Tri vchody domu na Grösslingovej ulici 61 sa chystajú zobrať si úver na obnovu fasády nájomného domu. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Pani Miroslava sa na Grösslingovej ulici narodila, vyrástla na nej a o vchod ďalej ako pôvodne bývali jej rodičia, žije s rodinou dodnes. "Aj som skúšala žiť inde, ale nešlo to. Moje korene sú na Grösslingovej, a tak pri prvej príležitosti som sa vrátila," hovorí pani Miroslava. Starý tehlový nájomný dom s predzáhradkou oproti základnej škole patrí k bratislavským pamätníkom, dnes v ňom väčšinou žijú deti a vnuci pôvodných majiteľov. "Za socializmu sa do domu takmer neinvestovalo, ešte šťastie, že nám strechu stihli vymeniť," hovorí pani Miroslava. Odkedy obyvatelia kúpili byty do osobného vlastníctva, dom s troma vchodmi spravuje H-Probyt, spol. s r. o.
"Vlastníci bytov sa po ich kúpe dostali do iného režimu, už neplatia nájomné, ale vo fonde opráv si šetria peniaze na údržbu domu," vysvetľuje konateľka správcovskej spoločnosti Libuša Šoltészová.
Na Grösslingovej 61 najskôr do fondu platili päť korún za meter štvorcový, teraz sumu zvýšili na sedem korún. V každom vchode je po šestnásť pôvodných bytov plus ateliéry a podkrovné priestory, ktoré vznikli až v tomto období.
"Toto bývanie v centre mesta je pre mnohých z nás srdcovou záležitosťou a tak sme sa pustili do postupných úprav v dome. Najskôr sme dali vymaľovať schodisko, natrieť okná, zábradlie, vymeniť kryty na elektrických rozvodoch na schodisku, zaviesť elektrického vrátnika," hovorí pani Miroslava.
Teraz obyvatelia stoja pred veľkou investíciou, vo fonde opráv začali šetriť na opravu omietky, výmenu zberných žľabov. Budú musieť požiadať o úver, ktorý si zoberie správcovská spoločnosť, tri vchody však musia najskôr našetriť pol milióna.
Čo je úlohou správcovskej spoločnostiZastrešuje tri činnosti:
r vedie účtovníctvo každého domu,
r zabezpečuje technické veci (revízie, opravy),
r právne veci (sledovanie neplatičov, vymáhanie dlhov, uzatváranie zmlúv o prenájme spoločných priestorov).
H-Probyt, spol. s r. o, zastrešuje domy v Starom Meste, Dúbravke, v Petržalke, na Dlhých dieloch, v Stupave. Pôsobia od 97. roku, začali predajom bytov, o rok neskôr začali so spravovaním domov. Dnes majú v správe asi 4500 bytov.
Existujú dva typy správy domov. Buď v dome vzniklo spoločenstvo vlastníkov bytov, alebo dom spravuje správca.
Spoločenstvo musia odsúhlasiť dve tretiny vlastníkov, ktoré sa na domovej schôdzi dohodnú, že chcú zmenu správy domu. Musia byť registrovaní na krajskom úrade, mať zmluvu, stanovy, predsedníctvo, ktoré za nich bude konať.
Najčastejšie si vlastníci bytov v dome dávajú opravovať fasády, strechy a ich zateplenie, v panelových domoch je ale predtým nutné odstránenie systémových porúch. Z dôvodu šetrenia tepelnou energiou sa vlastníci rozhodnú aj pre výmenu okien na schodištiach. Pre dom sú dôležité opravy rozvodov médií a v nemalej miere aj odstránenie porúch z revízií vyhradených technických zariadení. Výber dodávateľov si robia vlastníci odsúhlasením na domových schôdzach. Zmluvy na opravy uzatvára správca s dodávateľom.
Ako je to so súhlasom vlastníkov?
Na schôdzi rozhoduje nadpolovičná väčšina vlastníkov. V prípade, keď po hodine rokovania nie sú uznášaniaschopní (to znamená, že na schôdzi je menej vlastníkov ako polovica, pričom za každý byt alebo nebytový priestor je jeden hlas bez ohľadu na jeho veľkosť), tak rozhoduje nadpolovičná väčšina vlastníkov prítomných na schôdzi.
Pri úvere musia rozhodnúť dve tretiny všetkých vlastníkov.
Vynovené schodisko starého činžiaka na Grösslingovej 61. FOTO SME - PAVOL MAJER |