Čo všetko znamená priateľstvo dvoch žien Hra súčasného slovenského autora Pavla Weissa je o tragikomickom živote postáv, ktoré sú každému tak dôverne známe. Možno až príliš. Vlastne uvidíte sami seba v situáciách, v ktorých sa strieda smiech a krutosť, láska, manželstvo, nevera, samota, úsmev aj bolesť. Pri scénach, ktoré možno napísal sám život, záleží len na každého fantázii. Každý si môže predstaviť tú svoju "ženu", niekto nízku tmavovlásku, niekto vysokú blondínku, iný manželku alebo svokru, či kamarátovu milenku. Každý má v hlave vlastnú predstavu kuchyne, ženy, tašky, dokonca i nákupu... V postavách "priateliek" sa predstavia Marta Sládečková a Anna Šišková, Vlado Černý stvárňuje rolu bohatého manžela. Pavol Weiss: Priateľky - Astorka Korzo'90, Nám. SNP 33 o 19.00 - premiéra. |
DIVADLÁ
O Rolandovej soche zaľúbených - Bratislavské bábkové divadlo, Dunajská ul. 36, o 10.00
VÝSTAVY V BIBIANE
Deti ticha
Prostredníctvom vlastného zážitku sa autori výstavy pokúšajú priviesť návštevníkov k pochopeniu odlišností. Chápanie vedie k tolerancii a tá zasa k integrácii dvoch svetov: sveta počujúcich a sveta nepočujúcich.
Trvanie: do 31. marca
Obyčajné zázraky
Výstava je štvrtou z cyklu výstav Návšteva v ateliéri, ktoré návštevníkom približujú pohľad na rôzne techniky a spôsoby tvorby, zobrazovania i vnímania súčasných slovenských výtvarníkov.
Trvanie: do 9. apríla
Letí, letí, čo má krídla. Na interaktívnej výstave sa návštevníci presvedčia, že lietať môžu aj na hojdačke a dokonca nad Tatrami. Tvorcovia prehliadky siahli aj do bájnej histórie v podobe okrídleného koňa Pegasa, vtákov Ohniváka a Fénixa i Leonarda da Vinciho, ktorý takmer zhotovil lietajúci stroj. Nechýbajú serafíni, cherubíni, archanjeli a anjelsky biely orgán s lietajúcimi farebnými pierkami pri stláčaní jeho klávesov. Návštevníci sa pohybujú pod hviezdnou oblohou i nad priepasťou a dozvedia sa, že na svete žije 8700 druhov vtákov.
Trvanie: do 20. júla
Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala sa v posledných rokoch viac obracia k novšej hudbe. Aj tento koncert má svoje dramaturgické dominanty v hudbe romantizmu a minulého storočia. Umelecký vedúci orchestra Ewald Danel predstaví svojho synovca, mladého českého huslistu Davida Danela. Spolu si zamuzicírujú v jednom z najpôvabnejších barokových koncertov - Koncerte pre dvoje huslí d mol od Johanna Sebastiana Bacha. Zaznie aj anglická hudba z prelomu 19. a 20. storočia - nielen doma uctievaní Edward Elgar a Gustav Holst. Otmar Mácha, autor Elégie je významným českým skladateľom, autorom opier, množstva symfonických i komorných diel, preslávený aj ako skladateľ filmovej hudby pre legendárneho českého režiséra Otakara Vávru. Koncert v rámci cyklu Hudba troch storočí si môžete vypočuť v Koncertnej sieni SF, Palackého 2 (Reduta) o 19.00. foto - www.filharmonia.sk |