SME

Holuby a havrany rátame na tisíce, vodné vtáctvo na stovky

Medzi najnápadnejšie vtáky v meste patria labute veľké. Najpočetnejšie sú na Draždiaku a Chorvátskom ramene.

FOTO SME - PAVOL MAJER


"Vodné vtáky zimujúce na plochách v Bratislave ochranári počítajú raz za mesiac," hovorí Ján Dobšovič zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku. Chocholačky sivej narátali 258, čajky smejivej až vyše tisíc. Spolu ich je v meste podľa Dobšoviča tento rok viac ako tritisíc. Na Draždiaku žije v súčasnosti už iba jedna chocholačka. "Má evidentne zastrihnuté krídla, čo je znak, že žila v zajatí". Na Draždiaku žije tiež veľa kačíc divých a lysiek čiernych. "Najviac vodných vtákov zimuje i v prístavoch, ale i na Chorvátskom ramene, Draždiaku a Štrkovci."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prikrmovanie vtákov je typické hlavne pre lokality, kde sa vyskytujú labute - Veľký Draždiak a Chorvátske rameno. Avšak prikrmovanie vtákov v čase keď už majú dostatok potravy nie je vhodné, v tomto čase, si totiž vtáky dokážu nájsť dostatok vhodnej potravy, vo voľnej prírode.

Populácia vrabca domového v Bratislave klesá, rovnako ako v celej Európe. "Navykli si sťahovať sa do väčších budov a nákupných centier, kde majú dostatok potravy. Pre hygienu však musia byť vyháňané," povedal Dobšovič. Hustota výskytu v Petržalke môže byť približne 80 - 90 exemplárov na 10 hektárov.

Negatívne vplývajú na populácie vodných vtákov v meste rybári. "Veľkým problémom sú zvyšky silónov s háčikmi, zaznamenali sme šesť prípadov zamotania sa do silónu alebo zapichnutie háčikov najmä do zobáka." Telo uhynutej labute ochranári našli aj priamo pod elektrickým vedením v lokalite Veľký Draždiak. "Našli sme aj tri zranené jedince kačice divej a jednu lysku čiernu, po odchyte sme niektoré z nich umiestnili do zoologickej záhrady."

SkryťVypnúť reklamu

Typickým mestským vtákom je holub domáci. Podľa súčtov ich v Bratislave môže byť približne 10-tisíc. Hniezdia najmä vo výklenkoch, za sochami, na stanici alebo na balkónoch či v črepníkoch. Vajíčka kladú na hniezda z niekoľkých konárikov, samička vždy znesie dve vajcia bielej farby.

V parkoch zvyknú hniezdiť havrany. "V Bratislave často zimujú, aj teraz sú tu, no v týchto dňoch už budú pomaly odlietať. Je ich tu asi 20-tisíc," povedal ochranár. Do mesta sa vrátia v novembri.

Pre vysoký výskyt slávikov je aj pomenované Slávičie údolie. "Stále sa tu vyskytuje približne 15 exemplárov, ktoré počuť ‚klokotať' hlavne v noci," hovorí o vtákoch. Slávik je sťahovavý a živí sa hmyzom.

Rozšírené sú v Bratislave aj populácie sokola myšiara. Hniezdi na panelákoch a balkónoch, živí sa hlodavcami. "Je zbytočné ich vyháňať, je to oveľa ekologickejší a ekonomickejší spôsob, ako sa zbaviť hlodavcov," radí.

SkryťVypnúť reklamu

Drozdy možno vidieť hlavne v parkoch a na sídliskách, hniezda si robia na nižších poschodiach domov alebo v kríkoch a na stromoch. V bratislavských lesoch žijú napríklad sovy lesné, ďatle a červienky. Na území kraja sa vyskytuje aj orol kráľovský. V zime na Dunaji vidno aj orliaky morské, ochranári pozorovali túto zimu až sedem jedincov naraz. Tento majestátny vták má rozpätie krídel až 2,4 metra.

Všetky voľne žijúce vtáky v meste sú chránené.

DOROTA KRÁKOVÁ

Chránené vtáčie územia

Na území kraja sú dve chránené vtáčie územia - Morava a Malé Karpaty. Dunajské luhy, kam patrí Hrušovská zdrž a Sysľovské polia, patria medzi navrhované chránené územia.

Hrušovská zdrž je najvýznamnejšie zimovisko vodného vtáctva na Slovensku a jedno z najvýznamnejších v strednej Európe. Hniezdi a zimuje tu približne 70-tisíc vodných vtákov. Zdrž vznikla ako funkčná súčasť vodného diela Gabčíkovo zatopením územia pod južným okrajom mesta. Leží na hlavnej migračnej trase vtákov európskeho významu, určovanej tokom Dunaja. Zdrž je však iba vodná hladina, takže vtáky tu nemajú dostatok možností na hniezdenie. (dot)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu