Jedným z adeptov na vyhlásenie novej pamiatkovej zóny v Bratislave sú kubistické domy na Trnávke neďaleko kostola na Gašparíkovej ulici. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Viera Dvořáková z pamiatkového úradu v tejto súvislosti kontaktovala riaditeľa Dopravného múzea Jiřího Kubáčka. "On ako odborník tvrdí, že je to jeden z dvoch zachovaných areálov v Európe," povedala Dvořáková.
Podľa Kubáčka železničný areál vznikol koncom 19. storočia a je prakticky nedotknutý. "Okrem úpravy koľajového plánu sa tu nič nebúralo, väčšina z budov je v pôvodnom stave." Pamiatková zóna by pokryla aj tie budovy, ktoré momentálne nie sú chránené. "Pamiatková inšpekcia, ktorá tu bola, súhlasí, že lokalita je zrelá na vyhlásenie pamiatkovej zóny," hovorí Kubáček.
Ďalšie návrhy na vyhlásenie nových pamiatkových zón v meste zatiaľ úrad neregistruje. "Svojho času sa vyskytoval napríklad podnet na vyhlásenie pamiatkovej zóny Ružová dolina, no momentálne sa k tomu nevieme vyjadriť," hovorí Dvořáková.
Čo sa týka iných možných podnetov, bude sa skúmať pamiatková hodnota lokalít, pravdepodobne však budú rámcovo územne chránené v rámci územného plánu a bude tu zachovávaný status quo.
Podľa Kataríny Betkovej, riaditeľky odboru ochrany pamiatkového fondu na ministerstve kultúry, ďalší adept na plošnú ochranu v meste je napríklad súbor kubistických objektov rodinných domov v Trnávke, lokalita vedľa rímskokatolíckeho kostola, ulice Na lánoch a Gašparíkova.
V rámci prehodnocovania je podľa slov Vladimíra Červenáka, generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva na ministerstve kultúry, priestor aj na vyhlásenie nových pamiatkových zón.
"Pokiaľ sa odborná a laická verejnosť domnieva, že vie o lokalitách, kde sa homogénne vyskytujú pamiatkové hodnoty, budeme radi o nich diskutovať a prijmeme podnet na vyhlásenie novej pamiatkovej zóny," povedala Betková. Podľa nej, súčasné hranice nie sú nemenné a jediné dobré. Ako ďalej povedala, v prípade centrálnej mestskej oblasti by nemalo ísť o žiadne zužovanie pamiatkového fondu, ale o kvalifikované zhodnotenie toho, čo môže byť predmetom pamiatkovej ochrany a čo je pamiatková hodnota.
V októbri sa zmenili hranice pamiatkovej zóny Centrálna mestská oblasť, zároveň došlo k jej redukcii približne o 30 percent. Rozhodnutie vyvolalo diskusiu a vlnu nevôle verejnosti. Občianski aktivisti, žiadali odstúpenie ministra kultúry Františka Tótha a vrátenie pôvodných hraníc zóny.
"Revízia zón, ktorá sa, mimochodom, týka celého Slovenska, je o zreálnení pohľadu, hľadaní optimálneho modelu ochrany," povedala Betková. Pripomenula, že v čase, keď bola pamiatková zóna Centrálna mestská oblasť vyhlasovaná, platil ešte iný zákon.
V súčasnosti sú v Bratislave pamiatkovo chránené územia: pamiatková rezervácia, kam patrí Hrad, Podhradie a historické jadro a pamiatkové zóny Centrálna mestská oblasť, Lamač, Vajnory, Rača, Rusovce, Záhorská Bystrica a Dúbravka. DOROTA KRÁKOVÁ