. "Bude vo funkcii na dobu určitú. Jeho pôsobenie by sa malo rátať na roky a bude jeho úlohou navrhnúť systém fungovania hlavného architekta Bratislavy - napríklad, či sa vytvorí kolégium alebo iná forma," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Zmena nastala v právnom postavení architekta. "O jeho nástupe do funkcie nerozhoduje mestské zastupiteľstvo," povedala Chudinová. Hlavný architekt bude zamestnancom magistrátu, jeho priamym nadriadeným primátor Andrej Ďurkovský.
Architekt bude tvorcom stratégie územného rozvoja mesta. Bude aj zosúlaďovať významné investičné zámery s koncepciou rozvoja mesta a mestských častí. Okrem toho má hlavný architekt posudzovať urbanistickú a architektonickú vhodnosť konkrétnych projektov. Niektorí odborníci si myslia, že právomoci architekta sú primalé na to, aby vedel ovplyvniť bezohľadné správanie niektorých investorov či ukrajovanie z mestskej zelene.
Výberové konanie na architekta prebiehalo bez toho, aby mesto informovalo o podrobnostiach. Začalo sa 10. augusta a z deviatich prihlásených ostali v užšom výbere traja - mesto nikdy nezverejnilo ich mená ani dôvod, prečo nakoniec komisia nevybrala ani jedného z nich. Na jedného z členov komisie Štefana Šlachtu sa napokon obrátil sám primátor. "Profesor Šlachta je zárukou autority v profesionálnej obci," povedala Chudinová. Navyše to podľa nej bol práve spolok architektov, ktorý vlani apeloval na primátora, že zriadenie funkcie hlavného architekta je "aspoň určitou šancou ovplyvniť dnešnú živelnú a chaotickú výstavbu v meste, s ktorou ani obyvatelia, ani spolok ako profesijná organizácia nie sú spokojní".
Naposledy plnil funkciu námestník primátora Peter Beňuška, teraz nezávislý mestský poslanec. Po roku 1994 už ostala funkcia neosadená. (lin)