove selected file(s).

Cyklus Poviedka na piatok pripravuje © Literárna a kultúrna agentúra LCA. Archív predchádzajúcich poviedok nájdete na http://knihy.sme.sk/poviedka

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo zamestná mladého človeka v dobe 4.0?
 2. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Študuj aj popri zamestnaní! Moderná vysoká škola!
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 8. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 3. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 4. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 5. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 8. 26 years of providing you with essential information
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 22 437
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 14 814
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 342
 4. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 869
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 834
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 6 676
 7. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 138
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 122
 9. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 5 983
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 5 953
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu