Napriek tomu, že stavebné práce na veži Auparku pokračujú, primátor Andrej Ďurkovský chce s investorom o stavbe ešte rokovať. "Aspoň formou dohody sa pokúsi ovplyvniť jej výšku," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Termín rokovania však ešte nie je známy.
Odmietavé stanovisko k stavbe veže Auparku zverejnili minulý týždeň členovia Spolku architektov Slovenska a Slovenskej komory architektov. Nesúhlasia so stavbou 20-poschodovej budovy v tomto priestore. Na nej sa však už vyše mesiaca pracuje.
"Ak by nás primátor oslovil, budeme s ním rokovať. Nechápem však, prečo architekti túto stavbu spochybňujú napriek tomu, že má stavebné povolenie a projekt prešiel aj vyhodnotením ministerstva životného prostredia ako prijateľný z hľadiska vplyvov na životné prostredie," hovorí Pavel Vlček, ktorý vykonáva inžiniersku činnosť pre túto stavbu.
Na otázku, či je možnosť, že by primátor mohol ešte ovplyvniť výšku budovy odpovedal, že kým ešte nestojí, je to možné. "Šanca sa však každým dňom zmenšuje, keďže už uzatvárame nielen zmluvy s dodávateľmi stavby, ale aj budúcimi nájomníkmi," dodal Vlček.
Architekti proti stavbe argumentujú aj tým, že územné rozhodnutie na stavbu síce vydal petržalský stavebný úrad, ale stanovisko magistrátu mesta bolo negatívne.
Na otázku, prečo si všimli projekt a vystúpili proti nemu až teraz, keď má platné stavebné povolenie a už vyše mesiaca sa na stavbe pracuje, prezident Spolku architektov Slovenska Štefan Šlachta odpovedal, že sa o nej dozvedel až z tlače.
Zámer Auparku však vyvolal viacero reakcií už pred dvoma rokmi. Svoje negatívne stanovisko vtedy zverejnili ochranári a mestská časť Petržalka. Neskôr však územné rozhodnutie na stavbu petržalský stavebný úrad vydal. S umiestnením tejto stavby nesúhlasilo mesto, ktoré sa proti územnému rozhodnutiu odvolalo na Krajský stavebný úrad. Ten však v septembri minulého roka odvolanie zamietol.
Architekti tvrdia, že budova negatívne zasiahne do panorámy mesta a existencie Sadu Janka Kráľa, žiadajú upraviť jej výšku.